https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-nebyvale-nizke-hladine-pritoku-amazonky-stoji-lodi-u-soutoku-rek-na-suchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli nebývale nízké hladině přítoku Amazonky stojí lodi u soutoku řek na suchu

17.10.2023 10:40 | MANAUS (ČTK)
Vyprahlá zem.
Vyprahlá zem.
Foto | Victor Ranedo / Ekolist.cz
Kvůli nebývalému suchu v brazilské části Amazonie klesla hladina řeky Río Negro, jednoho z přítoků Amazonky, tak nízko, že lodi v přístavu v Manaus zůstaly stát na říčním dně. Nedostatek vody narušuje říční dopravu, na níž závisí stovky tisíc lidí v okolních vesnicích, a ohrožuje také pralesní ekosystém, uvedl deník The Guardian.
 

V přístavu v Manausu, blízko místa, kde se Río Negro vlévá do Amazonky, dosáhla hladina vody svého minima za 121 let měření. Její výška činí 13,59 metru, čímž bylo překonáno dosavadní minimum z roku 2010, kdy hladina klesla na 13,63 metru.

Na snímcích pořízených ze vzduchu jsou vidět dvě lodě v přístavu, které stojí na holém dně řeky, několik desítek metrů od míst, kde ještě voda je. Tam, kde původně tekla řeka, lze nyní jezdit autem nebo na motorce, řekl kapitán jedné z uvázlých lodí agentuře Reuters. Dodal, že mu nezbývá než počkat, až se voda vrátí.

V oblasti už několik měsíců nepršelo. "V naší vesnici za sebou máme tři měsíce bez deště," řekl deníku The Guardian Pedro Mendonça, který žije ve vesnici Santa Helena do Ingles u Manausu. Tomuto obyvateli Amazonie se ulevilo, když do jeho vesnice jedna z brazilských nevládních organizací dovezla materiální pomoc. Osady na břehu Río Negro jsou totiž běžně zásobovány pomocí lodní dopravy, teď se ale na mnoho míst větší lodi nedostanou, i když někam je možné doplout na kánoi.

Lidé v oblasti tak mají ztížený přístup k potravinám, pitné vodě nebo i lékům. "Jsme prakticky odříznutí," uvedl Nelson Mendonça, představitel vesnice Santa Helena do Ingles. Zboží se teď do vesnice nosí nebo vozí traktorem. Podle úřadů ve státu Amazonas se sucho v Amazonii dotýká 481 000 lidí.

V některých oblastech Amazonie byly v období od července do září nejnižší srážky od roku 1980, vyplývá podle britského listu z dat brazilského Národního střediska pro varování před přírodními katastrofami (Cemaden). Brazilské ministerstvo pro vědu, technologie a inovace letošní sucho přičítá jevu El Niňo, který způsobuje extrémní výkyvy počasí. Sucho a vysoká teplota vody v Amazonii dopadá mimo jiné také na říční delfíny, kteří v září hromadně uhynuli u jezera Tefé.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

17.10.2023 17:38
Aspoň jednou dobrou zprávou je to, že i přes to velké sucho bylo za září odlesňování nižší o 57% než před rokem v témže měsíci. Věřím, že se za Luly ještě dočkáme nejnižších hodnot na poslední desítky let. Aneb když se chce, tak to jde.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist