Kůrovcová kalamita ve vojenských lesích podle státního podniku skončila
Kůrovci jsou brouci, kteří se živí lýkem a dřevem stromů, které tak poškozují. V lokalitách VLS podle podniku kůrovcová kalamita kulminovala v lesnické sezoně 2020/2021. Oproti této sezoně je nyní počet ohnisek kůrovce o tři čtvrtiny nižší. Takzvaný kalamitní základ, což je objem kůrovcového dříví vytěženého od srpna daného roku do počátku rojení kůrovce následujícího roku, klesl ve srovnání se sezonou 2020/2021 na čtyři procenta.
"Ta čísla znamenají, že největší lesní kalamita v novodobých dějinách, jež se rozběhla střední Evropou v druhé polovině minulé dekády, u Vojenských lesů fakticky skončila," uvedl ředitel VLS Roman Vohradský. "Objemy kůrovcových těžeb byly v loňském roce u podniku v objemech, které téměř odpovídají normálu. I nadále však budeme bedlivě sledovat počasí, především v nadcházejících jarních měsících, a vyhodnocovat rizika," doplnil.
Daří se také podle podniku zalesňovat holiny vzniklé při kalamitě, pomocí nové výsadby i přirozenou obnovou. V posledních osmi letech vysadily VLS přes 100 milionů sazenic a do obnovy lesů po kalamitě investovaly stovky milionů korun. "Nyní se soustředíme především na výchovné zásahy v mladých lesních porostech. Prořezávky a probírky budou hlavním úkolem následujících let, a jejich správné provedení určí budoucí dřevinnou skladbu porostů. Budeme usilovat o druhově, věkově u výškově pestré lesy, které budou lépe odolávat vlivům klimatické změny i dalších případných kalamitních situací," sdělil vedoucí lesní výroby VLS Pavel Češka.
Také další státní podnik, Lesy ČR, letos oznámil konec kůrovcové kalamity. V lednu firma, která spravuje téměř polovinu lesů v zemi, oznámila, že těžba dřeva loni klesla o 16 procent na 7,77 milionu metrů krychlových. Po pěti letech se tak dostala na úroveň před kůrovcovou kalamitou, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018.
reklama