https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krajine-pomuze-vetsi-podpora-malych-zemedelcu-rika-stan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krajině pomůže větší podpora malých zemědělců, říká STAN

23.7.2021 08:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chceme zrušit plošné dotace na hektar, z nějž jde produkce na energetické účely – kukuřice do bioplynky nebo řepka do bionafty, říká Pavel Čížek (STAN).
Chceme zrušit plošné dotace na hektar, z nějž jde produkce na energetické účely – kukuřice do bioplynky nebo řepka do bionafty, říká Pavel Čížek (STAN).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stav české krajiny se dosud v souvislosti s dotacemi na ozelenění výrazně nezlepšil, myslí si Pavel Čížek (STAN), náměstek hejtmanky Plzeňského kraje. Dotační systém v zemědělství by STAN chtěl upravit tak, aby více podpořil mladé zemědělce a rodinné farmy.
 

„Mladí zemědělci jsou podporováni málo. Měli by mít na začátku jistotu, že mohou získat finanční podporu na techniku. Dnes jsou překážky k založení farmy obrovské,“ uvedl Čížek na včerejším setkání s novináři.

Kromě toho by měli od státu dostávat víc peněz ti, kdo budou ochotni hospodařit s větším ohledem ke krajině než ti, kdo do tvorby krajinných opatření neinvestují. Spíše než zastropování dotací by uvítali redistributivní platbu na prvních 200 hektarů každé farmy, větší podniky mají úsporu z rozsahu. Starostové by navíc chtěli omezit dotace na plodiny, které nejsou pěstovány pro potravinové účely, tedy především na kukuřici a řepku využívané pro energetické účely. Podle nich je teď produkce těchto plodin dotována dvakrát.

„Chceme zrušit plošné dotace na hektar, z nějž jde produkce na energetické účely – kukuřice do bioplynky nebo řepka do bionafty. A to z toho důvodu, že například v bioplynkách je dotována vyrobená energie, tudíž se jedná o dvojí dotaci. Na zemědělské půdě se mají pěstovat potraviny a krmiva, paliva minimálně,“ míní Čížek.

Starostové a Piráti na včerejším setkání také kritizovali vodní politiku státu, který představil plán výstavby dalších přehrad.

„Stát v tuto chvíli nemá ucelenou představu, jak hospodařit s vodou jako celkem. Stavba přehrad pak je, jako bychom stavěli dům od střechy,“ řekl včera pirátský poslanec Radek Holomčík. Smysl přehrad je třeba vidět v zásobování pitnou vodou, nikoli v zadržení vody v krajině, doplnila Dana Balcarová (Piráti). Co se týká zadržení více vody v krajině, měl by se stát více zaměřit na schopnost půdy vodu pojmout a na revitalizaci říčních toků.

Podle Balcarové se ministerstvo zemědělství pyšní tím, že zrevitalizovalo 18 km vodních toků, přitom v ČR ale máme významné vodní toky v délce 16 326 km a drobné vodní toky v délce 86 553 km. Pavel Čížek poukázal na projekt revitalizace praměnišť na Šumavě, kdy podle něj jeden národní park dokáže zadržet v krajině více vody než všechny podniky povodí, které spravují vodní toky pod ministerstvem zemědělství.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 08:16
Tohle je vše velmi rozumné i praktické, jenže to neprojde.
Lobby (možná už mafie) průmyslového zemědělství je už příliš silná a bez zásadní politické změny se od moci odstavit nedá.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.7.2021 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Bohužel s Vámi musím souhlasit. Ještě že aspoň neprošlo zvýšení podílu zelené nafty v palivech, i když Babiš uplatil třeba i Sommerovou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 08:32 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pokud bude Babiš stavět ještě příští vládu, vidím to skutečně černě.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.7.2021 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
to není o lobby. Kraje by měli provádět pasportizaci krajiny a navrhovat na této úrovni krajinné úpravy na zlepšení krajiny a jejích schopností a přitom spolupracovat s organizacemi a jednotlivci, kteří mají tuto činnost jako podstatu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.7.2021 10:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Pomůže podpora všech ZEMĚDĚLCŮ.

Ale to mělo začít hned po r.1989, ne jejich likvidace, ve prospěch zahraniční konkurence a místních vychc á nků.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2021 10:17 Reaguje na smějící se bestie
Ovšem, ale je třeba taky vzít v potaz, že ten největší vychc á nek v oblasti zemědělství je momentálně předsedou vlády, a přesto pro všechny ZEMĚDĚLCE nehnul prstem, jenom pro sebe
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.7.2021 12:59 Reaguje na Jakub Graňák
No nepovídej ?

Povídej !

Podporou zemědělců by bylo, kdyby hned po r.1989, tehdejší politici se poučili u Rakouska, Německa i jinde a převzali fungující prověřené zákony/to samé mělo být i kolem živností.
A samozřejmě nelikvidovat Slušovice !
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2021 17:52 Reaguje na smějící se bestie
Když už si tak hezky tykáme, tak nevím jak ty, ale já devadesátky až do roku 2002 strávil v kravíně s hnojačkama v rukách. Mlíkárna mojemu otci a mě jakožto jeho dědici nikdy nezaplatila tři miliony za mlíko, už je to dvacet let... co ti budu povídat
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.7.2021 19:41 Reaguje na Jakub Graňák
To je právě ta sabotáž " demokratů " v zemědělství.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.7.2021 08:24
Podle výšky dotací bych usuzoval, že největší "malý zemědělec" je Agrofert.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.7.2021 17:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) žádá od firem z holdingu premiéra Babiše, ať vrátí pět dotačních milionů. Koncern peníze vracet odmítá. Fond, který rozděluje národní dotace pro zemědělce, už zaslal Agrofertu předžalobní výzvy. Dospěl k závěru, že čtyřem dceřiným firmám koncernu byla vyplacena pětimilionová podpora, na kterou neměly nárok. Šlo o dotace určené pro nejmenší farmáře, i tak je dostaly podniky ze společnosti se stomiliardovým obratem. Ona čtveřice dceřiných firem Agrofertu: ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov, SPV Pelhřimov.
(https://www.seznamzpravy.cz/clanek/statni-fond-poslal-do-agrofertu-predzalobni-vyzvy-170292) (22.7.2021)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.7.2021 19:43 Reaguje na Majka Kletečková
Neměli by to náhodou zaplatit ti, co ty dotace schválili ? !
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

23.7.2021 08:51
Tak jestli páni starostové opravdu chtějí podpořit krajinná opatření, měli by se zvednout jako jeden muž, naklusat na ministerstvo financí a vydupat pořádné spolufinancování programu rozvoje venkova. Proč? MF ČR zatím hodlá spolufinancovat PRV minimálně, takže spolufinancování nepokryje ani takový rozsah opatření, jako dnes a pozemkové úpravy jsou tak finančně náročné, že na ně z rozpočtu prostě nezbývá. Jo a jestli si STAN opravdu myslí, že ČR si rozhoduje pouze sama o tom, co a v jaké míře z Evropských peněz podpoří, měli by své "odborníky na zemědělství" poslat na doučování. Na stranu, která chce do vlády, předvádějí slabý výkon.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2021 10:07 Reaguje na Marcela Jezberová
Na druhou stranu je třeba také přihlédnout k tomu, že z péervéčka je financovaná kdejaká cypovina, ani není divu, když hlavním smyslem je "dostat prachy do regionu"
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

23.7.2021 10:44 Reaguje na Jakub Graňák
EU určí oblasti, do kterých se bude investovat, určí podíl financí do těchto oblastí směřujících, "doporučí", jaké typy opatření by v PRV měly být. Co nestanoví EU, to si dosadí ČR (na to jsou zase "noty") a celé to zase schvaluje EU. A o tom, co je a co není "cypovina" má každý člověk jiný názor.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2021 11:18 Reaguje na Marcela Jezberová
"Hlavním cílem programu je obnova, zachování a zlepšení ekosystémů závislých na zemědělství prostřednictvím zejména agroenvironmentálních opatření, dále investice pro konkurenceschopnost a inovace zemědělských podniků, podpora vstupu mladých lidí do zemědělství nebo krajinná infrastruktura. Program bude také podporovat diverzifikaci ekonomických aktivit ve venkovském prostoru s cílem vytvářet nová pracovní místa a zvýšit hospodářský rozvoj." - Zjevně se to zcela míjí účinkem. Ostatně dotace na penziony místním šíbrům, cyklostezky, rozhledny do nikam, nebo landcruisery jako doprovodná vozidla ke kombajnům, dozajista zlepšení ekosystémů nepřinesou
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

23.7.2021 11:59 Reaguje na Jakub Graňák
Obce si na dotace z PRV mohou sáhnout jen v rámci LEADER+, který tvoří 5% z finančních prostředků na PRV. Tyto peníze jsou vyčleněné povinně a o jejich zacílení rozhodují Místní akční skupiny. I tyto MAS mají stanovený povinný podíl financí, který poskytnou na projekty zemědělcům. Kromě peněz z PRV disponují MAS i financemi z MMR, takže cyklostezky a rozhledny bych přisoudila spíš jiným zdrojům financování. Doprovodná vozidla coby osobní automobily nejsou uznatelný náklad pro investiční dotace z PRV. Penziony se mohou podporovat v rámci diverzifikace zemědělských činností. Podíl prostředků určených na agroenvironmentální opatření, investice, podporu méně příznivých oblastí zjistíte sám na webu MZE - Program rozvoje venkova na období 2014 - 2020. Projektů na investice z PRV jsem udělala dost a v zemědělství se pohybuji také dost dlouho na to, abych věděla, že tvrzení, že podpora z PRV se úplně míjí účinkem, je nesmysl. Navíc jsme jediná země v EU, kde se počet zemědělců zvyšuje a naopak výměra zemědělského podniku/farmy se snižuje. Takže tak úplně "z cesty" ty podpory zase nejsou.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

23.7.2021 12:10 Reaguje na Marcela Jezberová
Pardon, obce si můžou žádat třeba na opatření v lesích.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2021 18:02 Reaguje na Marcela Jezberová
Do roku 2018 jsem pracoval v SZIF, dosud jsem vázán mlčenlivostí, ještě dva roky a můžem si o tom, jak jsou dotace z PRV rozdělovány hezky povykládat, prozatím Vám mohu říci jen tolik, že to ani zdaleka není tak čistá hra, jak by se mohlo zdát.
Pokud jde o "elefáčka", tam to nijak nerozporuju, tam ty prachy rozhodně patří, i když taky by se našly určité nedostatky (zlepšení ekosystémů se jaksi nedostavuje). Asi díky tomu, že tam je to striktně dané a prostor pro korupci je minimální, prostě buď v LFA jste, nebo ne.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

28.7.2021 18:35 Reaguje na Jakub Graňák
No tak je mi to jasné, proto s 6ha (1 a 0,5ha louky, 1 a 0,5ha pastvin a 2 bloky orné s 3 kulturami a dvěma mezemi s keři a ovocnými stromy) nemám nárok na nic víc jak velcí protože narozdíl od 100ha bloků pro přírodu nic nedělám jen poroblémy s evidencí na SZIF
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.7.2021 09:44
To nemá ani cenu komentovat, "odborníky" ze STAN a Piráty. Bioplynky často provozují i ti tzv. malí, to za prvé a za druhé ať jsou pánové rádi, že zemědělství je u nás ještě někdo ochoten dělat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.7.2021 10:04 Reaguje na pavel peregrin
Tak jest.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2021 10:13 Reaguje na pavel peregrin
Jistě tušíte, že jim nejspíš jde o bioplynky, do kterých se sváží kukuřice z celého okresu.
Stejně tak vyšší dotace do startu jistě nejsou na škodu. Kdo si může ze startu kupříkladu do zelinřství, nebo ovocnářství pořídit jenom pitomou agriu za půl milionu, nebo tékáč za milion?
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.7.2021 10:03
To si zase do říjnových voleb užijeme chytrých řeči.Zas budou slibovat modré z nebe a jak bude všechno v nejlepším pořadku.Už jim muže věřit jen osoba rozumu mdlého
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 10:46 Reaguje na karel krasensky
Zato prolhanému soudruhovi věří jen ti, kteří mají zvláště bystrý rozum. Tragické výsledky jeho bačování je jen "Kalúskova kampáň", že?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2021 11:19
Piss off mister Jeffery!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist