https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komisar-pro-vyzkum-nabada-k-boji-s-quotnemocemi-chudychquot
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komisař pro výzkum nabádá k boji s "nemocemi chudých"

1.9.2003 14:24 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Spolupráce mezi evropskými a rozvojovými zeměmi na klinických zkouškách je iniciativou Evropské komise v boji s virem HIV, malárií a tuberkulózou, kterou podpoří 200 miliony euro. Komisař pro výzkum Philippe Busquin připustil, že poskytnuté prostředky nejsou dostatečné. Proto má za úkol v Africe od 29. srpna do 2. září podpořit rozšíření záběru programu klinických zkoušek a nabádat africké země, aby se o ně více zajímaly. Komisař má navštívit výzkumná střediska a setkat se s ministry zdravotnictví Tanzanie, Mozambiku a Jižní Afriky.
 

Z rozvojových zemí pochází 95 % obětí AIDS, malárie a tuberkulózy. Z toho 90 % obětí pochází z Afriky. Z toho vyplývá, že klinický zkušební program je přednostně zaměřen na tento kontinent a je pro něj přednostní prioritou. Společný zájem o boj s těmito nemocemi spojenými s chudobou, přivedlo dohromady členské státy EU, Norsko, rozvojové země a farmaceutický průmysl. Budou usilovat o usnadnění a urychlení klinických zkoušek léků a vakcín.

Komisař Busquin popisuje svou vizi: "Výzkum zaměřený na léčení těchto nemocí neznamená pouze práci v laboratořích, také to znamená práci s oběťmi v jejich vlastní komunitě. Poté, co jsem navštívil některé z nejhůře zasažených částí Afriky, bych rád osvětlil, co ve skutečnosti znamená program klinických zkoušek. Evropské země pracují společně s rozvojovými zeměmi a farmaceutickým průmyslem na úkolu zmenšit utrpení a chudobu. Musí se spojit ve svém úsilí sdílet odborné znalosti a dosáhnout nefalšované politické shody tak, aby směřovaly k dlouhodobým plánům a programům zaměřených na potlačení AIDS a ostatních nemocí souvisejících s chudobou."

Evropská komise podporuje dlouhodobé programy spolupráce mezi Evropou a rozvojovými zeměmi poskytnutím 200 milionů euro. Ty jsou zaměřeny na vývoj nových léků a vakcín proti AIDS, malárii a tuberkulóze. Členské státy přispějí dalšími nejméně 4,2 miliardami. Spolupráce na klinických zkouškách mezi EU a rozvojovými zeměmi byla zahájena v dubnu 2002 a stala se vlajkovou lodí mezi iniciativami 6. rámcového programu Evropské komise.

Komisař se v těchto dnech setkal v Tanzanii s vedoucími představiteli a navštívil výzkumné centrum v Mbeya, které je zaměřené na léčení HIV/AIDS. Průměrné zasažení populace virem HIV dosahuje mezi mladým ženami (ve věku 18-24 let) ve městech 17,9 % a mezi ženami na venkově 8,6 %. V Mozambiku se 31. srpna setkal komisař s premiérem P. Mocumbem a navštívil místo poblíž Maputa, zasažené výrazněji navíc malárií. Malárie má v Mozambiku i nadále 56% podíl na úmrtích dětí do pěti let. V Jižní Africe se 1. září komisař Busquin má setkat s ministrem Ngubane a účastnit se regionální schůze Světové zdravotnické organizace v Johannesburgu, kde představí africkým ministrům zdravotnictví zmíněnou iniciativu.

Program iniciovaný Evropskou komisí nesmírně závisí na povýšení úrovně spolupráce mezi evropskými a rozvojovými zeměmi a farmaceutickým průmyslem. Program si totiž klade za cíl rozvinout nové přístupy, které budou přiměřené pro africkou populaci tím, že klinický výzkum bude realizován v Africe a afričtí vědci budou hrát klíčovou roli. Otevřením evropského výzkumného prostoru budou všechny projekty přístupné výzkumníkům z rozvojových zemí. Mezi další požadavky zaměřené na rozvojovou pomoc patří boj proti chudobě prostřednictvím masivních investic do výzkumu a školství.

Program je prezentován na stránkách http://europa.eu.int/comm/research/edctp.html.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist