https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-ma-prirucku-pro-instituce-jak-zajistit-ekologicky-provoz
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise má příručku pro instituce: Jak zajistit ekologický provoz

18.10.2004 10:36 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropská komise chce podpořit současný trend k tzv. Zelenému veřejnému nakupování (zboží či služeb). Tato brožurka srozumitelným způsobem přibližuje, jak mohou veřejné instituce jako školy, nemocnice, místní a krajské úřady, brát v úvahu životní prostředí, když nakupují zboží, služby nebo činnosti. Tyto veřejné instituce totiž představují obrovskou kupní sílu - podle Komise každý rok utratí 16 % hrubého domácího produktu Unie, tedy kolem 1500 miliard euro za zboží a služby.
 

Kdyby tyto organizace volily vždy ekologicky šetrné alternativy služeb či šetrné výrobky, pomohly by Unii k dosažení udržitelného rozvoje. Jejich poptávka po takových službách či produktech by dále povzbudila zelenou výrobu a pomohla by technologiím "přátelským" k životnímu prostředí získat trhy. A v neposlední řadě tento trend nutí k efektivnímu využívání energie a dalších zdrojů, prevenci vzniku odpadu, čímž je v důsledku možné i ušetřit peníze daňových poplatníků. Nová příručka dává příklady nejlepší užité praxe a poskytuje rady pro celý postup zabezpečení chodu instituce ekologicky přijatelným způsobem.

Komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová vysvětluje: "Veřejné instituce mají nesmírnou kupní sílu. Například: kdyby všechny veřejné organizace v Unii začaly odebírat energii z obnovitelných zdrojů, ušetřilo by se 60 milionů tun oxidu uhličitého nebo 18 % ze závazku EU vůči kjótskému protokolu na snížení emisí do roku 2012."

Fritz Bolkenstein, komisař pro vnitřní trh, považuje obsah vydané příručky za "jasného a praktického průvodce pro místní i regionální instituce v situaci, kdy se musí nějak vypořádat s pravidly, danými novými směrnicemi o veřejném nakupování. "S touto příručkou, doufám, povzbudíme sdílení nejlepší praxe a zkušeností z této politiky. Příklady jsme vzali z velmi širokého spektra institucí napříč celou Evropskou unií."

Směrnice o veřejném nakupování zboží a služeb, formálně přijaté 31. března 2004, objasňují různé způsoby, jakými mohou veřejné instituce vzít v úvahu ekologii při postupu zajištění svého provozu. Nedávná studie zkoumající praxi při zajištění nakupování pro úřady v 15 státech Unie ukázala, že jen 19 % všech veřejných správ zaručilo významný podíl zeleného nakupování (s použitím environmentálních kritérií ve více než polovině realizovaných nákupů).

Hlavní překážky jsou v nedostatku znalostí k tomu, aby úředníci nebo odpovědné osoby byly schopny stanovit správná ekologická kritéria při vypisování veřejných soutěží. Problémem jsou i rozpočtová omezení kvůli často vysokým předem stanoveným cenám zelených výrobků a služeb, a právní nejistota.

Příručka se pokouší najít návod, jak tyto překážky překonat: vysvětluje jasně, ne technickými termíny, jak zapojit ekologické ohledy v různých stádiích procesu zajišťování zboží či služeb. Trvá na tom, že je vysoce důležité brát v úvahu náklady na celý životní cyklus nakupovaných výrobků či služeb a referuje o na internetu trvale přístupné databázi, která poskytuje informace o asi stu výrobků a služeb (viz http://europa.eu.int/comm/environment/green_purchasing/cfm/fo/greenpurchasing/index.cfm). Také poukazuje na hodnotné informace v mnoha národních databázích a webových stránkách a na technicky přesné popisy národních i evropských ekoznačení.

Příručku a další informace lze nalézt na serveru Evropské unie http://europa.eu.int/comm/internal_market/publicprocurement/key-docs_en.htm.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist