Kvalitu vody v rybnících na jihu Moravy zhoršují čističky odpadních vod
"Zatížení vodou z čističek je nepříjemné nejen v období léta. S vodou, která z čističek vyteče, se do rybníka dostane i spousta nežádoucích látek, například fosfor. Rybníky často slouží jako dočišťovací nádrže," řekl ČTK ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička. Doplnil, že v rybnících často končí například i látky z hnojiv, která používají zemědělci. "Při prudké bouřce vše steče do rybníka, kvůli půdní erozi pole hůř zadrží vodu," řekl.
Rybníkům a rybám v nich neprospívají ani letní vysoké teploty. "Letos jsme naměřili i teplotu vody 31 stupňů Celsia a se zvyšující se teplotou se rozpouští ve vodě méně kyslíku," řekl ředitel Rybníkářství Hodonín Jiří Janoštík. Aby kyslík doplnili, používají areační zařízení ke vhánění vzduchu do vody. Mezi další opatření patří například snižování krmné dávky. Ryby totiž potřebují k trávení kyslík, pokud je ho málo, trávení je pro ně namáhavé. Nespotřebovaná potrava by taky mohla začít hnít a rybník ještě více odkysličit. Výjimkou není ani snižování počtu ryb v rybníce.
Podle Radovana Koppa z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství na Mendelově univerzitě by bylo potřeba, aby obce měly oddělené kanalizace na dešťovou a odpadní vodu, aby čističky stihly všechnu vodu vyčistit. Dodal, že rostoucí teplotu vod v rybnících hůř snáší síhovité a lososovité ryby. Výzkumníci z CzechGlobe očekávají, že v budoucnu bude povrchová teploty vody nadále stoupat.
Nejvíc ryb uhynulo za poslední roky v rybníce Nesyt na Břeclavsku. V roce 2018 tam uhynulo kvůli nedostatečnému okysličení vodní plochy až 100 tun ryb. Kvůli úbytku kyslíku uhynuly desítky tun ryb i loni v řece Dyji.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (54)
Michal Ukropec
11.8.2023 05:44Břetislav Machaček
11.8.2023 08:42je vlastně koktejl živin a chemických sajrajtů. Kdysi splašky vyhnily v
žumpě, či septiku a dnes po přefiltrování od hrubých nečistot v rybníce,
či řece. Hlavně, že se s tím pokračuje i ve vesnicích s pár domy ze
kterých dosud teče potok plný života, protože ty přepady ze septiků zasakují někde za domem, kde živí stromy a trávu. Co tak raději propagovat
kořenové čističky a závlahy neprodukční půdy šedou vodou? Samozřejmě mimo
pramenné oblasti minerálních a pitných vod pro případ havárie. Nebylo by
to levnější a účinnější? Ale fuj LEVNĚJŠÍ ! To je přece sprosté slovo
pro firmy nabalené na budování kanalizací a klasických čističek splašek.
Michal Ukropec
11.8.2023 13:40 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Fiala
11.8.2023 19:49 Reaguje na Michal UkropecTakže "fosfáty": ano, v pracích a mycích od vyhlášky 2006 omezeně, ale jsou tam četné výjimky. Průmyslových zdrojů se to bohužel netýká a jejich limity jsou trestuhodně předpotopní (desítky mg/L)
JENŽE!!! Na konci Vaší močové trubice a análního otvoru není žádné zařízení na srážení fosforu (fosfátů/ortofosforečnanových aniontů) a stejně je na tom 10,5 ml obyv. ČR. A PROTO JE TADY JÁDRO PUDLA.
Ano, značné množství fosforu odchází s erozí (při základním odtoku zanedbatelně v porovnání s jinými zdroji) z polí, a jednoznačně je to trestuhodná újma na tom, co nás živí, dokonce se s erozí ztrácí ta nejcennější půdní frakce, ale tyto "atomy P" jsou více či méně dobře vázány na Fe a Al hydroxidy, oxidy a jiné, více či méně stabilní anorg. sloučeniny půdních komplexů a protože jsou to partikule, obratem sedimentují. A během transportu se uvolní překvapivě málo P do rozpustné fáze.
ZATÍMCO z OV s i bez ČOV jde prakticky všechen P jako PO4-P = 70-90 % v rozpuštěné formě a tedy rovnou dostupné autotrofům (sinice, řasy, kytky, podle toho kam se vykálíte), tj. základní biogenní prvek bez dalších metabolických úprav dostupný všem buňkám.
Toto je známo od 60. let min století, jen v ČR a pár zemích východněji se to stále daří očurávat. Proto nám "kvete" sinicemi kde co a velcí pepíci si mnou ruce, protože nemusejí pracovat, páč to by jim krátilo zisky.
A ano, hodně staveb ČOV na dotace je cenově nadsazeno, co je ale horší, že ty malé čovečky mají zatraceně špatný výkon (% odstraněného P), protože nemají často pořešenou vhodně hydrauliku a hlavně na P není ŽÁDNÝ limit pod EO 2000!!! Takže výrobci jsou v klídku, nic je netlačí.
Břetislav Machaček
12.8.2023 11:35 Reaguje na Daniel Fialadodal, aby si každý přečetl, když pije různé nealko
nápoje, kolik obsahují fosforečnanů, které s močí
vyloučí. Toto hodnotné hnojivo končí místo na poli
po "prolétnutí" čističkou v řece, či rybníku. Jsou
nápoje, které svým obsahem kyseliny fosforečné
zcela konkurují odrezovačům. Zde jsou rezervy,
jak omezit fosfor v odpadních vodách a to zcela "bezbolestně", když by byly takové nápoje prosté fosforečnanů. Já je osobně vůbec nepiji a žiji
bez nich spokojeně mnoho desítek let.
Daniel Fiala
12.8.2023 12:13 Reaguje na Břetislav MachačekByť bych v těch lepohubech jako to nejhorší viděl ten cukr.
JH
12.8.2023 12:36 Reaguje na Břetislav MachačekMichal Ukropec
12.8.2023 12:11 Reaguje na Daniel FialaDaniel Fiala
12.8.2023 19:12 Reaguje na Michal UkropecNo a do toho živočišného bordelu pod vesnicí přijde nová doba a ČOV! No a (krom té myčky, která časově patří až sem) zatímco ve městech se platí, na vsi studna ještě zdarma a ČOV za odhad, vodovodů bylo málo, spěchalo se, čovky povlávaly. A ve výsledku máte napojeno vodovod + OV přes 90%/97% obyv. ČR i v těch nejmenších obcích (to je ten pokrok), ale P se čistí jako před 30 lety. Jenže už máte všude roury!!! A to je ten Justův paradox. Za peníze jste dostal víc P do potoka.
Máloco se teď vsákne/odbourá/odfiltruje/vstřebá ... všechno dorazí do potoka (na pole méně a méně) a zatímco C a N trochu "vyšuní", tak fosfor nemaje plyn.skup. jde komplet, takže jenom čeká na šupec deštěm, někde schovanej, jinde na povrchu ... a pak jdete vzorkovat deště a je to jeden velkej šavlovej tanec ... ale normálně lidi v dešti ven nechoděj, tak to nevijó :-) Jen ty ryby blbý na tu chvilku nedokážou z tý špinavý vody vylézt ven a počkat :-)
Michal Ukropec
13.8.2023 22:20 Reaguje na Daniel Fialavladimír šmídl
2.10.2023 22:01 Reaguje na Michal UkropecAleš Johanovský
5.10.2023 13:34 Reaguje na Michal UkropecJiří Svoboda
11.8.2023 15:29Odborník: "Pokud se přemnoží, ve vodě ubyde kyslíku a ryby mohou uhynout."
Wikipedie: "Vyznačují se schopností fotosyntézy, při níž vzniká kyslík (tzv. oxygenní typ)."
JH
11.8.2023 16:44 Reaguje na Jiří SvobodaDaniel Fiala
11.8.2023 20:05 Reaguje na JHJestli jste kytka, tak si můžete za světla udělat trochu O2 z vody, ale dýcháte celou noc!!!!! (spotř. O2 a produkujete CO2).
Takže základní neznalost plodí kraviny a jeden rybář se chlubí jak sprcal starostu Břeclavi a ten to odborně poslal na hasiče a oni chudáci museli vrtět motorem přes den na Dyji, aby prokysličili vodu.
Pochopil jste to? Jde o bilanční rovnováhu respirace x fotosyntéza za 24 h. Respirace se řídí nejvíc teplotou, fotosyntéza třeba dostupností CO2 ve vodě (na vzduchu není problém skoro nikdy).
A když něco chcípne, nastoupí ještě jiný proces a to je rozklad org. hmoty a ten se často děje za pomoci bakterií, které v té biomase nalézají ty cukry a .... a všichni se cpou a rostou a množí a tím dokáží ten O2 z vody vysrknout nekompromisně rychle. Když to ve vzorku zamícháte s hovnem, tak to ani nestíháte měřit, jak to rychle padá ... proto po deštích rychle padnou ryby pod OK (odlehčovací komory) a VK (veřejná kanalizačná výusť) atd. atd. atd.
Takže sinice v noci spolehlivě prodýchají veškerou dostupnou denní produkci, protože v noci neběží F ale jen R a když pochípají, akceleruje se to nefotosynt. bakteriemi, říkáme jim proto heterotrofní.
Daniel Fiala
11.8.2023 20:08 Reaguje na Daniel Fialaaby bylo jasno, respirace sinic a řas samozřejmě běží i na světle, ale je v porov. s F většinou menší. Takže jsem měl napsat "dýcháte 24 h"
Pavel Hanzl
11.8.2023 20:36 Reaguje na Daniel FialaSlavomil Vinkler
12.8.2023 06:03 Reaguje na Pavel HanzlRyby např pod VDNM v Dyji chcípou k ránu, protože k ránu tam ty sinice spotřebovaly veškerý kyslík. Těm rybám je totiž to, že odpoledne byl až jedovatý přebytek kyslíku platné jako mrtvýmu šála, neb do rána s tím nevydrží.
Jana Havlová
11.8.2023 20:41 Reaguje na Daniel FialaNedávno jsem hledala, jak se zlepšila kvalita vody ve Vltavě po spuštění nové vodní linky v Praze v 2018, co stála šest miliard a byly okolo toho tanečky přes . let. Tak jsem si našla data před, a pak porovnala s daty za poslední výročky Povodí Vltavy (2020 a 2021 myslím). A ono se to skoro nehlo (něco se zlepšilo a něco zhoršilo, ve výsledku šul nul). Tak si otevřu nahlášené hodnoty na odtoku centrální čističky z těch let a ejhle. Oni sice stáhli N o něco dolů, ale zároveň se zvýšila průměrná koncetrace celkového P asi o 15% procent!! Stará linka nestíhala sice N, ale u fosforu to měla dlouhodobě nastavené asi o 25% pod zákonný limit (1 mgP/l) a teď to čistí jen tak, aby se s malou rezervou vešli. Takže za 6 miliard jsme jen dosáhli ještě větší eurofizace Vltavy a Labe, absurdistán tohle všechno.
Slavomil Vinkler
12.8.2023 11:37 Reaguje na Jana HavlováDaniel Fiala
12.8.2023 13:21 Reaguje na Jana HavlováAleš Johanovský
5.10.2023 13:41 Reaguje na Jana HavlováJH
11.8.2023 20:53 Reaguje na Daniel FialaSlavomil Vinkler
12.8.2023 11:44 Reaguje na JHJH
12.8.2023 12:05 Reaguje na Slavomil VinklerAleš Johanovský
5.10.2023 13:43 Reaguje na JHDaniel Fiala
12.8.2023 12:43 Reaguje na JHA jakmile do tohoto tzv. diurnálního cyklu (klasika v eutrofním rybníce nebo Lužnici pod rybníkama) strčíte mrtvé buňky, neřku-li maso z ryb (a to se stalo s největší pravděpodobností ve 2. vlně úhynu v Ne na té Dyji), tak vám tu krásnou sinusoidu drtivě převálcuje relativně chaotická oscilace respirace a saturace. A když to celé necháte téci z kopce jako třeba řeku Odru 2022, tak se nemůžete ničeho rozumného dobrat, protože to chcíplé maso doteče dolů rychleji, tam si sedne na dno a začne kolotoč dřív, než jste něco ve vzorkovnici našel. Takový bombardování po proudu s hodně dlouhým doutnákem.
Jo a z uvedeného taky mj. plyne, že koncentraci resp. saturaci O2 ve vodě je nejdůležitější měřit nad ránem, při východu slunce. To je kritický moment a ne v poledne a odpoledne, jak to bylo v TV dokola.
JH
12.8.2023 13:12 Reaguje na Daniel FialaDaniel Fiala
12.8.2023 19:16 Reaguje na JHA lidi běžně neví ani to dýchání rostlin přes noc, přitom kytky má doma každej.
V. Kolar
14.8.2023 20:47 Reaguje na Daniel Fialasmějící se bestie
11.8.2023 15:37Někde to dělali.
Daniel Fiala
11.8.2023 20:20 Reaguje na smějící se bestieJe to regulérní týrání zvířat a na to máme paragrafy a pěkně vostrý. A čert vem, že to dělají z lásky k vlasti a k přírodě a pro děcka apod.
Nesyt dtto: brutálně přesazen a nejen že neprovzdušňovali, ale ani neměřili, prostě totální ignorace ... a novinář tu biomasu nazve "100 tun ryb", přitom jsou to 1000 živých tvorů ... byly. A generelně to všichni svedou na počasí, klima, teplo, zimu, léto, tmu, tornádo, ufo atd. Hlavně se v 1. řadě vylhat ze zodpovědnosti. A novináři to jako vocasové žerou a s.rou dál jako přes větrák. A přitom stačí se optat. Důsledně a za 3. roh.
mara polasek
11.8.2023 23:12 Reaguje na Daniel Fialamara polasek
11.8.2023 23:14 Reaguje na mara polasekSlavomil Vinkler
12.8.2023 11:48 Reaguje na mara polasekDaniel Fiala
12.8.2023 12:50 Reaguje na mara polasekBřetislav Machaček
12.8.2023 11:24 Reaguje na mara polaseksplašek zásadní problém. Za normálního stavu hladiny vody je tudíž obsádka ryb úměrná, ale tutéž obsádku
při poklesu hladiny nelze považovat za šlendrián,
ale za nepřízeň počasí. Totéž se stane v přírodě,
kde je při příznivých podmínkách množství ryb v
v jezeře, či řece OK, ale za sucha je jich moc, ty
se udusí a nebo se snaží uniknout do místa, kde je
kyslíku více. U velkých rybníků je tak nutno mít
záložní napájení, aby nedošlo k těm poklesům vody.
Pro celou soustavu rybníků, včetně Nesytu je tak
možné do budoucna vyřešit jejich napájení z Nových
Mlýnů, které disponují zásobním množstvím vody i
pro závlahy a napájení rybníků. Stálý přítok je
výhra a u nebeských rybníků bohužel pouze déšť.
No a když déšť není, tak přítok z čističky zmar
pouze urychlí. Ne nadarmo rybníkáři budovali
napájecí stoky z větších řek pro napájení rybníků
a nespoléhali se pouze na malé přítoky, které za
sucha vysychaly. Jeden můj známý si naivně vysnil
na potoce rybník. Postavil hráz a dva roky byl
nadšen ze své práce. Pak přišla sucha, potok vyschnul a ryby, které nerozdal uhynuly a zbyly
mu oči pro pláč. Podcenil stálost přítoku, před
kterým ho varovali sousedé, kteří jeho vysychání
znali z minulosti. I on měl v době hojnosti vody obsádku úměrnou a za sucha měl přerybněno ? Ono
snížit v průběhu sezóny množství obsádky je bez
výlovu vypuštěním rybníku mnohde nemožné a už ten
výlov ve vedrech je pro ryby vražda. Pročpak se
asi dělají výlovy v časném jaru a nebo na podzim?
No protože v chladné vodě je při snížené hladině
vody v rybníce dost kyslíku na to, aby ryby výlov
přežily. V létě lze ryby odlovit i sítěmi bez
vypouštění, ale v těch vedrech je nedovezete ani
na sádky, aby vám cestou nelekly. Řešením tak je
buď podnormální obsádka i v případě dostatku
vody a nebo dostatečný přítok nezávadné vody.
Slavomil Vinkler
12.8.2023 11:51 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Fiala
12.8.2023 13:35 Reaguje na Slavomil VinklerMj. teď Němci na Labi nám haněli, že Vltavská kaskáda zadržuje a proto sucho u nich. Krom toho, že je to blbost a dokonce ona akt. nadlepšovala, tak takhle začínají mezinárodní konflikty o vodu (viz Donauversinkung 19. stol. a táhlo se to přes 50 let a teď to slouží jako precedens v mezinár. vodním právu).
A roura = problém velikosti. Vzpomeňte na poč. 90. let, kdy se za vodu začalo platit a najednou vyvstal velkoplošný problém s kvalitou, páč v mnoha vodovodních řadech stagnovala.
Jóóó, to se to zavlažuje, když se nemusí platit a cáluje erár ... kupodivu až do úplného vysušení zdrojů. Vyprávět by mohli "vodní policajti" od Kalifornie po Mexiko, jak hlídaj trávníky před domem, aby automat nepřelil. Pak 1. domluva a 2. flastr.
Jaroslav Pokorný
13.8.2023 13:51 Reaguje na Daniel FialaMáte na mysli Nové Mlýny? Studoval, a žil jsem tam v době, kdy se plánovaly a stavěly. A jedna velká obava byla, jak budou reagovat stepní porosty na Palavě, až se z jezer začne odpařovat "obrovské" množství vody. Skutečnost byla právě opačná - vlhkost vzduchu poklesla. Lužní lesy odpařily mnohem více vody, než rovná vodní hladina.
Daniel Fiala
14.8.2023 12:43 Reaguje na Jaroslav PokornýALE pár semestrů jsme se učili o regulaci transpirace a fotosyntézy rostlin, včetně mokřadních, ale nikdy jsem neslyšel, že by se výpar z vodní hladiny dokázal sám regulovat. To jsem musel vidět až mnohem později, že se nádrže v semiaridních obl. zakrývají "balonky" a pod.
A výpar z vodní hladiny se počítá (a měří) jako potenciál, čili maximum.
A ještě nikdy jsem neslyšel, že by se přirozený ekosystém lužního lesa, pralesa, tajgy ... usušil, ale jsou popsány nekonečné případy, kdy člověk pro svoji potřebu snížil hladinu podz. vody, odvedl na závlahy část řeky, zadržel pro průmysl, ořezal Qpíky pro "protipovodňovou ochranu" čili pohrál si s časoprostorovou distribucí vody (sedimentů, fosforu, aj.)... a celé ekosystémy zkolabovaly, resp. byly nahrazeny jinými, na vodu méně náročnými, včetně obratů a prudkých výkyvů v pohybu solí půdním profilem. Stručně řečeno.
Daniel Fiala
12.8.2023 13:00 Reaguje na Břetislav MachačekKdyž jsme praktikovali na Baltensku, měl jeden hospodář kapry vycvičené na zabouchání do lodi (krmná s pšenicí).
Ad VDNM: problém vážný nastane, když si tu přehradu zase.ete fosforem natolik, že pak máte na závlahy a všemožné vypomáhání proti přírodě kaši a ne už vodu. A když se z toho maj lidi ještě napít (Vranov) ... no potěš koště. Ale my neumíme udělat zákony tak, aby podzemní zdroje byly jenom na pití a nic víc pod trestem uhranutí ... takže potom boj o poplatky a republikové nesrovnalosti nákladů a rozdrobenost vlastnických vztahů a korporace ... prostě život v ČR.
Břetislav Machaček
12.8.2023 18:09 Reaguje na Daniel Fialarybníku je HLAVNĚ vizitkou kvality přítoků.
U toho Vranova mají máslo na hlavě i Rakušáci
a pokud jste viděl jejich chatičky u Dyje s
obrovskými čeřeny, tak bych jim doporučil
držet ústa. Sledoval jsem na Soutoku jednoho
takového výtečníka dalekohledem, když z
čeřenu vybíral úlovek a nezbylo mi nic jiného, než brečet, když hodil do kbelíku vše, co
bylo v čeřenu, nehledě na druh ryby a míru,
kterou dodržujeme my. Mohou nám líbat ruce
za Vranov a novomlýnské nádrže a stabilní
průtok v Dyji, která před stavbou přehrad
v létě vysychala a při povodních ničila
úrodu a obydlí i u nich. Nestálo je to ani
korunu a odpar z přehrad je nižší, než byl
odpar ze zaplavených polí a lužních lesů.
Oni zadržují v Alpách řeky přehradami co
kilometr toku a tam odpar nevadí? Ono to je
stejné, když jim v době sucha na jejich
hydroelektrárnách elektřina z Dukovan nevadí!
Jejich hospodaření v Alpách, kam vozí seno
z Podunají kamióny pro neúměrné množství
Milek je další zhovadilost, jak nemá fungovat
dotované zemědělství. Co půda neuživí, tak
se tam nemá chovat a hrát si na EKO s pastvou místo senoseče na zimu a s dovozem krmiva
odjinud. Jsou jako Nizozemci s výkrmem
zvířat krmivem z dovozu a produkcí hnoje pro
bioplynky, který chybí v místech produkce
krmiv. EU je zvrhlý dotační projekt plný
ekologických zhovadilostí s převozy krmiv,
polotovarů a finální produkce místo místní
produkce úměrné možnostem krajiny.
Daniel Fiala
12.8.2023 19:22 Reaguje na Břetislav MachačekJestli já něco fakt nemusím, tak pokrytectví a Rakušáci a Teutoni jím zrovna teďkonc překypujou a jak u toho mistrujou zbytek to se mi ekluje, i když maj leckde/někde pravdu (v argumentu).
Daniel Fiala
14.8.2023 12:49 Reaguje na smějící se bestieAno, stane se, viz opakované virózy vloni a předloni na Pardubicku, ale to je sakradrahé poučení a věřím tomu, že se bere spíš více než méně vážně.
Jaroslav Pokorný
13.8.2023 14:01To se podle novelizovaného zákona nesmí. Žumpy smí vyvážet CERTIFIKOVANÁ firma a výhradně do ČOV. U nás 20 km daleko. A přečištěné vody, s ještě se slušným množstvím zbytků, tečou do řeky. Náklady na odvoz a ČOV nějakých 8000 Kč. Slušnej "vejvar"! O nějakou ekologii vůbec nejde!
Daniel Fiala
14.8.2023 12:20 Reaguje na Jaroslav PokornýA nejde samo jen o P, ale i NH4 a trocha C-org. Ale před větrák se udělá verbální sekvence ATB-rezistence, farmaka a mikroplasty a už to jede, jedno oko nezůstane suchý a zákony a vyhlášky se tisknou jak na běžícím páse ... "vy snad chcete aby tady umírali lidi?!" To mi bylo odpovězeno vrcholnou představitelkou tohoto proudu. Ale co se vyvalí s odlehčení tito specialisté nechápou, protože to ve svých genetických pokusech nepotkávají. To ale není fanatismus, to je totální profesionální slepota, dříve se nekorektně říkalo fachidiocie.
Zesnulý Josef Vavroušek nás (obyvatele ČR) učil, že trvale udržitelné musí stát vyváženě na třech nohách: sociální, ekonomické a ekologické. Jakmile jednu podtrhnete, skácí se to celé. Žumpa na pole je bezesporu nejlevnější, nejlepší vůči ŽP a sociálně geniální. Ale my jsme vymysleli kolo!
Jindřich Duras
17.8.2023 20:561/ Ano, jsou rybníky zabité odpadními vodami a také odpadními vodami uniklými z kanalizace za deště, což je ukrutný šlendrián (viz poslední úhyn ryb na Odře třeba).
2/ A jsou také rybníky, které zamordovali produkční rybáři a stojí jim na krku doposud. Zobecňovat nejde, je to případ od případu.
3/ Radek Kopp to řekl velmi dobře
4/ Není pravda, že čistírny odpadních vod nedokážou zadržet fosfor. DOKÁŽOU, ale musí chtít. Legislativa je v této věci naprosto nedostatečná a její novelizaci se brání spolek provozovatelů čistíren...
5/ Nesyt je zrovna případ tragického zatížení živinami i organickými látkami vinou špatného nakládání s odpadními vodami výše v povodí. Takový rybník se musí nasadit velmi silně, jinak to nejde. Jenže je to pak ruleta, jak to dopadne. Nasadit ho málo je průšvih na sto procent. Řešením je napravit problémy v povodí a pak se teprve snažit vylepšit rybník = odtěžit živinami napakované bahno a uvažovat o rozumné rybí obsádce.
Jak rád říkám: VODA PROPOJUJE, takže nejde s Vodou někde nakládat jako blbec a po proudu se pak divit, co že se tam stalo a že za to může déšť/sucho/teploty.....
Asi tak :)
Daniel Fiala
28.8.2023 12:30 Reaguje na Jindřich Durashttps://youtu.be/h1DSA4oFLgQ?feature=shared
přispěl "Jen Brnak27.8.2023 17:11"
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opatreni-udrzujici-kvalitu-vody-na-brnenske-prehrade-budou-intenzivnejsi#dis-id-f13b6b1c2df655e2c412081c7af2b452
Daniel Fiala
29.8.2023 11:42 Reaguje na Jindřich Durashttps://www.idnes.cz/usti/zpravy/havrani-ostrov-litomericko-ryby-uhyn-kyslik-hasici.A230829_101225_usti-zpravy_grr/diskuse
ale nadměrné zatížení fosforem bezpochyby.
Ten mechanismus popsali naši kluci Tomáš Daněk, Eda Bouše a Jirka Musil naprosto úžasně na Doubce. Hádám, že Havraní ostrov bude to samé.