https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-sellafield-nedodrzuje-smlouvu-euratom
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise: Sellafield nedodržuje smlouvu Euratom

28.4.2004 12:57 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Úřady Spojeného království obdržely od Evropské komise žádost, aby řešily nepřijatelnou situaci v jaderném zařízení na zpracování odpadu v Sellafieldu. Loyola de Palaciová, místopředsedkyně Komise a komisařka pro dopravu a energetiku, řekla: "Komise je zodpovědná za kontrolu členských států, zda dodržují podmínky smlouvy Euratom; provádění těchto kontrol je nezbytné."
 

Analýza Komise došla k závěru, že provozovatel zařízení, Britské jaderné palivo (BNFL), nedodržuje pravidla ohledně soupisu jaderného materiálu a přístup inspektorů k materiálu, aby zkontrolovali jeho povahu a kvalitu.

Velká Británie bude muset přijmout 1. června akční plán navrhující opatření k tomu, aby toto kárné řízení bylo zastaveno. Loyola de Palaciová k tomu dodává: "O tomto problému se ví už celkem dlouho, ale provozovatel nevyvinul žádnou konkrétní iniciativu, aby ho napravil. Pak by mohla vzniknout pochybnost o našich bezpečnostních opatřeních, která náš tým inspektorů provádí už po 50 let v souladu s nejvyššími standardy."

BNFL provozuje v lokalitě Sellafieldu několik jaderných zařízení. Většina z nich včetně současného případu (B30), zpracovává vyhořelé jaderné palivo. Podle Euratomu tato zařízení jsou předmětem inspekcí Evropské unie, které srovnávají soupisy materiálu s výsledky namátkových kontrol. Cílem inspekcí je zajistit, aby se jaderný materiál nedostal do nepovolaných rukou a nebyl použit pro vojenské účely.

Nicméně po několik let inspekční služby Komise informovaly BNFL, že jaderný materiál uložený v B30 nemůže být náležitě kontrolován, v rozporu s články 79 a 81 smlouvy. Je to ozářené palivo uložené v nádrži. V účetních termínech je nemožné přesně určit množství uloženého materiálu a namátkové kontroly se nemohou uskutečnit kvůli vysokému stupni radiace a špatné viditelnosti ve zmíněné části zařízení.

Kvůli těmto technickým těžkostem zabraňujícím okamžitému řešení situace požádala Komise naposledy v březnu 2003 firmu British Nuclear Fuel o přijetí podrobného plánu řešení. BNFL přesto nepřišel ani s formálním plánem, ani nepřijal nutná opatření.

Poté, co zajistí BNFL žádaný akční plán, musí britské úřady kařdých šest měsíců podat Komisi zprávu o pokroku v zavádění plánu. Pokud úřady nesplní tyto závazky do určeného termínu, Komise uvalí pokuty přímo na BNFL.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist