https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kanada-zprisnila-pokuty-za-greenwashing.energeticka-spolecnost-nasledne-stahla-z-webu-informace-o-ccs-technologiich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kanada zpřísnila pokuty za greenwashing. Ropná společnost následně stáhla z webu informace o CCS technologiích

3.7.2024 12:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na ilustračním schématu je zobrazeno geologické ukládání oxidu uhličitého do podzemního úložiště.
Na ilustračním schématu je zobrazeno geologické ukládání oxidu uhličitého do podzemního úložiště.
Foto | Tonderai / Wikimedia Commons
Společnost Imperial Oil, která je dceřinou společností ExxonMobile, svého času tvrdila, že technologie zachytávání uhlíku (CCS) bude klíčová pro splnění cílů Pařížské dohody. Po té, co v Kanadě začal platit zákon postihující nepodložená environmentální tvrzení, tzv. greenwashing, společnost Imperial Oil ze svého webu stáhla desítky dokumentů, které se o této technologii zmiňovaly. Upozornil na to ve svém článku Geoff Dembicki na webu DeSmog.
 
Kanadská dceřiná společnost Exxonu Imperial Oil odstranila ze svých webových stránek dokument, ve kterém její generální ředitel a předseda představenstva Brad Corson investorům tvrdí, že zachycování a ukládání uhlíku je "klíčové" pro dosažení "klimatických cílů uvedených v Pařížské dohodě".

Tato aktualizace pro investory z roku 2021 je jedním z nejméně 39 dokumentů odkazujících na tuto technologii, známou také jako CCS, které byly podle analýzy DeSmogu v posledních týdnech ze stránek Imperialu odstraněny. A to poté, co byla koncem června v Kanadě schválena nová legislativa proti "greenwashingu".

Nový zákon zakazuje společnostem uvádět nepodložená ekologická tvrzení. Za nepravdivá tvrzení hrozí pokuty až do výše 10 milionů dolarů.

Společnost Imperial spolu se svou mateřskou společností Exxon zkoumá zachycování a ukládání uhlíku již desítky let. Společnosti však chybí důkazy pro tvrzení investorům a kanadské veřejnosti, že technologie CCS umožní "čisté nulové emise".

Z interních dokumentů společnosti vyplývá, že Imperial Oil začala studovat "podzemní ukládání oxidu uhličitého" před více než třemi desetiletími. Přesto společnost nebyla touto technologií příliš nadšena a v dokumentu z roku 1991 napsala, že se "nezdá být ekonomická" a že by "dosáhla relativně malého dopadu na snížení emisí CO2".

Z novějších dokumentů společnosti, které zveřejnili vyšetřovatelé amerického Kongresu, vyplývá, že v roce 2018 viděl Exxon roli zachycování uhlíku v tom, že pomůže světu splnit klimatické cíle pro rok 2050, pouze "omezenou".

Přesto v telefonátu s investory v roce 2021 označil generální ředitel společnosti Imperial CCS za "technologii, kterou považujeme za nedílnou součást umožňující dosažení čistých nulových emisí" a pařížských klimatických cílů.

V následujícím roce Corson investorům opět vyzdvihl potenciál CCS a uvedl, že "náš vztah se společností ExxonMobil je také významným přínosem, protože můžeme využít jejich více než 30leté zkušenosti a vedoucí postavení v oblasti zachycování a ukládání uhlíku".


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FO

František Orság

4.7.2024 22:06
Jsem zvědavý, kdy dojde řada taky na e-paliva.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist