https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kravy-netrpi-jen-nemoci-bse-tvrdi-ochranci-zvirat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krávy netrpí jen nemocí BSE, tvrdí ochránci zvířat

12.12.2003 17:27 | PRAHA (EkoList)
Problémem chovu hovězího dobytka v ČR není jen ohrožení nemocí BSE, ale i nepřirozený způsob chovu, nepřirozené podmínky k životu, minimální možnost normálního pohybu, potrava plná antibiotik a hormonů. Alespoň podle organizace Ochránci hospodářských zvířat (OHZ), která dnes odpoledne před ministerstvem zemědělství uspořádala demonstraci. Jako výraz utrpení dobytka ve velkochovech polili aktivisté přístupové schody k budově červenou potravinářskou barvou.
 

Aktivisté z OHZ polili schody před MZe potravinářským barvivem, které mělo zastupovat zvířecí krev.
Foto: Hugo Charvát/EkoList

Po krátké chvíli byli aktivisté vykázáni pracovníkem údržby. Demonstranty polil vodou a barvu ze schodů vymyl proudem z hadice. Před hlavním vchodem do ministerstva zůstalo asi 20 osob, které rozdávaly informační materiály, v nichž jsou popsány jednotlivé případy špatného zacházení.

"Více masa, ještě více mléka v ještě kratším čase", tak vypadá dnešní pojetí chovu hovězího dobytka podle OHZ. Nepřirozený způsob chovu, nepřirozené podmínky k životu, minimální možnost normálního pohybu, potrava plná antibiotik a hormonů, to všechno vytváří z hospodářských zvířat pouhé stroje na mléko a maso. Dřív se krávy dožívaly v průměru 7-9 let, dnes tak dlouhá doba není ekonomická. Krávy jsou po dvou až třech telatech a po stovkách vydojených litrů mléka zpracovány na maso. Naprostá většina krav musí ve velkochovných zařízeních stát, málokdy se dostane na pastvu. Přitom nedostatek pohybu se na zvířatech dlouhodobě podpisuje často bolestivými záněty kloubů a trvalými deformacemi. Dlouhodobý stres a úbytek přirozené schopnosti pohybu může vést ke zmenšení schopnosti rozmnožování, které je léčeno hormonálně či antibiotiky. Krávy jsou nejen oplodňovány uměle, ale z nedostatku speciálního vybavení se některé porody musí odehrát přímo v chovech. Tele u matky nezůstává, je chováno uměle v teletníku a stává se z něj vlastně "odpad" při výrobě mléka, který se nehodí na nic jiného než na telecí maso.

Ochránci hospodářských zvířat vznikli v roce 2001 z odbočky VgT ČR (Verein gegen Tierfabriken - Spolek proti fabrikám se zvířaty) Základem činnosti je podle vlastních slov organizace "dokumentovat a seznamovat veřejnost s tím, že mučení tzv. hospodářských zvířat, není důvod zkreslovat eufemismy, je v ČR každodenní a obecně akceptovanou realitou". Hlavní pole působnosti vidí ochránci zvířat v šíření informací a vytváření protiváhy kampaní zemědělských obchodníků a státních institucí.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist