https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-sest-zemi-je-pozadu-v-integrovane-prevenci-a-kontrole-znecisteni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise: Šest zemí je pozadu v integrované prevenci a kontrole znečištění

15.1.2004 11:47 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropská komise poslala první psané varování šesti členským zemím, kvůli realizaci legislativy o integrované prevenci a kontrole (IPPC). Jedná se o Belgii, Dánsko, Irsko, Lucembursko, Nizozemí a Řecko. Cílem směrnice IPPC je zajistit, aby znečišťující průmyslové či zemědělské podniky byly pod přísnou ekologickou kontrolou. Země mají na žádost Komise poslat tzv. počáteční zprávu, jak realizace této legislativy u nich probíhá. Zpráva, vztahující se k letům 2000 až 2002, měla být odevzdána nejdéle do 30. září 2003.
 

Komisařka Margot Wallströmová k této žádosti řekla: „Důležité je, že členské státy plní své závazky referovat o postupu ve vztahu k této směrnici, což je klíčové pro ochranu životního prostředí i veřejného zdraví. Pomáhá nám to lépe porozumět, jaký pokrok nastal v přiblížení se k cílům směrnice. Naléhavě tyto státy žádám, aby zprávu pro léta 2000-2002 předložily.“

Směrnice o integrované prevenci a kontrole znečištění je jedním z pilířů ekologické legislativy. Je příkladem moderní legislativy, která užívá schvalovací proces jako prostředek kontrolování dopadů na životní prostředí. Směrnice se vztahuje na významný počet převážně průmyslových aktivit s velkým potenciálem ke znečištění. Zahrnuje například sektor energetiky, průmyslovou výrobu kovů, chemický průmysl, odpadové hospodářství a potravinářské podniky. Také se týká některých farem s intenzivním chovem hospodářských zvířat.

Směrnice hledá prevenci nebo redukci znečištění ovzduší, vody a půdy prostřednictvím komplexního povolovacího systému, který posoudí každý environmentální prostředek souběžně. Navíc, rozsah směrnice pokrývá produkci odpadů, využití energie, prevenci havárií i čištění průmyslových území. Tento přístup zajišťuje vyšší stupeň ekologické ochrany a liší se od starší ekologické legislativy, která regulovala každou oblast odděleně.

Varování Komise má formu „dopisu s formálním upozorněním“, první fáze procesu při nedodržování komunitní legislativy, a je v souladu s článkem 226 Smlouvy EU. Tento článek dává Komisi pravomoc žalovat státy, jež neplní své závazky. Závazek by měly dotyčné země splnit obvykle do dvou měsíců od přijetí dopisu.

Současné statistiky o zásazích Komise v případě nedodržování závazků EU jsou na těchto internetových stránkách (http://europa.eu.int/comm/secretariat_general/sgb/droit_com/index_en.htm#infractions).


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist