https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kour-z-horicich-kanadskych-lesu-se-po-tydnech-vratil-nad-spojene-staty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kouř z Kanady se po týdnech vrátil nad USA, tentokrát přikryl Chicago a okolí Aktualizováno

28.6.2023 22:41 | WASHINGTON (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pro až 80 milionů Američanů od hranic s Kanadou po východní pobřeží a jižně až na úroveň Kentucky dnes platilo varování před špatnou kvalitou ovzduší, píší americká média. Města zavírají veřejné pláže, ruší koncerty a vyzývají lidi k pobytu uvnitř. Nad území USA se po třech týdnech opět vrátil kouř z hořících kanadských lesů, které trpí nejhorší sezonou lesních požárů od počátku vedení záznamů.
 
Zatímco v první polovině měsíce zažívalo nejsilnější znečištění východní pobřeží, dnes byla kvalita ovzduší nejhorší v regionu Velkých jezer, který zahrnuje velká města jako Chicago, Detroit nebo Cleveland. Podle televize CNN se však varování Národní meteorologické služby (NWS) vztahovala celkem na sedm celých amerických států a na sedm dalších částečně.

Lidé v Chicagu a Detroitu jsou od noci na dnešek vystaveni vzduchu, který americké úřady považují za "velice nezdravý". Tento popis je spojený s mírou znečištění mezi hodnotami 200 a 300 na 500bodové stupnici, přičemž ve více než 2,5milionovém Chicagu dnes zaznamenali až 255 bodů. Uvedená dvě města měla po několik hodin v noci na dnešek podle portálu IQAir vůbec nejhorší kvalitu ovzduší ze všech velkých měst světa. Úřady lidem doporučují zůstat uvnitř se zapnutou klimatizací, a pokud musejí být venku, nosit respirátory.

Chicago dnes navštívil americký prezident Joe Biden, který zde měl delší dobu naplánovaný projev o americké ekonomice. Bílý dům při tom uvedl, že aktuální podmínky jsou "součástí sílícího trendu extrémních meteorologických jevů, které zažíváme v důsledku klimatických změn".

Do kouřové mlhy by se v průběhu dneška a čtvrtka mohl ponořit i osmimilionový New York, jehož panorama bylo před třemi týdny také kvůli kanadským požárům zbarvené až do oranžova. Špatná kvalita ovzduší může dráždit oči, nos i hrdlo. Kouř z lesních požárů nese částice PM2.5, které jsou dosti malé na to, aby se po vdechnutí dostaly hluboko do plic a do krevního oběhu, a které podle lékařů zvyšují pravděpodobnost výskytu astmatu nebo srdečních chorob.

Aktuální povětrnostní podmínky negativně ovlivňují také kvalitu ovzduší pro miliony Kanaďanů, píše zpravodajská společnost CBC. Kanadská vláda varovala obyvatele v Torontu před "vysokou mírou rizika" zdravotních problémů, zejména pro seniory, malé děti či osoby pracující venku. Zlepšení situace se očekává v pátek ráno.

Kouř z Kanady nepříznivě dopadá také na leteckou dopravu, ačkoliv společně se silnými bouřemi na severovýchodě USA a technickými problémy na letištích v oblasti kolem Washingtonu působily v uplynulých dnech spíš jako jedna z přitěžujících okolností, které přiměly dopravce zrušit tisíce letů.

Podle deníku The Washington Post jsou letošní požáry nejhorší v moderních kanadských dějinách. Ohně již zničily na 72.000 kilometrů čtverečních porostu, což je přes 91 procent rozlohy České republiky. Třetina zničené plochy připadá na provincii Québec, kde v neděli stále hořelo osm desítek požárů, z nichž tři desítky nebyly pod kontrolou hasičů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist