https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kudy-se-toulaji-zubri-vypusteni-v-rumunskych-karpatech-video-zachycuje-jejich-putovani-pohorim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kudy se toulají zubři, vypuštění v rumunských Karpatech? Video zachycuje jejich putování pohořím

9.5.2021 07:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zubr evropský.
Zubr evropský.
Foto | Анна Василева / Wikimedia Commons
V rumunské části jižních Karpat již několik let probíhají snahy o návrat zubra evropského do volné přírody. Nyní se iniciativě Rewilding Europe podařilo přesně zmapovat, jak se tamní vypuštění zubři přírodou pohybují. Získané informace mohou napomoci budoucímu návratu zubrů do volné přírody nejen v Rumunsku. Zanesení jejich pohybu do mapy nabízí zajímavou podívanou.
 

Navrácení zubra do Karpat probíhá již od roku 2014. Zubrům se v této oblasti daří. V porovnání se stády zubrů vypuštěnými do přírody v Polsku nebo Německu se rumunští zubři rozhodně nebojí Karpaty prozkoumávat a pohybují se v oblasti asi 90 km2. To je na jejich poměry opravdu hodně.

Rumunská část Karpat nabízí pro navrácení do volné přírody ideální podmínky. Na více než milionu hektarů chráněného území jsou rozlehlé lesy, divoké řeky a krajina tvořená mozaikou pastvin a tradičně obdělávaných polí. Nachází se tu také mnoho divokých zvířat, například vlci, rysi, medvědi, divoké kočky, ale i tradiční jeleni, srnci a kanci.

Vypuštění zubři mají na krku připevněné obojky, které sbírají GPS data. Díky tomu se dá dobře zmapovat jejich pohyb - a právě to bylo cílem nedávno dokončeného výzkumu. Data o poloze zubrů dávali vědci do kontextu s faktory jako jsou hustota vegetace, typ půdy, výška nebo klima. Ukázalo se, že chování zubra v přírodě silně ovlivňuje výskyt listnatých stromů a blízkost vodního zdroje. Díky GPS datům mohli také vytvořit animaci toho, jak se zubři v Karpatech pohybují.

“Myslíme si, že optimum listnatých stromů a dostatek vody je důvod, proč se populaci zubra v pohoří Tarcu tak dobře daří. Výsledky se nám budou velmi hodit v budoucnu, až budeme hledat další potenciálně vhodné oblasti, do nichž by mohl být zubr navrácen. A to nejen v Rumunsku,” uzavírá Marina Druga, vedoucí sekce Rewilding Southern Carpathians.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.5.2021 07:58
Zubr, bizon, zubr, bizon, zubr... nejsme žádní rasisti!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.5.2021 08:22 Reaguje na Karel Zvářal
Kdysi by slečna dostala pětku z přírodopisu, ale nyní může klidně
psát "odborné" články i do Ekolistu. Ono to je asi lautr putna co
se píše, ale že se vůbec píše.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.5.2021 09:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Je to podle schématu "hodinky nebo holínky". Všechno jedno, obojí se natahuje.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

9.5.2021 11:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Slečna je jedna z mála, co rozpoznala absurdnost současné taxonomie. Každá místní populace je označena za samostatný druh na základě miniaturních, nepodstatných odchylek. A když je od sebe nejde rozeznat vůbec, pomůže genetická analýza. Ze stovek genů najdeme jeden mírně odlišný, a hurá....můžeme popsat "nový" živočišný druh. ...... Takže napsáno správně, bizon a zubr je jedno a totéž.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

10.5.2021 10:01 Reaguje na Josef Mozek
Škoda, že v tomto směru ničemu nerozumíte.....
Odpovědět
Tomáš Vybíral

Tomáš Vybíral

9.5.2021 10:40
Zubr nebo bizon? Hadam že Zubr..
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.5.2021 11:25 Reaguje na Tomáš Vybíral
A není lepší si to určit? Na rozdíl od slečny či paní autorky. :)
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

9.5.2021 12:14
Dobrý den,
to obojetné používání zubra a bizona nejde za kolegyní Mráčkovou, ale za mnou. Kolegyně psala jednotně o bizonech, já to chtěl převést na zubry, kteří mi do evropského prostoru sedí spíš. Jak ale naznačuje wikipedie, ta zvířata je možné označovat jak jako zubry, tak bizony evropské.
Díky za upozornění.
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.5.2021 09:11 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Zrovna na Wikipedii bych se neodvolával. Do toho systému může přispívat každý a proto se tam najde celkem dost chyb. Mimochodem, celý svůj život jsem byl informovan, že v Evropě žijí zubři a v Americe bizoni. Proč zrovna Wiki v tom dělá guláš? Carl Linné by se v hrobě obracel
Odpovědět
JM

Josef Mozek

10.5.2021 10:15 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Bison je americký místní název , zubr je evropské pojmenování téhož..... V Evropě se hraje football, v Americe soccer..a každý ví, že je to stejná hra.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.5.2021 10:27 Reaguje na Josef Mozek
Pane Mozku. Švédský přírodovědec Carl Linné nastavil určitý systém, podle kterého je konkrétní druh určen rodovým a druhovým názvem. Tento systém je obecně uznáván a používán vědci celého světa. Nelze v něm tudíž dělat bordel. Bizon americký a zubr evropský jsou dva různé druhy téhož rodu, takže nemohou být zaměňovány. Proto ten systém vznikl, a proto taky dobře funguje. A pokud nesouhlasíte, dejte si vedle sebe obrázky zubra a bizona. I se slabším zrakem nakonec dojdete k závěru, že tyto dva druhy se od sebe dost liší.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

10.5.2021 11:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Systém Carla Linné byl na svou dobu skvělý, samozřejmě nikoli bezchybný. Mnohými "vědci" je nadále przněn, kvůli touze identifikovat "nový" druh jsou některé rozděleny na několik samostatných. Markantní je to u papoušků, kde někdy i zkušený chovatel není jistý, ke kterému druhu jedince zařadit. O poddruzích ani nemluvě.....
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.5.2021 14:17 Reaguje na Josef Mozek
Systém nemůže za to, že ho někteří lidé ku.ví.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

10.5.2021 14:39 Reaguje na Josef Mozek
Říká vám něco pojem "druhový koncept"? Klidně si to najděte na internetu...nebojte, nikdo Vás u toho neuvidí...a pak můžete na tomto fóru dále dělat chytrého....
Odpovědět
bu

běžný uživatel

10.5.2021 09:44
Jestlipak nekdo z místních chytrolínů zná Biolib...tam jsou správné české vědecké názvy ....a nebo české názvosloví savců od dr. Anděry...
https://www.researchgate.net/publication/39947633_Ceske_nazvy_zivocichu_II_Savci_Mammalia
Odpovědět
JM

Josef Mozek

10.5.2021 10:10 Reaguje na běžný uživatel
Nezájem.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

10.5.2021 10:39 Reaguje na Josef Mozek
No jo...jak jinak...mozek....
Odpovědět
JM

Josef Mozek

10.5.2021 10:57 Reaguje na běžný uživatel
Copak, nepropaguje tu náhodou někdo trapným způsobem svůj vlastní výtvor?
Odpovědět
bu

běžný uživatel

10.5.2021 12:30 Reaguje na Josef Mozek
Ne...jenom každý, kdo má vztah k zoologii ví, že existuje oficiální české názvosloví živočichů, vydávané Národním muzeem v Praze - to se Vás ale netýká - Vy máte vlastní názvosloví i vlastní taxonomii - proto taky píšete jen do Ekolistu a ještě navíc do komentářů - navíc se nezmůžete....
Odpovědět
bu

běžný uživatel

10.5.2021 12:33 Reaguje na Josef Mozek
pár dokladů pro poučení chorého Mozku....
http://eshop.nm.cz/kategorie/zoologie5607186
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.5.2021 10:14 Reaguje na běžný uživatel
Zadal jsem v Biolib latinský název zubra, vyhodilo mi to tohle:
https://www.biolib.cz/cz/formsearch/?action=execute&searcharea=1&string=bison+bonasus

Evidentně se měla autorka informovat jinde než u Wiki, protože v tom dělá neskutečný guláš.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist