https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kladno-upravilo-plan-seci-aby-travnate-plochy-tolik-nevysychaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kladno upravilo plán sečí, aby travnaté plochy tolik nevysychaly

22.5.2020 00:14 | KLADNO (ČTK)
Město nechává pravidelně sekat pásy kolem silnic, chodníků a parkovišť, další místa podle stavu, například květnaté pásy dvakrát ročně. / Ilustrační foto
Město nechává pravidelně sekat pásy kolem silnic, chodníků a parkovišť, další místa podle stavu, například květnaté pásy dvakrát ročně. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | PIVISO / Flickr
Kladno upravilo plán sečí, aby travnaté plochy při teplém počasí tolik nevysychaly. První letošní sekání trávy nechalo město udělat později než v předchozích letech, část trávníků zůstává neposečená, zpomaluje se tak odpařování a odtok vody. Včera o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí radnice Lucie Steinerová.
 

Město nechává pravidelně sekat pásy kolem silnic, chodníků a parkovišť, další místa podle stavu, například květnaté pásy dvakrát ročně. Kdyby víc pršelo a trávníky by výrazně vzrostly, počítá město s častějším sekáním.

Právě květnaté pásy, které město nechalo letos na jaře vytvořit, mají lepším zadržováním vody pomoci zlepšit klima i zvýšit rozmanitost zeleně. "V prvním roce vypadá většina ploch nesekaně až zanedbaně, protože trvalky kvetou až v druhém roce a systém sečí je specifický. Z těchto důvodů se do směsí přidává určitý podíl letniček, které pomohou překonat toto období a zdobí plochy již několik týdnů a měsíců po vysetí. V druhém roce už by ale porost měl být zapojený a měly by kvést vyseté trvalky," uvedl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Město testuje několik různých směsí vysetých rostlin s různým podílem trávy, jetelovin, letniček a trvalek. Příští rok vyhodnotí, jak se v různých lokalitách osvědčily, podle závěrů případně nechá osít další lokality.

Květnaté pásy nechalo loni vysadit například i město Slaný na Kladensku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist