https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvalitu-ovzdusi-podstatne-vice-ovlivnuje-pocasi-nez-nouzovy-stav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvalitu ovzduší podstatně více ovlivňuje počasí než nouzový stav

11.3.2021 02:04 | BRNO (ČTK)
Letos v únoru platil nouzový stav, kvůli zhoršené epidemické situaci platila různá omezení a opatření, kdy řada lidí pracovala z domova. Oproti únoru 2020 ale bylo chladněji, určitou část měsíce s teplotami kolem minus deseti a méně stupňů Celsia. Také srážek bylo méně a rozptylové podmínky nebyly tak příznivé.
Letos v únoru platil nouzový stav, kvůli zhoršené epidemické situaci platila různá omezení a opatření, kdy řada lidí pracovala z domova. Oproti únoru 2020 ale bylo chladněji, určitou část měsíce s teplotami kolem minus deseti a méně stupňů Celsia. Také srážek bylo méně a rozptylové podmínky nebyly tak příznivé.
Kvalitu ovzduší podle meteorologů výrazně více ovlivňují meteorologické podmínky než nouzový stav. Ukazuje to srovnání letošního a loňského února. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedl Jáchym Brzezina.
 

Uplynulý rok byl pro kvalitu ovzduší podle meteorologů velmi příznivý, v celé republice nebyla vyhlášena ani jednou smogová situace či regulace. Už dříve uvedli, že důvodem bylo počasí i nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii koronaviru.

Srovnání února 2020, kdy ještě žádný nouzový stav vyhlášen nebyl, a letošního února, kdy nouzový stav platil po celý měsíc, podle meteorologů ale ukázalo, že výrazně více ovlivňují kvalitu ovzduší právě meteorologické podmínky než nouzový stav. Loňský únor byl teplotně nadprůměrný, lidé tak méně topili, a srážkově nadprůměrný, což opět vedlo k výraznému zlepšení kvality ovzduší. Výrazně více také foukal vítr, kdy se republikou prohnala vichřice Sabine.

"Sečteno podtrženo, v únoru 2020 byly ideální podmínky pro dobrou kvalitu ovzduší, a to se opravdu potvrdilo. Koncentrace řady znečišťujících látek byly o desítky procent nižší, než je pro toto období obvyklé," uvedl Brzezina.

Letos v únoru platil nouzový stav, kvůli zhoršené epidemické situaci platila různá omezení a opatření, kdy řada lidí pracovala z domova, zavřené byly některé obchody či služby. Oproti únoru 2020 ale bylo chladněji, určitou část měsíce s teplotami kolem minus deseti a méně stupňů Celsia. Také srážek bylo méně a rozptylové podmínky nebyly tak příznivé.

Ze srovnání dat z brněnských a pražských stanic imisního monitoringu pak vyplynulo, že letos v únoru oproti loňskému byla v ovzduší výrazně vyšší koncentrace jak prachových částic, tak i oxidů dusíku i oxidu dusičitého, v některých případech i téměř čtyřnásobně. Hlavním zdrojem oxidů dusíku je přitom doprava.

"Opět se tedy potvrzuje, že i přes pokles dopravy, která je hlavním zdrojem těchto látek ve městech, byly hodnoty v únoru 2021 vyšší, jelikož byly odlišné meteorologické podmínky," uvedl Brzezina.

Srovnání je podle něj ukázkou vlivu meteorologických a rozptylových podmínek na kvalitu ovzduší, který je zásadní. "Zároveň toto srovnání dobře ilustruje, že nouzový stav neměl v České republice takový význam a zcela jistě nebyl hlavní příčinou výjimečně dobré kvality ovzduší v roce 2020," doplnil Brzezina.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.3.2021 06:28
Kousek od Antalye je starořecké město Termesos. Cíl mnohých výletníků, cca 1000 metrů nad mořem, i když jen přibližně 30 km za Antalyí. A už staří Řekové říkali, že na kopci je lepší místo k životu, než to dole u moře. A současní turečtí obyvatelé říkají, že v létě v Antalyi bydlí jen turisté a blázni.
Když ona ta naše města jsou typicky v údolích řek. A tak mají skoro každou zimu smogovou pokličku.
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

11.3.2021 07:06 Reaguje na Katka Pazderů
To jste opravdu vystihla podstatu článku.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.3.2021 11:07
"Kvalitu ovzduší podstatně více ovlivňuje počasí než nouzový stav", ba více, než jakýkoliv stav to říkala už stará Blažková.
A počasí může i za to, že místo pětisetletého sucha, máme doplněnou hladinu spodních vod (ale i v řekách, potocích, tůních a podobně), dokonce i v Ústeckém kraji. Co na to slavný tým sdružení intersucho.cz?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.3.2021 17:58 Reaguje na Jiří Daneš
Nic. Přejmenuje se na intermokro. cz a zažádají o grand na výzkum
zamokřených pozemků s ucpanými melioracemi, které chytráci ucpávali
ještě loni balíky slámy. Dnes do polí mnohde nevjedou stroje ani
v červnu a pole zarostou plevelem a rákosem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist