https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koalice-pro-boj-se-suchem-dnes-neresila-vystavbu-jezu-u-decina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koalice pro boj se suchem dnes neřešila výstavbu jezu u Děčína

6.2.2019 17:30 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo dopravy trvá na stavbě vodního stupně i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu.
Ministerstvo dopravy trvá na stavbě vodního stupně i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu.
Výstavbou vodního jezu u Děčína se Národní koalice pro boj se suchem na dnešním jednání nezabývala. Stát stále čeká na stanovisko Evropské komise ohledně mezistátní kompenzace negativních dopadů stavby na krajinu. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na tiskové konferenci řekl, že schůzka k tématu se ještě uskuteční. Se stavbou jezu, který je podle ministerstva dopravy klíčový pro další rozvoj tuzemské vodní dopravy, počítá Koncepce vodní dopravy do roku 2023. Její projednání vláda odložila na 18. února.
 

Brabec očekává, že stanovisko Evropské komise Česko dostane v nejbližších dnech. "Takže teď nechci spekulovat o tom, co v tom stanovisku je a co uděláme dál, ale rozhodně o tom budeme jednat," doplnil. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) přitom v pondělí po jednání vlády řekl, že dnes bude téma řešit s Brabcem a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD).

Ministerstvo dopravy trvá na stavbě vodního stupně i přes negativní ekologické dopady projektu na okolní krajinu. Podle resortu převažuje v případě děčínského jezu veřejný zájem nad případnými zásahy do okolní krajiny. Ochránci přírody upozorňují, že stavba by byla protiprávní a Česku by hrozily sankce od EU.

Podle ministerstva dopravy je plavební stupeň nepostradatelný pro další budoucnost vodní dopravy v tuzemsku. Měl by výrazně zvýšit splavnost Labe v úseku, který je podstatnou část roku pro lodě uzavřen. Jeho stavbu si dlouhodobě přejí majitelé lodí.

Stavbu ovšem dlouhodobě brzdí problémy s vyhodnocením jejího vlivu na životní prostředí. Vláda před rokem podmínila stavbu plavebního stupně stanovením kompenzačních opatření za případné zničení přírody. V této souvislosti loni rozhodovala Správa národního parku České Švýcarsko o stanovení možných kompenzačních opatření. Správa došla k závěru, že negativní dopady stavby na krajinu nelze v tuzemsku dostatečně kompenzovat. Stát se proto pokouší vyjednat u Evropské komise možnost, že by negativní dopady stavby na krajinu kompenzoval v zahraničí. Česko by tak investovalo do ekologie v cizině.

Ochránci přírody postup ministerstva dopravy kritizují, podle nich je koncepce nezákonná a porušuje tuzemské i evropské zákony. Česku by podle organizace Arnika hrozily vysoké pokuty od Evropské komise nebo odejmutí části peněz z evropských dotací.

Koncepce vodní dopravy mimo jiné počítá s plavebním stupněm u Přelouče a modernizací dalších vodních staveb v tuzemsku. Cílem je především zvýšit nákladní přepravu na tuzemských řekách. V roce 2017 rejdaři převezli 1,567.700 tun nákladu, meziročně zhruba o 210.000 tun méně. Pokles pokračoval i loni.

Plavební stupeň u Děčína patří stejně jako další připravovaný jez u Přelouče do seznamu staveb, na které se vztahuje novela zákona o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

8.2.2019 13:06
No to musela být "hlava" která vymyslela "Koalice pro boj se suchem." Znám některé, kteří bojovali s třídním nepřítelem, tak se asi přetransformovali, ale ti zpravidla nic nevyhráli, když bojovali.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist