Kanada zpřísnila pokuty za greenwashing. Ropná společnost následně stáhla z webu informace o CCS technologiích
Tato aktualizace pro investory z roku 2021 je jedním z nejméně 39 dokumentů odkazujících na tuto technologii, známou také jako CCS, které byly podle analýzy DeSmogu v posledních týdnech ze stránek Imperialu odstraněny. A to poté, co byla koncem června v Kanadě schválena nová legislativa proti "greenwashingu".
Nový zákon zakazuje společnostem uvádět nepodložená ekologická tvrzení. Za nepravdivá tvrzení hrozí pokuty až do výše 10 milionů dolarů.
Společnost Imperial spolu se svou mateřskou společností Exxon zkoumá zachycování a ukládání uhlíku již desítky let. Společnosti však chybí důkazy pro tvrzení investorům a kanadské veřejnosti, že technologie CCS umožní "čisté nulové emise".
Z interních dokumentů společnosti vyplývá, že Imperial Oil začala studovat "podzemní ukládání oxidu uhličitého" před více než třemi desetiletími. Přesto společnost nebyla touto technologií příliš nadšena a v dokumentu z roku 1991 napsala, že se "nezdá být ekonomická" a že by "dosáhla relativně malého dopadu na snížení emisí CO2".
Z novějších dokumentů společnosti, které zveřejnili vyšetřovatelé amerického Kongresu, vyplývá, že v roce 2018 viděl Exxon roli zachycování uhlíku v tom, že pomůže světu splnit klimatické cíle pro rok 2050, pouze "omezenou".
Přečtěte si také |
Kam s uhlíkem? Možná by z něj šly vyrábět čedičové kostkyPřesto v telefonátu s investory v roce 2021 označil generální ředitel společnosti Imperial CCS za "technologii, kterou považujeme za nedílnou součást umožňující dosažení čistých nulových emisí" a pařížských klimatických cílů.
V následujícím roce Corson investorům opět vyzdvihl potenciál CCS a uvedl, že "náš vztah se společností ExxonMobil je také významným přínosem, protože můžeme využít jejich více než 30leté zkušenosti a vedoucí postavení v oblasti zachycování a ukládání uhlíku".
reklama