https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-uhynu-ryb-v-odre-vedla-podle-nemeckych-expertu-salinita-a-toxicke-rasy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K úhynu ryb v Odře vedla podle německých expertů salinita a toxické řasy

30.9.2022 11:29 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za letním masovým úhynem ryb v Odře jsou s největší pravděpodobností náhlé zvýšení salinity (slanosti) a s tím související rozšíření toxické řasy. V závěrečné zprávě to uvádí němečtí experti. Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová k tomu poznamenala, že podíl na katastrofě má lidská činnost. Zpráva tak potvrdila dřívější předpoklady expertů. Z Odry v Polsku a také v Německu bylo vytaženo přes 200 tun mrtvých ryb.
 

"Úhyn ryb v Odře je závažnou ekologickou katastrofou. Způsobila ji lidská činnost, to říká hlavní výsledek vyšetřování, kdy podle odborníků k příčině vedlo vypouštění solí," řekla Lemkeová.

Kvůli vysokému obsahu soli se v řece rychle rozšířila řasa Prymnesium parvum, která svou toxicitou zabíjí ryby. Tyto řasy žijí většinou v takzvaných brakických vodách, kde se sladká voda mísí se slanou, což bývá v ústích řek do moří.

Odborníci prozatím nevědí, jak se řasy běžné v brakických vodách dostaly tak hluboko do vnitrozemí. Expertům se ani nepodařilo určit zdroj salinity.

Němečtí vědci prověřovali více hypotéz, za nejpravděpodobnější variantu ale označili vysokou salinitu, kvůli které se v řece rozmnožila toxická řasa. Další příčiny se jeví jako nepravděpodobné. Například hydrologický úřad BfG analyzoval vzorky vody kvůli možné přítomnosti těžkých kovů. V rozborech objevil přes 1200 potenciálně škodlivých látek, které ale nemohly masový úhyn způsobit. Neobvykle vysoké koncentrace ale byly zjištěny u takových sloučenin, které mohly podpořit růst zmíněných toxických řas.


reklama

Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

30.9.2022 13:40
čerpání důlních vod a jejich vyšší salinita a nedostatečné rozředění?
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist