Komise chce ochranu delfínů a sviňuch před rybářskými sítěmi
Druhý bod bude zahrnovat opatření k sledování náhodného odchytu kytovců, s přihlédnutím k stoupajícím znalostem tohoto fenoménu. Větší porozumění náhodným odchytům a lepší odhad populací kytovců jsou nutné k tomu, aby Komise později vyvinula více strategická opatření. Návrh nyní poputuje k projednání Radě ministrů a Evropskému parlamentu.
Komisař pro zemědělství, rybolov a rozvoj venkova Franz Fischler tato opatření uvítal a dodal: "Společná politika rybolovu musí dosáhnout trvale udržitelného rybolovu bez toho, aby podkopala biologickou rozmanitost mořského světa. Tato opatření zajistí, aby rybolov neohrozil zachování kytovců, a přitom zlepší znalosti o vzájemném působení těchto druhů a rybářského náčiní."
Přístavní sviňuchy jsou nejvíce kriticky ohrožení malí kytovci v Evropě. Populace pobaltských sviňuch je tak nízko, že i vzácné náhodné ulovení jednoho zvířete je významně ohrožuje. Proto Komise navrhuje okamžitě omezit délku tenatové sítě do 2,5 kilometru. A postupně by byly rušeny až do úplného zákazu jejich používání k 1.lednu 2007. Omezení tenatových sítí při lovu tuňáka v Atlantiku a Středozemním moři už bylo stanoveno v rámci Společné politiky rybolovu od 1.ledna 2002. Tam totiž tyto sítě také představují nebezpečí pro některé druhy, chycené jako vedlejší úlovek.
Rozsáhlé testy akustických přístrojů, známých pod názvem "pingers", po celém světě ukázaly, že tyto přístroje skutečně omezí nechtěná ulovení malých kytovců. Rybolovy, relevantní pro toto opatření, zahrnují svislé sítě usazené na dně v oblastech častého výskytu přístavních sviňuch v Baltském moři, Severním moři, Kanálu La Manche a Keltském šelfu. Použití "pingers" bude povinné i pro malé lodě, které také loví pomocí svislých sítí a sviňuchy byly nalezeny poblíž pobřeží, kde tyto lodě lovily.
Rybářské náčiní bude muset být jasně označeno, aby toto opatření mohlo být vynucováno. Poněvadž jsou zatím malé zkušenosti s širokým použitím akustických signálů během delšího období, Komise navrhuje blízké sledování tohoto opatření, aby monitorovala jeho efektivitu.
Pro sledování náhodných ulovení kytovců navrhuje Komise členským státům, aby zajistily pozorovatelský systém na rybářských lodích, které používají hlubokomořské vlečné sítě nebo svislé sítě. V případě lodí, kde nebude možné použít pozorovatelský systém z důvodu bezpečnosti nebo jiných důvodů, musí členský stát zajistit alternativní způsob nezávislého monitoringu na moři.
Minimální úroveň pokrytí lodí pozorovatelskými systémy na palubě navrhuje Komise od 10 % plavidel užívajících tenatové sítě v Pobaltí do 5 % užívajících hlubokomořské vlečné sítě na západ od Skotska, kolem Irska až dolů k Biskajskému zálivu ve Středomoří. A 5 % je úroveň navržená pro svislé sítě usazené na dně nebo zaplétající sítě v Baltu, Keltském šelfu a Kanálu La Manche.
Snižování počtu nechtěných úlovků a závazek k jejich sledování už existovaly ve Směrnici o ptácích a stanovištích (92/43/EC), ale jejich zavádění bylo nedostatečné a nevyvážené v různých členských zemích. Nový návrh poskytuje lepší definici těchto závazků a určuje priority, aby zajistil spravedlnost v jejich aplikaci mezi členy EU.
reklama