https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolibrici-maji-cich-vedci-to-overili-pomoci-experimentu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolibříci mají čich! Vědci to ověřili pomocí experimentu

12.9.2021 07:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jedním ze zkoumaných kolibříků byla kalypta kalifornská. Ilustrační snímek.
Jedním ze zkoumaných kolibříků byla kalypta kalifornská. Ilustrační snímek.
Poměrně dlouho si vědci mysleli, že kolibříci nemají čich. Nedávný experiment provedený na University of California - Riverside to ale vyvrací. Kolibříci dokážou cítit různé pachy a tím se vyhnout případnému nebezpečí, které jim v přírodě hrozí. Studii zveřejnil žurnál Behavioral Ecology and Sociobiology .
 

U obratlovců stojí za čichem čichový bulbus - část mozku, do níž přicházejí informace z čichových orgánů. U kolibříků, kteří mají tuto část mozku velmi malou, se předpokládalo, že nemají žádnou nebo velmi malou schopnost něco cítit. Experiment, který vědci provedli, ale prokázal, že kolibříci čich mají.

Více jak sto jich dostalo vybrat mezi dvěma zdroji potravy. Jedním byla voda s cukrem, druhým voda s cukrem a chemickou látkou, které se běžně vyskytují u hmyzu. Jednalo se o vůni včely medonosné, vůni mravence argentinského a o kyselinu mravenčí, což je obranná látka, kterou produkují někteří mravenci a která může ostatním živočichům značně znepříjemnit život.

Ačkoli mezi vzorky nebyly žádné vizuální rozdíly, kolibříci se automaticky vyhýbali oběma chemickým látkám vylučovaným mravenci, obzvlášť kyselině mravenčí. S pachem včely medonosné problém neměli.

“Získali jsme tak první jasný důkaz toho, že kolibříci mají čich a používají ho, když se při hledání potravy chtějí vyhnout kontaktu s potenciálně nebezpečným hmyzem. Kolibříci a hmyz spolu o kvetoucí rostliny soupeří, jejich rozhodovací schopnosti nám tak pomůžou porozumět tomu, jak ekosystém funguje,” uzavírá spoluautorka studie, profesorka Erin Wilson Rankin.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

12.9.2021 08:35
proč by kolibříci neměli mít čich, když čich má každá moucha a cítí houno na velkou dálku,
zajímavé je, že čich také indikuje frekvene podobně jak zrak a sluch,
frekvence vibrací molekul, jak dokázal pokus s muškami které si měly vybrat mezi dvěma chemicky stejnými látkami ,jen u jedné se použila normální voda a u druhé těžká voda
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.9.2021 08:44 Reaguje na vaber
Spousta ptáků čich nemá. Proto je možné manipulovat v hnízdě ptáčaty bez rizika, že načichnou člověčinou a matka je odvrhne. U savců tohle dělat nejde. Tam samice "ošmátané" mládě odmítne a to obvykle uhyne hlady.
Odpovědět
va

vaber

12.9.2021 08:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
že pták neodvrhne svoje mladé bych nepovažoval za důkaz o chybějícím čichu,
ale možné to je
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.9.2021 08:58 Reaguje na vaber
Chybějící čichové buňky se dají doložit pitvou a určitě to už mají vědátoři zmáklé. Proto mohou ornitologové v hnízdech kroužkovat ptáčata bez rizika.
Když už se bavíme o čichu u zvířat, tak si pamatuji na to, jak jsem byl kdysi u manželčina strýce, který bydlí na Vyškovsku. Jel orat a vzal mě sebou. Při orbě naráz zastavil traktor a ukazoval před sebe. Přímo v dráze traktoru se choulil malý zajíček. Vzít ho do rukou nepřipadalo v úvahu, tak jsem vzal velký šroubovák, zeminu kolem zajíčka nakypřil, neskutečně jsem si zahňahňal hlínou ruce, pak jsem zajdu i s hroudou opatrně podebrala přenesl jsem ho na zoranou část pole. Vypadal jsem jak prase, ale snad jsem ho zachránil.
Odpovědět
ig

12.9.2021 18:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
👍
Odpovědět
ig

12.9.2021 15:38
To musím vyzkoušet, kolibříci mi létají na zahradě (obvinění, že nepoznám kolibříka od dlouhozobky svízelové předem odmítám), tak je zkusím nalákat na ten med :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.9.2021 17:27 Reaguje na
Měl jsem kdysi na Kubě možnost vidět kolibříka asi na dva metry a ta záměna s dlouhozubkou je celkem snadná. Stejně to bylo super. Seděli jsme v jídelně u prosklené stěny, snídali jsme a za sklem byly vysázené Russelie na kterých snídal ten prcek.
Odpovědět
ig

12.9.2021 18:11 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To máte štěstí. Já ještě opravdového kolibříka v přírodě neviděl :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.9.2021 19:49 Reaguje na
Ta dlouhozobka je hrozně roztomilá a má ráda muškáty. Taky jí říkám kolibříķ.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.9.2021 20:25 Reaguje na Jarka O.
Ty muškáty potvrzuji. Máte lepší logické myšlení než já. Mi teď docvaklo, že když jsme měli na balkóně muškáty, občas jsem ji zahlédl.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2021 17:38
Ptáci mají čich přibližně na úrovni člověka. Dejte si štamprli a dýchněte na svého chovance (papouška), hned začne prskat. Vynikající čich mají např. některé druhy supů, které najdou maso (padlinu) pod korunami stromů, resp. ve vegetaci.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.9.2021 19:25 Reaguje na Karel Zvářal
To měřítko je hodně nepřesné, protože i u lidí je citlivost čichu individuální. Někteří třeba necítí ani svoje vlastní smradlavé ponožky. -))))
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.9.2021 19:45 Reaguje na Karel Zvářal
Já taky prskám jako papoušek, když na mě po pivu nebo kafi dýchne manžel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2021 00:10 Reaguje na Jarka O.
Asi budete pták.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.9.2021 09:09 Reaguje na Pavel Hanzl
V dalším životě bych chtěla být plamenák u jezera v Africe
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.9.2021 15:04 Reaguje na Jarka O.
A proč ne doktorka od Jezera hrochů? -)))
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist