Kontaminace prostředí těžkými kovy ovlivňuje barvu ptačích vajec, zjistili vědci
Cílem studie bylo ověřit hypotézu v oblasti Harjavalta na jihozápadě Finska, kde už více než 20 let pokračuje výzkum lejsků v prostředí znečištěném těžkými kovy. V oblasti se těží nikl, měď a arsen, jako důsledek těžby se v prostřední nacházejí ve zvýšeném množství také zinek a olovo.
Vědci sledovali budky lejsků v hnízdní sezoně v roce 2023. Přibližně polovina z nich byla ve znečištěném prostředí. Postupně vyfotografovali všechna vejce speciálním fotoaparátem citlivým nejen na viditelné světlo, ale také na UV část spektra. Následně zbarvení vajec analyzovali pomocí modelu, který simuluje ptačí vidění. Čtyři dny po vylíhnutí u každé budky natáčeli chování obou rodičů a monitorovali počet návštěv hnízda.
"Naše výsledky ukázaly, že intenzita modrého zbarvení vajec je ve znečištěném prostředí opravdu nižší, nicméně intenzita krmení mláďat samci se mezi kontrolní a znečištěnou oblastí překvapivě nelišila. Samci vlastně vůbec nereagovali na modré zbarvení vajec,“ uvedla Lisandrina Mariová, první autorka studie z Univerzity v Jyväskylä.
Detailnější analýza odhalila, že za nižší modrost vajec může zvýšené UV zbarvení, což podle vědců naznačuje, že jejich 'vybledlost' je pravděpodobně způsobená poruchou vápenaté struktury, například pórovitostí.
"V naší studii jsme ani nezjistili, že by samice lejsků v kontaminovaném prostředí byly v horší tělesné kondici. Nicméně zvýšené UV zbarvení vajec ve znečištěném prostředí naznačuje výraznou změnu struktury skořápky v důsledku kontaminace prostředí těžkými kovy. Jaké dopady může mít tento typ lidské činnosti na různé druhy ptáků, pro které je zbarvení vajec zásadní, bude předmětem dalšího výzkumu,“ uvedl Šulc.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Karel Zvářal
16.7.2024 11:33Na hnízdiště ptáci doletují pár dnů před započetím snůšky, rychle postaví hnízdo a do týdne až dvou je snůška kompletní. Těžko tedy mohou do těla dostat takové množství těžkých kovů, které výrazně barvu skořápky či vitalitu zárodků ovlivní. Spíše by bylo zajímavé sledovat přežitelnost/ ztráty mláďat, neb ta jsou krmena 14-17 dní hmyzem z nejbližšího okolí, kde se také vyvíjel a krmil. Tady by šlo zjistit nějaké rozdíly s vyšší pravděpodobností, neb ptáci krátce po vyhnízdění z lokality mizí a potulují se v širším okolí. Na hnízdní lokalitě samotné jsou v řádu několika týdnů (7-8), rozhodující je tedy celoživotní zatížení ptáků těžkými kovy.
Karel Zvářal
16.7.2024 12:00 Reaguje na Karel ZvářalEmil Bernardy
16.7.2024 15:38Olovo a snad kadmium se sledovalo už před 40ti roky .... nějak to významné opravdu nebylo,ale o to, se mlčelo později.
Tehdy ekologický aktivista ing.Zeman v časopisu Zápisník..... fuuuundovaný příspěvek.
Karel Zvářal
17.7.2024 21:03Karel Zvářal
17.7.2024 21:28 Reaguje na Karel ZvářalMichal Šulc
18.7.2024 10:17 Reaguje na Karel ZvářalMáte pravdu, že by bylo zajímavé se podívat i na vliv na populace stálých druhů, kteří jsou kontaminaci vystaveni dlouhodobě. Stěhovavého lejska jsme zvolili z několika důvodů. 1) je to druh u kterého byla navržena zmíněná hypotéza o signalizaci kvality samcům. 2) u tohoto druhu jsme byli jsme schopni nasbírat dostatečné množství dat, protože je to ve zkoumaném lese dominantní druh, který obsazuje většinu budek.
Zbarvení skořápek z kontaminované oblasti bylo porovnáno s průměrným zbarvením vajec z nekontaminované kontrolní oblasti. Osud mláďat jsme nezjišťovali, již z minulých studií ze stejné lokality totiž víme, že množství vyvedených mláďat je v kontaminované oblasti nižší než v kontrolní. Negativní vliv těžkých kovů byl ale pozorován i u dospělých ptáků.
Naše studie je jen další střípek poukazující na vliv znečištění na zbarvení vajec. Naštěstí jsme nepozorovali vliv na chování (intenzitu krmení) samců.
Zdraví Michal Šulc
Karel Zvářal
18.7.2024 11:15 Reaguje na Michal ŠulcPokud tedy studovat vliv kontaminace, tak jedině u stálých populací (Br, Ko, Š). A i u nich se domnívám, že na barevnost/pigmentaci skořápky to bude mít neprůkazný vliv (plus přirozená variabilita). Jedině snad u mortality mláďat by šlo něco vysledovat - v porovnání s "čistým" průměrem. Holt, žijeme na "toxické planetě" se spoustou mikrobů, ale příroda si s tím umí poradit.
Michal Šulc
18.7.2024 12:58 Reaguje na Karel ZvářalO tom světle v budce si také myslím, že je to limitující faktor. Navíc když samec přiletí z venku a jeho oči nejsou ještě několik minut na tmu v budce přivyklé. My této hypotéze také spíše nevěřili, a proto nás tyto výsledky nepřekvapily.
Nicméně nás překvapil ten rozdíl ve zbarvení vajec. U olova víme, že se u lidí hojně ukládá v kostech. Je tedy dobře možné, že nějakým způsobem narušuje tvorbu vápenaté skořápky. Mechanismus je bohužel stále nejasný. Ale také doufám, že vliv je pouze zanedbatelný. A určitě bych ho také čekal spíš u stálých druhů. Díky za tento komentář! V budoucnu se možná na toto zaměříme třeba u sýkor. A spíš než na pigmentaci tak na strukturu skořápky, která ovšem také ovlivňuje zbarvení v UV části spektra.
Karel Zvářal
18.7.2024 14:20 Reaguje na Michal Šulchttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-bigamie-u-lejska-belokrkeho