https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kacenim-zacala-na-liberecku-dostavba-cyklotrasy-odra-nisa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kácením začala na Liberecku dostavba cyklotrasy Odra-Nisa

18.9.2020 11:45 | CHOTYNĚ (ČTK)
Hledání trasy trvalo několik let, dostavbu komplikovali vlastníci pozemků.
Hledání trasy trvalo několik let, dostavbu komplikovali vlastníci pozemků.
Licence | Volné dílo (public domain)
Kácením začala výstavba posledního úseku cyklotrasy Odra-Nisa mezi Chotyní a Bílým kostelem nad Nisou na Liberecku. Zhruba 800 metrů dlouhý úsek přijde včetně DPH na více než 18,5 milionu korun. Na stavbu získal kraj přes 13,6 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Celková doba výstavby je 185 dní, hotovo by tak mělo být příští rok na jaře, řekl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
 

Cyklotrasa Odra-Nisa je dlouhá zhruba 590 kilometrů a vede od pramene Nisy v Nové Vsi v Jizerských horách přes Polsko a Německo až k Baltu. Podle vedoucího krajského odboru dopravy Jana Čápa byl úsek kolem Chotyně nad finančními možnostmi obcí, proto se ho rozhodl zaplatit kraj. "Stavba je v tom úseku velmi komplikovaná, vede ve složitém terénu, ve skalním zářezu, kde bude muset probíhat i odstřel zeminy. Proto jsou náklady na poměrně krátký úsek tak vysoké," řekl ČTK Čáp.

Hledání trasy trvalo několik let, dostavbu komplikovali vlastníci pozemků. V lokalitě známé jako "U Hrabarů", povede cyklotrasa souběžně s umělým vodním tokem napájejícím malou vodní elektrárnu. Trasa povede nad malou vodní elektrárnou po lesních pozemcích po úpatí vrchu Gronavka vytvořeného meandrem Lužické Nisy. Navazujícími úseky cyklotrasy projedou cyklisté po účelových pozemních komunikacích a polních cestách ve vlastnictví obcí Bílý Kostel nad Nisou a Chotyně.

"Cyklotrasa povede v úseku Chrastava - Hrádek nad Nisou mimo stávající pozemní komunikace s motorovým provozem, a to je pro cyklisty určitě dobrá zpráva, neboť se mohou soustředit jen na svoji jízdu a vyhnou se tak případným kolizím," řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Na příští rok naváže podle něj ještě obnova povrchu navazujícího úseku cyklostezky do centra obce Bílý Kostel nad Nisou.

Ve spolupráci se sdružením obcí chce Liberecký kraj v příštím roce žádat dotaci ze SFDI také na úsek cyklostezky sv. Zdislavy z Bílého Kostela nad Nisou na Rozkoš podél stávající silnice I/13.


reklama

 
Leona Vacková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

18.9.2020 20:09
Už se těším na barvité zprávy v mediích, až vlkům v Lužických a Jizerských horách dojdou ovce a kozy, protože chovatelé se na chov vykašlou, a vlci začnou nahánět cyklisty na cyklostezce Odra - Nisa, protože to bude snadnější kořist, než vysoká a divočáci. Je dokonce možné, že se vlci vrátí i do Krkonoš a začnou tam honit ochránce KRNAP.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.9.2020 20:11
Dodávám, že hladová smečka vlků ztrácí (i podle pozorování zoologů) plachost.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

19.9.2020 14:15
rád bych věděl, kolik by cca stála výstavba u soukromníka kdyby stavěl něco podobného na svém pozemku a bez dotací ! je třeba furt něco kácet ? proč ta ztezka nemodeluje terén a přirozeně se i nevyhýbá stromům ? proč se ty stezky asfaltujou a nevysypou jako třeba polňačky jen šotolinou ? ale dotace z E.U. je třeba utratit a tak se to prostě postaví za přemrštěné ceny a fertyk !!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist