https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kyanid-se-do-becvy-dostal-z-kanalu-v-jurince-casti-val.mezirici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kyanid se do Bečvy dostal z kanálu v Juřince, části Valašské Meziříčí

29.9.2020 16:33 | ZLÍN (ČTK)
Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý, škody nejsou vyčísleny.
Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý, škody nejsou vyčísleny.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb v Bečvě, se do vody dostal z vyústění kanálu v Juřince, místní části Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Na svém twitteru to uvedla policie. Už v sobotu policisté uvedli, že na kanál je napojeno mnoho společností. Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý, škody nejsou vyčísleny.
 

"Na případu masivního úhynu ryb v řece Bečvě stále pracujeme. V současné chvíli již víme, že vyústění kanálu, ze kterého se kyanid do Bečvy dostal, je v katastru obce Juřinka na Valašskomeziříčsku. Dále provádíme úkony trestního řízení s cílem případ co nejdříve objasnit," uvedla policie.

Policisté vyšetřování případu ekologické havárie převzali od České inspekce životního prostředí (ČIŽP). První následky byly zaznamenány v neděli 20. září u Valašského Meziříčí, Lhotky nad Bečvou, která je součástí obce Lešná na Vsetínsku, a Choryně.

Valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert, krátce po havárii popřela, že by znečištění šlo od ní. V tiskové zprávě ji jako možného původce havárie vyloučila i ČIŽP. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v sobotu ČTK sdělil, že DEZA a Agrofert podají trestní oznámení za pomluvy související s otravou ryb v Bečvě. Společnost DEZA podle něj stále trvá na tom, že není původcem úhynu ryb v řece.

Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy až po Přerov. Kontaminační mrak po sobě zanechal mrtvou řeku, uhynuly desítky tun ryb. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad, pomohlo i deštivé počasí v uplynulých dnech. V případu padlo několik trestních oznámení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

29.9.2020 17:03
To je nějaké divné od začátku.
První den, kdy se zjistila otrava, tak přece odebírali vzorky všude, kde se projevila a proti proudu to téct nemůže. Takže je snad dá zjistit místo, (na desítky metrů) kde otrava začíná. Dobře, je tom rozmezí Juřinka. Tak šli po vyústění všech průmyslových kanalizací.
Kolik je tam firem, které pracují s kyanidem?
Mnoho? Nebo tak čtyři, nebo šest??
Kolik času trvá, než to jeden pracovník obejde?
Jak je možné, že za devět dní ještě nikdo nic neví?
Je to silně podezřelé.
V zemi, kde vláda občanům zcela normálně a běžně lže, zcela logicky nevěřím žádné státní organizaci.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.9.2020 18:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Google maps v místní části Juřinka "hodně" firem doopravdy neukazuje.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

29.9.2020 19:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak, jsou to samé rodinné baráky. Smrdí mi to čím dál víc.
Odpovědět
JM

Jan Marján

29.9.2020 22:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Místní část Juřinka je podle katastru i na pravém břehu Bečvy a ve vedle ležícím Krásně nad Bečvou je několik firem včetně Dezy ala také např. firma Cie Unitools Press a.s., která dle veb.stránek se také zabývá katoforetickým lakováním též nazývaným jako katodická galvanizace. Mé znalosti jsou chabé ale kyanidy si pamatuji vždy v souvislosti s galvanovnama.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.9.2020 16:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ta kastrální mapa zřejmě vychází z původní, kdy Bečva ještě meandrovala, a tudíž zůstal cíp ("nos") na pravém břehu řeky, kde pravděpodobně kanalizace vyúsťuje. Samozřejmě, že taková neúplná (nepřesná) informace je matoucí, ale mám takový dojem, že je tomu tak záměrně.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

29.9.2020 19:11
Sypat kyanid draselný do Bečvy je valašský folklór, jak tady už několikrát napsal. Vím to, byl jsem mnohokrát na Valašsku ve Vsetíně, Valmezu, Rožnově pod Rahhoštěm, Velkých Karlovicích i v Bezkydech. Nedivím se,že není chuť na toho pravého ukazovat. Zvláště u policie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2020 19:38
Je mi divné, že soudruh nejvyšší ještě nepřišel s prohlášení, že je to kampáň a může za to Kalúskova mafia.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.9.2020 19:42
Uběhlo několik dní, než vyjádření a výsledky testů byly k dispozici,“ uvedl v úterý starosta. Právě poblíž „jeho“ Valašského Meziříčí chemikálie do vody unikly.

Kde se stala chyba, Stržínek neví. Podle něj město mohlo občany varovat, až když mělo k dispozici informaci o jedovaté látce od vyšetřujících orgánů. „Čekali jsme na oficiální stanovisko. To přišlo ve čtvrtek,“ dodal starosta. Zároveň se už dřív podivil, proč na místě nezasahovali například armádní chemici.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

30.9.2020 08:58
Celé to hodně smrdí našim premiérem v brutálním střetu zájmů, které se mohou projevovat i ovlivňováním vyšetřování takovýchto ekologických havárií, které pokud by ukázali na jeho firmu, znamenali by poškození jeho osobních zájmů....

Ať už to byl kdokoliv, tak pachuť zůstane i po ukončení vyšetřování..... občané této země by se měli konečně vzpamatovat a nenechat si kálet na hlavu od oligarchů jako je Babiš....
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

30.9.2020 09:24 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nomen omen
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.9.2020 11:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nezastávám se nikoho z politiků, ale dnes stačí zasít semínko pochybnosti a vyroste strom s ovocem pseudodůkazů plným dalších
takových semínek. Přestavte si v pozici Babiše jakéhokoliv
jiného politika a pochopíte, že se najde vždycky na každého něco.
Někdy pravda, někdy polopravda, jindy vysloveně lež. Bez těch pravdivých informací je není nikdo schopen rozlišit a ta pachuť
pochybnosti zůstane i po nalezení pravdy o nevině. Víte já ho
obdivuji v tom, že s jeho majetkem si špiní ruce politikou v tomto
státě nepřejících závistivců a zkrachovanců. Já tu touhu být bohat
a být mocný nemám, ale má můj obdiv, že do toho šel a má tu výdrž. Ostatní zbohatlíci si v klidu užívají majetku a nejdou s kůží na
trh a věřte tomu, že na každého by se něco našlo a nebo vymyslelo.
Nejsem jeho volič a ani nebudu, ale musím pouze uznat to, že má opravdu výdrž to nepoložit a v klidu si užívat svého bohatství. Nebýt v politice, tak ho novináři ani neznají a nikdo mu nebude přičítat kdejakou špatnost. Byl by to pouze jeden z VIP
podporujících tu dobročinnost, či sport a kultůru. Tak je pouze
v očích opozice zloděj, lump a podvodník. Pro mne je to člověk,
který se alespoň pokusil o nějakou změnu v dosavadní stranické politice, kdy se podnikatelé schovávají za politiky. On šel sám
se svou kůží na trh a sklízí jak ty sympatie, tak i tu kritiku.
Tomu říkám odvaha a výdrž, kterou mu mnozí závidí. Jinak nic vám
nebrání jít do politiky a ukázat všem, jak dělat politiku poctivě,
nezištně a ve prospěch národa a lidu. Vy ale umíte pouze zasévat
ta semínka pochybností a zloby. To je ubohé a taky hnusné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.9.2020 16:44
Tady je to popsáno přesněji:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stopy-vedou-az-do-roznova-kyanid-pritekl-do-becvy-dlouhym-potrubim-121925#dop_ab_variant=0&dop_req_id=qF8DpvumUgp-202009301336&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist