https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-se-zmena-klimatu-propisuje-do-pravdepodobnosti-vicedennich-destu-a-naslednych-povodni-studie-prinasi-odpovedi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se změna klimatu propisuje do pravděpodobnosti vícedenních dešťů a následných povodní? Studie přináší odpovědi

25.9.2024 12:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zaplavená železniční stanice Ostrava-Svinov, 15. září 2024.
Zaplavená železniční stanice Ostrava-Svinov, 15. září 2024.
V polovině září 2024 došlo ve velmi rozsáhlém regionu střední Evropy, zahrnujícím Polsko, Česko, Rakousko, Rumunsko, Maďarsko, Německo a Slovensko, k velmi silným srážkám, které během čtyř dnů překonaly místní i národní srážkové rekordy. Které vedly ke vzniku záplav, jimiž byly bezprostředně zasaženy téměř dva miliony lidí. Informuje o tom World Weather Attribution..
 
Voda možná opadla, ale otázky zůstaly. Včetně těch nejpraktičtějších, jako třeba ta, kdy se dá taková podobně ničivá událost očekávat znovu. Anebo zda se do pravděpodobnosti opětovného výskytu takové události – a její intenzity, délky trvání – nějak promítly klimatické změny.

Posoudit se to pokusili výzkumníci z Česka, Polska, Rakouska, Nizozemska, Švédska, Francie a Spojeného království, kteří nyní vypracovali tzv. atribuční studii k celé této události.

Jaká jsou hlavní zjištění studie?

Vědci se zajímali o to, co vlastně způsobilo ony silné srážky. Meteorologicky řečeno, vyvolala je tzv. deprese Vb, která vzniká při proudění studeného polárního vzduchu od severu nad Alpy, kde se setkala s velmi teplým vzduchem v jižní Evropě.

Za jistou formu uklidnění lze považovat, že podobné Vb tlakové níže jsou skutečně velmi vzácné. Potěšující může být i to, že analýza analogických povětrnostních systémů v pozorovaných záznamech nepotvrdila, že by od padesátých let minulého století došlo k nějaké výrazné proměně či frekvenci vzniku, výskytu Vb depresí.

Je třeba ale doplnit, že frekvence – ona četnost výskytu - není jedinou charakteristikou, která by se v oteplujícím se klimatu mohla u Vb depresí potenciálně měnit. Mohou se měnit i další srážkové faktory, které ovlivňují pravděpodobnost a intenzitu celkových srážek.

Jak často se dá něco podobného očekávat? V dnešním klimatu, které je o 1,3 °C teplejší než na počátku průmyslového éry, je srážková událost tohoto rozsahu velmi vzácnou. Momentálně předpokládaný odhad četnosti jejího výskytu kolísá jednou za 100 až 300 let.

Jelikož se ale jedná o zdaleka nejsilnější událost tohoto typu, jaká kdy byla v Evropě zaznamenána, je dost obtížné odhadnout dobu možného opakování přesněji. K dispozici jsou data za posledních sto let měření, proto se dá jen těžko odhadnout periodicita jevu, jehož četnost výskytu přesahuje měřítko.

Mohou za to klimatické změny? Aby výzkumníci mohli posoudit, zda změna klimatu způsobená člověkem ovlivnila přívalové srážky, bylo třeba nejprve zjistit, zda v pozorování existuje nějaký trend.

Při pohledu na výše popsané regionální měřítko se pravděpodobnost silných čtyřdenních srážek od předindustriální éry zatím zvýšila přibližně dvakrát, přičemž jejich intenzita vzrostla o 20 %. Pokud se ale badatelé soustředili na lokálnější měřítka, stávaly se odhady méně jistými a z některých dat bylo obtížné nějaký průkazný trend vyčíst.

Vyčíslit „příspěvek“ klimatické změny k nárůstu frekvence a intenzity srážkových událostí si žádalo kombinace simulací silných srážek, práci s klimatickými modely, doplněný o vlastní pozorování a data z terénu.

Všechny modely přitom ukazují určitý nárůst intenzity a také pravděpodobnosti výskytu silných vícedenních srážek, v reakci na oteplující se klima. Hotový, konzervativní odhad, se dá popsat jako zdvojnásobení pravděpodobnosti a sedmiprocentní nárůst intenzity.

Jak to bude vypadat dál, při dalším oteplením klimatu? Podle scénáře budoucího oteplování, kdy bude globální teplota o 2 °C vyšší než v předindustriálním období, se dají na základě klimatických modelů očekávat ještě silnější čtyřdenní srážky, přičemž se očekává jejich další nárůst intenzity (o přibližně 5 %), a rovněž další zvýšení pravděpodobnosti jejich výskytu, o 50 % ve srovnání se současností.

Čím byly tyto přívalové deště a následující povodně (kromě celkového úhrnu srážek a délky trvání) mimořádné? Celá událost byla velmi dobře předpovězena, odhadnuta předem. To docela názorně ukazuje na účinnost investic do systémů včasného varování a opatření založených na meteorologických předpovědích. Včetně mechanismů evakuace osob, protipovodňových opatření a preventivního vypouštění vodních nádrží.

Celý průběh – intenzita a délka trvání přívalových dešťů znamenaly obrovský tlak na systémy civilní ochranu. Relativně dobrou zprávou je, že systémy krizového řízení byly v minulých desetiletích po těžkých povodních posíleny v celé Evropě, a do značné míry fungovaly dobře.

Dokládá to i poněkud smutná statistika toho, že navzdory vyšší intenzitě a většímu rozsahu oblastí, je počet obětí nižší než při dřívějších povodních. Letos, v době, kdy byla zpráva vytvářena, bylo vedeno v patrnosti čtyřiadvacet obětí na životech. V roce 2002, kdy povodně postihly Německo, Rakousko, Česko, Rumunsko, Slovensko a Maďarsko, jich přitom bylo 232. Západoevropské povodně v roce 2021 si vyžádaly dvě stovky obětí, a povodně z roku 1997, které postihly Německo, Polsko a Česko, zmařily stovku lidských životů. Samozřejmě že „jakékoliv“ ztráty na životech zdůrazňují potřebu dalších vylepšení protipovodňových opatření, která by zohlednila a integrovala do sebe změnu klimatu.

Oblasti postižené povodněmi, zejména ty v rozlehlých městských centrech podél velkých řek, byly už dříve označeny za velmi zranitelné povodněmi. Mezi tyto regiony patří Nysa a Vratislav v Polsku, Bratislava na Slovensku, východní regiony Galati a Vaslu v Rumunsku, Dolní Rakousko a Vídeň. A také „naše“ Ostrava, Opava, Krnov, Jeseník a Litovel v Česku.

Infrastruktura a systémy krizového řízení vybudované na základě zkušeností z předchozích povodní prošly velmi těžkou zkouškou a v mnoha případech přetíženy samotnou velikostí a rozsahem těchto povodní, což vedlo ke škodám, které se odhadují na několik miliard eur.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LM

Ladislav Metelka

25.9.2024 12:49
Už alespoň 20 let klimatologové tvrdili, že poroste intenzita a četnost extrémních projevů počasí. Bylo to marný, bylo to marný, bylo to marný...
Odpovědět
RT

Radim Tolasz

25.9.2024 13:01 Reaguje na Ladislav Metelka
Úplně marný to nebylo. Letos byla u nás tato povodeň zvládnutá dobře. Hlavně na základě předchozích zkušeností a očekávání možného opakování
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

25.9.2024 18:16 Reaguje na Ladislav Metelka
https://pepikhipik.com/2023/06/30/prodavac-deste-ktery-to-ponekud-prehnal/

Tak fungujú predavači dažďa. Veď aj ten podvodník povedal že príde dážď a on prišiel, dokonca taký dážď že pretrhlo priehradu. Je to dôkaz, že ten dážď naozaj privolal?
Klimatológovia tvrdili všeličo, tak občas sa to splní. Predsa stále prichádzajú nejaké výkyvy počasia a to sa deje nepravidelne takže sa kľudne môže stať, že sa za 2 za 3 roky povoden zopakuje. Náhoda nemá pamäť.
Roky kedy sa opakovali časté povodne sú známe aj z minulosti a podobne zase bývali aj opakujúce sa suchá, alebo dokonca aj ich kombinácie. Klimatológovia to proste nemôžu prehrať, vždy sa niečo stane a keď sa nič nedeje tak sú chvíľku ticho.
Odpovědět
JO

Jarka O.

29.9.2024 18:23 Reaguje na Vladimir Mertan
Možná jsou to cykly,které neznáme. Na Neviditelném psovi bylo v jednom článku psáno o sérii povodní v l. 1890, 1897 a 1903. Tato série se té před asi 100 lety podobala.
Klimatici se jen rádi přiživují na neštěstí, o příčinách reálně neví nic.
Odpovědět
PE

Petr Elias

30.9.2024 15:59 Reaguje na Jarka O.
No jéje - další cyklista. :D Pokud jsou klimatici jako ty a mertan, tak ale opravdu nic neví. :(
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.9.2024 22:29 Reaguje na Petr Elias
Zatímco v článku píšou, že trend je nejasný, tak klimatik elda už samozřejmě jasno má. Určitě nám povite, jestli těchto událostí přibude nebo ubyde, že.
Jasná je jedna věc- Bjorn Lomborg se nemýlil.
Odpovědět
PE

Petr Elias

1.10.2024 07:47 Reaguje na Jarka O.
To víš že jo. A proto existuje celá webová stránka omylů toho šaška. :D
Odpovědět
PE

Petr Elias

30.9.2024 15:58 Reaguje na Vladimir Mertan
Jak vychází ,,předpovědi,, té vaší partičky Kalendistů? Stále nic, co? :)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.9.2024 13:00
A jak se propisuje do změny klimatu -
kácení deštných pralesů, stále se zvětšující se letecký provoz/rakety do vesmíru vynecháme, ty " větrníky " na západním pobřeží Evropy,
no !
Odpovědět
PD

Petr Dubský

27.9.2024 18:10
Pane Tolaszi, nevím, kde žijete. Já v ČR a tady povodně nebyly dobře zvládnuté ani náhodou, povodně nejsou jen složky IZS. Přes 1 500 zachraňovaných (zdroj ministr vnitra) není zvládnutí ani náhodou, 200 kilometrů zničených plynových potrubí (zdroj ministr životního prostředí), protržená protipovodňová hráz (zdroj primátor Ostravy), desítky zaplavených rozvoden, zničené či poškozené silnice, mosty, domy, vytopené školy, vytopené nemocnice, jen v Krnově škody za miliardy (zdroj primátor města) a tak bych mohl pokračovat velmi dlouho nejsou zvládnuté povodně ani náhodou. Ano, Praha vyplavena nebyla ale jen díky tomu, že v povodí Berounky mnoho nepršelo, jako tomu bylo v roce 2002 (žil jsem tehdy v Plzni, vím co píšu. Ano, v jižních Čechách pršelo (v místě kde máme rekreační objekt napršel Boris asi 70 mm). Nejvyšší přítok do VD Orlík byl třetinový oproti roku 2002 což chlubící se hejtman zamlčel. Přesto byl Rožmberk opět plný, na orlíku vytopili staveniště bezpečnostního přelivu (stavba bude trvat déle než výstavba Orlíka nebo Rožmberka) to také považujete za zvládnuté povodně. I na jihu vytopené rozvodny. Nesmíte tak věřit politikům.
Odpovědět
PD

Petr Dubský

28.9.2024 20:06
Pane Tolaszi, v zásadě jde souhlasit, pokud jste myslel, že obstáli meteorologové a to zejména pokud jde o včasnost varování, čehož se částečně využilo při manipulaci na přehradách a hasiči alespoň někde vyslali předsunuté odřady, což už ale neudělala třeba armáda. Aladin se taky snažil, jde ale o to, čím byly nakrmen, takže tady rezervy jsou, protože Boris u nás setrval déle, než byla předpověď, což není nepodstatné, v nejvíce postižených oblastech napršelo oficiální údaje, neměřil jsem to, o sto mm více a oblast těchto maxisrážek byla jinde, než byla předpověď.
Odpovědět
PD

Petr Dubský

28.9.2024 20:22
Pane Metelko, uvádí se, že nejsilnější povodeň na Dunaji byla v roce 1501, na vltavské kaskádě dvě přehrady byly kvůli povodním dvě přehrady napuštěny předčasně, jedna poškozena. S panem Tolaszem, pokud nejde o shodu jmen, jste známí vědci, takže i když nejde o Váš obor, možná by pomohlo upozornění na to, že v i jen bývalých korytech se stavět nesmí, v záplavových oblastech nesmí být infrastruktura (plyn, elektřina, sídliště atd.), alespoň před hrozícími povodněmi zkontrolovat protipovodňové hráze, mosty, že silnice či železnice nesmí stát vodě v cestě toto všechno totiž stát evidentně zanedbal.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.9.2024 09:22
Mohou mi klimatologové vysvětlit, proč se klima v minulosti měnilo i bez
lidí údajně ovlivňujících klima? Nepopírám, že k tomu lidstvo nepřispívá,
ale jaksi nechápu, že k tomu docházelo i bez vlivu lidstva. Už takzvané
stěhování národů mělo jako příčinu klimatické změny a vyhubení některých
zvířat taky. Celý ten humbuk kolem klimatu je vyvolán těmi, co se na tom
snaží nějak přiživit a mám obavu, že ke změnám by došlo i bez činnosti
lidstva stejně, jako mnohokrát v minulosti planety Země. To "brždění"
lidského přispění k těm změnám je perfektní byznys, kterému není líto
nějaké drobné pustit na zveličování lidského vlivu a propagaci svých
technologií a výrobků údajně brzdících ty změny. Ono si stačí zjistit,
kdo je sponzorem klimatologů zveličujících vliv lidí na klima a komu
prospívá odpoutat pozornost od daleko závažnějších hrozeb. Přitom to
jsou hrozby lehčeji ovlivnitelné, ale to se zase nehodí do krámu těm,
kteří z nich mají prospěch. On už i bájný NOE raději postavil Archu,
než aby se snažil zabránit Potopě světa. My se marně snažíme zabránit klimatickým změnám a přitom ty vyplýtvané peníze scházejí na ochranu
před tím, co tak, jako tak přijde.
Odpovědět
PE

Petr Elias

30.9.2024 15:57 Reaguje na Břetislav Machaček
A jéje, macháček opět ,,objevil,, pravdu. :D A nebo jen, jako většina místních odborníků z partičky Jupiterárových Kalendistů je trochu nevzdělaný, neinformovaný a věří všemu co je mimo ten zlý mainstream. :D :D
Odpovědět
PD

Petr Dubský

30.9.2024 18:14
Dříve bylo výhodné mít sídla u vody, nyní to již tolik není, vodu jsme schopni dopravit i velkou vzdálenost, přesto se stále tvrdohlavě tlačí k vodě, obnovují i zničené a samozřejmě poškozené, místo toho, aby stát zajistil pozemky, kde je riziko vyplavení malé, zdarma a třeba i poskytnou bezúročné půjčky (pokud to umožňuje EU, i když si myslím, že jí do toho nic není). Ano, stát to něco bude něco stát, ale rozhodně méně než likvidace škod. A pokud to není možné, třeba města, udělat kvalitní protipovodňová opatření, pokud to třeba po vzoru Vídně. Rozvodny, plynovody, vodovody budovat mimo záplavové území. Jenže zatím to vypadá, že vše toto zůstane tam, kde to bylo a voda to zničila, neslyšel jsem ani, že by byly prodlouženy mosty, prostě si zaděláváme na další průšvih. Což nechápu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist