https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/karlovy-vary-pripravuji-opatreni-na-zadrzovani-destove-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karlovy Vary připravují opatření na zadržování dešťové vody

14.8.2020 01:21 | K. VARY (ČTK)
Město reaguje na tlak vodohospodářů i na všeobecnou snahu zadržet vodu v krajině. Dalším z opatření by měl být návrat k hospodaření s vodou v lázeňských lesích tak, jak tomu bylo na přelomu 19. a 20. století. Voda z lesů, která nyní odtéká, by mohla sloužit jako zdroj vody pro lázeňské parky.
Město reaguje na tlak vodohospodářů i na všeobecnou snahu zadržet vodu v krajině. Dalším z opatření by měl být návrat k hospodaření s vodou v lázeňských lesích tak, jak tomu bylo na přelomu 19. a 20. století. Voda z lesů, která nyní odtéká, by mohla sloužit jako zdroj vody pro lázeňské parky.
Foto | Inge Maria / unsplash.com
Karlovy Vary vyzkoušejí při rekonstrukci Šeříkové ulice využít dešťovou vodu pro závlahu zeleně. Jde o jedno z opatření, které chce lázeňské město udělat pro větší zadržení dešťové vody a obnovu přirozených vodních ploch ve městě. Novinářům to řekl náměstek primátorky Karlových Varů Petr Bursík (ANO).
 

Město se podle něj snaží se ve spolupráci se Správou lázeňských parků Kanceláří architektury města a s odbory magistrátu vytvořit vzorový projekt, jak vyřešit návrat zeleně do města a zadržet dešťovou vodu. "Hledáme proto technická a materiální řešení, jak dostat vodu do zeleně," řekl Bursík.

Při rekonstrukci by měla být použita speciální dlažba se sypkým materiálem, který bude propustný, ale zároveň bude schopen odfiltrovat ropné látky, které jsou na parkovištích. V ulici by také měla být vysázena zeleň, která bude odolná a schopná takto zachycenou vodu využít. Rekonstrukce Šeříkové ulice by měla stát podle projektu 4,5 milionu korun bez DPH a další asi milion bude stát nová zeleň.

Město reaguje na tlak vodohospodářů i na všeobecnou snahu zadržet vodu v krajině. Dalším z opatření by měl být podle Bursíka například návrat k hospodaření s vodou v lázeňských lesích tak, jak tomu bylo na přelomu 19. a 20. století. Voda z lesů, která nyní odtéká, by mohla sloužit jako zdroj vody pro lázeňské parky.

Město by také chtělo tam, kde to je stavebně možné, instalovat jímky na dešťovou vodu, které by také sloužily k zavlažování zeleně. Dalším opatřením je plánovaná obnova přírodních vodních ploch, tůní a rybníčků, které by zadržely vodu a současně podpořily druhovou skladbu rostlin a živočichů.

Podle Bursíka by tato opatření měla zlepšit hospodaření s vodou. Snížila by i nároky na kanalizaci, která v případech silných dešťů není mnohdy schopná přívaly pobrat. Na tyto projekty je také možné čerpat dotace, připomněl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

14.8.2020 07:32
Jako celkově to zní dost dobře, ale jedna věc mě zaráží: "Dalším z opatření by měl být podle Bursíka například návrat k hospodaření s vodou v lázeňských lesích tak, jak tomu bylo na přelomu 19. a 20. století. Voda z lesů, která nyní odtéká, by mohla sloužit jako zdroj vody pro lázeňské parky."

Neměla by ta voda nejlépe zůstat přímo v těch lesích, aby byli zdravé, odolné a zapojili se do malého vodního cyklu včetně stabilizování klimatu v oblasti?
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.8.2020 12:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Neměla. Pokud zůstane voda v lese, nikdo na tom nic netrhne. Zato nádrže na vodu jsou docela drahé a je kolem nich dost stavebních prací.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.8.2020 17:32 Reaguje na Viktor Šedivý
A o to jde. Jsou zakázky, je "všimné".
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.8.2020 17:34 Reaguje na Viktor Šedivý
Ještě jsem chtěl dodat, že tady se geniálně stýká ekologie a ekonomika, ku prospěchu všech zůčastněných.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist