Komisař pro výzkum nabádá k boji s "nemocemi chudých"
Z rozvojových zemí pochází 95 % obětí AIDS, malárie a tuberkulózy. Z toho 90 % obětí pochází z Afriky. Z toho vyplývá, že klinický zkušební program je přednostně zaměřen na tento kontinent a je pro něj přednostní prioritou. Společný zájem o boj s těmito nemocemi spojenými s chudobou, přivedlo dohromady členské státy EU, Norsko, rozvojové země a farmaceutický průmysl. Budou usilovat o usnadnění a urychlení klinických zkoušek léků a vakcín.
Komisař Busquin popisuje svou vizi: "Výzkum zaměřený na léčení těchto nemocí neznamená pouze práci v laboratořích, také to znamená práci s oběťmi v jejich vlastní komunitě. Poté, co jsem navštívil některé z nejhůře zasažených částí Afriky, bych rád osvětlil, co ve skutečnosti znamená program klinických zkoušek. Evropské země pracují společně s rozvojovými zeměmi a farmaceutickým průmyslem na úkolu zmenšit utrpení a chudobu. Musí se spojit ve svém úsilí sdílet odborné znalosti a dosáhnout nefalšované politické shody tak, aby směřovaly k dlouhodobým plánům a programům zaměřených na potlačení AIDS a ostatních nemocí souvisejících s chudobou."
Evropská komise podporuje dlouhodobé programy spolupráce mezi Evropou a rozvojovými zeměmi poskytnutím 200 milionů euro. Ty jsou zaměřeny na vývoj nových léků a vakcín proti AIDS, malárii a tuberkulóze. Členské státy přispějí dalšími nejméně 4,2 miliardami. Spolupráce na klinických zkouškách mezi EU a rozvojovými zeměmi byla zahájena v dubnu 2002 a stala se vlajkovou lodí mezi iniciativami 6. rámcového programu Evropské komise.
Komisař se v těchto dnech setkal v Tanzanii s vedoucími představiteli a navštívil výzkumné centrum v Mbeya, které je zaměřené na léčení HIV/AIDS. Průměrné zasažení populace virem HIV dosahuje mezi mladým ženami (ve věku 18-24 let) ve městech 17,9 % a mezi ženami na venkově 8,6 %. V Mozambiku se 31. srpna setkal komisař s premiérem P. Mocumbem a navštívil místo poblíž Maputa, zasažené výrazněji navíc malárií. Malárie má v Mozambiku i nadále 56% podíl na úmrtích dětí do pěti let. V Jižní Africe se 1. září komisař Busquin má setkat s ministrem Ngubane a účastnit se regionální schůze Světové zdravotnické organizace v Johannesburgu, kde představí africkým ministrům zdravotnictví zmíněnou iniciativu.
Program iniciovaný Evropskou komisí nesmírně závisí na povýšení úrovně spolupráce mezi evropskými a rozvojovými zeměmi a farmaceutickým průmyslem. Program si totiž klade za cíl rozvinout nové přístupy, které budou přiměřené pro africkou populaci tím, že klinický výzkum bude realizován v Africe a afričtí vědci budou hrát klíčovou roli. Otevřením evropského výzkumného prostoru budou všechny projekty přístupné výzkumníkům z rozvojových zemí. Mezi další požadavky zaměřené na rozvojovou pomoc patří boj proti chudobě prostřednictvím masivních investic do výzkumu a školství.
Program je prezentován na stránkách http://europa.eu.int/comm/research/edctp.html.
reklama