https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-chce-chranit-hlubokomorske-koralove-utesy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise chce chránit hlubokomořské korálové útesy

2.9.2003 15:59 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropská komise se rozhodla chránit hlubokomořské korálové útesy ve Skotsku, a proto s okamžitou platností zakázala rybolov za použití vlečných sítí. Jedná se o oblast známou jako Darwin Mounds, vzdálenou asi 180 km severně od skotského pobřeží. Toto opatření by mělo ochránit korály žijící ve studených vodách, které jsou právě tímto způsobem rybolovu ohroženy. Zákaz byl zatím vydán na 6 měsíců, což je možné pouze v tom případě, kdy prokazatelně hrozí vážné poškození mořského ekosystému. O zavedení trvalého omezení se bude jednat v nejbližší době.
 

"Zde se opět jednou názorně ukazuje, co je v rámci reformované Společné politiky EU pro rybolov (GFP) možné. Na odpovídající návrh členského státu, v tomto případě Velké Británie, může začít Komise bezodkladně jednat a chránit tak mořské ekosystémy," tvrdí Franz Fischler, komisař EU pro zemědělství, místní rozvoj a rybolov.

Nařízení Komise se vztahuje na oblast Darwin Mounds a zakazuje použití tažných sítí nebo podobných zařízení, která jsou při lovu tažena po mořském dně. Podle nových předpisů GFP může Komise v případě, že se jedná o vážně ohrožení mořských ekosystémů, na základě odůvodněné žádosti členského státu přijmout okamžitá opatření. Velká Británie svoji žádost založila na vědeckém varování, že dotyčné korálové útesy, které jsou útočištěm pestré palety živočišných společenstev, vykazují v důsledků používání vlečných sítí známky vážného a nevratného poškození (Jednalo se o první případ uplatnění nových pravidel GFP).

Podle Směrnice o stanovištích z roku 1992 jsou členské státy EU povinny korálové útesy chránit. Britské úřady oznámily Komisi své úmysly zmíněnou oblast vyhlásit jako zvláště chráněnou, a to právě s ohledem na ochranu korálů a zmíněnou směrnici. Ale vzhledem k tomu, že takovéto řízení vyžaduje určitý čas a vědci již nyní poukazovali na nenávratné změny, které již započaly, využila Komise podle nových předpisů z roku 2002 možnost urychleného zásahu. Vzhledem k předloženým důkazům považovala i sama Komise tento urychlený zásah za opodstatněný. Než totiž Rada EU schválí trvalý zákaz ve formě nařízení, uplyne nějaký čas, ale tímto opatřením bylo poškozením zabráněno ihned.


reklama

 
Vendula Maráková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist