Kužvart: Strategii udržitelného rozvoje projedná ještě vláda ČSSD
NSUR je strategický dokument, který stanovuje střednědobé a dlouhodobé politické, společenské a ekonomické cíle, kterých by měla Česká republika v příštích letech dosáhnout. "Materiál obsahuje celou řadu cílů, které by měly být dosaženy v horizontu let 2010 až 2015," upřesňuje ředitel Českého ekologického ústavu (ČEÚ) Josef Seják, který vedl expertní tým, jenž NSUR připravil. Až NSUR schválí vláda, měla by být podle Sejáka dopracována do "operačních plánů" pro jednotlivé sektorové politiky. "NSUR neobsahuje žádné konkrétní časové závazky, ty by se měly objevit právě v těch operačních plánech," dodává Seják.
Na návrhu NSUR pracovalo v letech 1997 až 2001 také Centrum pro otázky životního prostředí UK v Praze (CŽP) pod vedením Bedřicha Moldana. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ovšem jejich návrh odmítlo a zadalo v prosinci 2001 práci ČEÚ. "Je pravda, že pro nás to byl šílený úkol. Na co mělo CŽP čtyři roky, my jsme museli stihnout za pár týdnů," říká Josef Seják.
"Moldanův návrh byl nepoužitelný, protože byl příliš obecný," zdůvodňuje odmítavý postoj k Moldanově materiálu ministr Kužvart. Podle Pavla Nováčka z Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL), který se podílel na přípravě obou verzí NSUR, ovšem v rámci práce Moldanova týmu vznikla celá škála konkrétních a "velmi kvalitně zpracovaných" podkladových materiálů. "Soukromě mám pocit, že se nepovedla zejména závěrečná syntéza," dodává Nováček.
S tím souhlasí i šéf týmu ČEÚ Seják. "Materiály týmu profesora Moldana byly jedním z podkladů, se kterými jsme pracovali," říká ředitel ČEÚ. Ale dodává, že hlavní problém byl závěrečný dokument. "Základní problém byl, že to nebyla strategie. Ta musí obsahovat jasně formulované cíle. Materiál CŽP byl ale pouze kvalitní analýzou problémů, neobsahoval žádné návrhy řešení," říká Josef Seják.
reklama