https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-podporuje-109-inovacnich-projektu-v-oblasti-ekologie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise podporuje 109 inovačních projektů v oblasti ekologie

29.9.2004 14:23 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropská komise schválila letos v rámci podpůrného programu "LIFE - Životní prostředí" 109 ekologických projektů z osmnácti členských zemí. Projekty využívají průkopnické technologie k řešení ekologických problémů v různých oblastech. LIFE - životní prostředí je jednou ze tří větví, které spadají pod program LIFE. Jeho cílem je podporovat realizaci ekologických zákonů a přístupů v politice. Celkově se pod hlavičkou LIFE v roce 2004 rozdělí 160 milionů euro.
 

Komisařka Wallstromová vyjádřila potěšení nad tím, jak program LIFE "obrovsky pomáhá snižovat negativní dopady lidské činnosti na životní prostředí. Nové metody zavádění ekologické legislativy určitě přispějí k lepší kvalitě života nás všech."

Ekologická větev programu ovšem nepokryje podávajícím stranám veškeré náklady na jejich projekty, dokonce ani polovinu - EU jejich projekty podporuje v průměru ve výši 33 % nákladů. Zbytek už je na podavatelích projektu. Musí tedy získat prostředky od svých spolufinancovatelů či partnerů v projektu.

A čeho se týkají vybrané projekty? Dvacet devet jich je z oblasti integrované výrobní politiky, z toho 18 se zaměřuje na audit integrovaného ekologického řízení. Ostatní projekty se zabývají ekologickým designem, ekologickou efektivitou, ekologickými značkami a zelenými finančními produkty.

Další skupina projektů (24) se pokouší o zmírnění negativních dopadů ekonomické činnosti na životní prostředí, zahrnuje čisté technologie a omezení skleníkových plynů. Dalších 22 projektů se soustředí na ekologii ve městě, kvalitu ovzduší a omezení hluku, intergrovanou správu pobřeží, plánování rozvoje využití půdy a ekologicky udržitelná turistika.

Udržitelná péče o vodní zdroje následuje s dvaceti projekty, které se týkají péče o povodí, ochranu podzemních vod, čištění odpadních vod a rozptýlení zdrojů znečištění. Konečně 18 projektů se zabývá prevencí vzniku odpadu, jeho recyklací a smysluplným využitím, ať už v oblasti obalů, plastů, nebezpečného odpadu, odpadu důležitého kvůli jeho velkému množství a management toku odpadu.

Nejvíce projektů v podprogramu LIFE životní prostředí - hodnoceno podle zastoupení jednotlivých zemí - uspělo z Itálie (28) a Francie (12), z nových členských zemí se třemi projekty uspělo Lotyšsko, se dvěma Slovensko a s jedním Polsko. Česká republika neuspěla.

Program LIFE byl zahájen v roce 1992 a jeho další podprogramy LIFE Příroda a LIFE Třetí země se soustředí na ochranu přírody a životního prostředí v zemích sousedících s Evropskou unií. Od roku 1992 bylo vybráno 2400 projektů a Unie na ně přispěla částkou 1,4 miliard euro.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist