https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-budou-nejkvalitnejsi-drevo-na-nabytek-ci-sudy-opet-prodavat-v-aukcich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích

27.11.2024 01:02 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) bude i letos prodávat nejkvalitnější sortimenty dřeva na nábytek či hudební nástroje v aukcích. V nadcházející aukční sezoně, která bude mít sedm dražeb a potrvá do poloviny března, by chtěl podnik zopakovat prodeje z minulé sezony 2023/2024. Tehdy prodal 2135 kmenů dřeva za 30,7 milionu korun.
 
Do aukcí, které od roku 2015 organizuje firma Deblice-lesy z Dymokur na Nymbursku, se státní podnik poprvé zapojil v sezoně 2022/2023. Prodal tehdy v dražbách 1679 kmenů téměř za 22,5 milionu korun.

V dražební sezoně 2023/2024 dřevo do aukcí nabídlo 72 vlastníků. Dražeb se zúčastnilo 52 kupujících z České republiky, Německa, Rakouska, Francie, Polska a Slovenska. Prodalo se asi 8800 metrů krychlových dřeva za 98 milionů korun, vyplývá z dat na aukčním portálu.

Kvalitní dřevo z aukcí truhláři používají například na hudební nástroje, nábytek, interiérové obklady, sudy na víno či whisky nebo pažby zbraní. Nabízené dřevo by mělo vynikat pevností, kresbou, barvou i texturou. Největší zájem bývá o dub a modřín.

V první dražbě nynější sezony v listopadu v Činěvsi u Dymokur Lesy ČR nabídly 270 metrů krychlových dříví a všechny kmeny našly kupce. Nejlépe se podle Jouklové prodal dub, u nějž podnik utržil přes 32 000 korun za jeden metr krychlový. Celkem se na dražbě prodalo téměř 2200 metrů krychlových dřeva za 26 milionů korun. Dřevo do aukce nabídlo 36 vlastníků.

Příprava dříví na dražbu začíná několik měsíců před jejím konáním, kdy si lesníci z běžných plánovaných těžeb vytipují stromy mimořádné kvality. Samotná těžba těchto stromů vyžaduje speciální postupy, aby cenný kmen nepraskl nebo se jinak nepoškodil. Tato pracnost se však podniku vrátí ve vyšším výnosu.

Lesům ČR za letošní první tři čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 16 procent na 3,875 miliardy korun. Tržby podniku za leden až září meziročně klesly o 2,7 procenta na 10,97 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

27.11.2024 08:38
Ty dražby jsou jistě rozumný a výhodný způsob zpeněžení kvalitního dříví. Bohužel i tato vláda, stejně jako předchozí vlády ANO a ČSSD, ždímá ze státních lesů co se dá (v roce 2025 to má být 7 miliard což je téměř dvojnásobek zisku za rok 2023!). LČR přitom budou muset vynaložit zvýšené nezbytné náklady na péči o holiny, nové výsadby a mladé lesní kultury po nedávné kalamitě. Výsledkem bude patně "tvorba zisku" ber kde ber. V lesnictví je vhodné hospodařit s minimálně desetiletým (a spíše 50-100letým) horizontem. Stát ovládaný pokaždé politiky se 4 letým mandátem tak systémově selhává v péči o státní a vojenské lesy. Ředitelé státního podniku a jeho vedení tak může být v pokušení odkládat méně výnosné těžby ve špatně přístupných místech, neopravovat lesní cesty, omezovat investice a zaměřit se naopak na "nízko visící ovoce" v podobě snadno přístupných mýtních porostů a přihlížet degradaci lesnické infrastruktury nebo omezit přeměnu druhové skladby lesa a dále "racionalizovat" výchovné zásahy podporující stabilitu lesů. https://archiv.hn.cz/c1-67486340-do-rozpoctu-na-rok-2025-ma-jit-z-lesu-cr-rekordnich-sedm-miliard-vlada-pritom-slibila-vracet-zisky-do-lesu?fbclid=IwY2xjawGzqzFleHRuA2FlbQIxMAABHd_w5JVwMvt8qNY3luUHj1t-2LBXOrgNCXq_ekFlhcTQoAlqj7yekexupQ_aem_0tZspvGEJqUUKJN0GHMTiA
Odpovědět

Radek Čuda

27.11.2024 12:28 Reaguje na Dalibor Motl
V obecné rovině máte pravdu, a možná i nejen v ní, ale vůbec bych se nedivil, kdyby LČR na jedné straně převáděly část vytvořeného zisku do státního rozpočtu a na druhé straně na financování řady činností LČR čerpaly prostředky v rámci některých dotačních titulů EU.

Taková varianta křídleného rčení o nažraném vlku a celé koze.

Ale napadá mne to čistě jako možnost, netvrdím, že tomu tak nutně musí být.
Odpovědět
va

vaber

27.11.2024 09:21
Kvalitní dřevo naroste na zdravých ,velkých a kvalitních stromech. Takové stromy se musí strachovat o svůj život,
Berou se alespoň semena z takových stromů. I u rostlin se dědí genetické vlastnosti. Ve školkách zasejí každé semeno co najdou.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

27.11.2024 11:36 Reaguje na vaber
Lesní semenářství a školkařství je v ČR detailně regulované (za mě až zbytečně úzkostlivě) a lesnická genetika má velmi dobrou úroveň. Toho bych se neobával. Co se týká kulminace objemového a hodnotového přírůstu tak ty jsou zohledněny v obmýtních dobách jednotlivých hlavních dřevin a zohledňují jak převládající dřeviny tak kvalitu stanoviště. Co může lesní hospodář ovlivnit je konkrétní umístění těžeb v desetiletém plánu. Tím se dají podstatně ovlivnit hospodářské výsledky jednotlivých let v rámci toho decenia.
Odpovědět
Pe

Petr

27.11.2024 12:49 Reaguje na Dalibor Motl
Dejte si do googlu třeba výkup bukvic. To bude genetika jedna báseň.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

27.11.2024 13:45 Reaguje na Petr
Přenos semen a sazenic lesních dřevin (dále jen "reprodukční materiál") z místa zdroje na místo použití při obnově lesních porostů a zalesňování pozemků prohlášených za pozemky určené k plnění funkcí lesa (dále jen "obnova lesa a zalesňování") lze provádět v rámci jednotlivých přírodních lesních oblastí,1) a to v rámci výškových pásem určených lesními vegetačními stupni2) (dále jen "stupeň"). Reprodukční materiál lze přenášet mezi prvním až čtvrtým stupněm bez omezení s výjimkou přírodních lesních oblastí 17 (Polabí), 34 (Hornomoravský úval) a 35 (Jihomoravské úvaly), ve kterých nelze do prvního stupně přenášet reprodukční materiál ze třetího a čtvrtého stupně. Od pátého stupně lze přenášet reprodukční materiál s vertikálním posunem o plus nebo mínus jeden stupeň s tím, že lze přenášet reprodukční materiál ze čtvrtého do pátého stupně a naopak. Smrk a kleč nelze přenášet z nižších stupňů do osmého a devátého stupně; lze však provést jejich vzájemný přenos mezi osmým a devátým stupněm. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-139
Odpovědět
Pe

Petr

27.11.2024 13:50 Reaguje na Dalibor Motl
No a to skutečně znamená, že můžu zasít co najdu.
Je pak těžké mluvit o genetice v dobrém smyslu.
Odpovědět
Pe

Petr

28.11.2024 10:08 Reaguje na Petr
I v přírodě to tak samozřejmě je, i příroda zaseje co najde, jenže funguje přirozený výběr, ten zajišťuje genetiku. Lidé ne.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

27.11.2024 13:58 Reaguje na Dalibor Motl
P. Dalibor Motl: O PLO som anonymnému nicku "Petr" napísal už pred týždňom. Odbavil ich výrokom "pohádky".
Odpovědět
Pe

Petr

27.11.2024 12:51 Reaguje na Dalibor Motl
Ještě jste neviděl na pasece vysázených buků jeden dva kousky s červenými listy?
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

27.11.2024 13:50 Reaguje na Petr
A taky jsem viděl 20-80let staré "červenolisté" buky v lesních porostech. Jde o relativně běžnou variabilitu druhu. Stejně tak jako najdete stříbřitější nebo zelenější smrky ztepilé. V rámci populace se liší jak habitus tak zbarvení. Jak si myslíte, že vznikly roubované červenolisté kultivary lesních dřevin?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2024 17:25 Reaguje na Dalibor Motl
Nyní ano, ale ze samovýsevů bez certifikovaného osiva
a z bezzásahu už moc velká kvalita nebude. Ale co, pro štěpkovače a teplárny to bohatě stačí a o to ekologistům
přece jde. Z lesů budou plantáže na štěpku bez výsadby,
pěstování a těžbu provedou stroje. Obnova každých 20 let
místo čekání 70 - 100 let je terno i pro spekulanty, co
nakupují ve velkém i holiny a nechávají je na pospas
samovýsevu. Ohánějí se názory "odborníků" na lesy a
doblbli už i laiky hájící jejich počínání.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

27.11.2024 12:07
Tragédia tohoto nemoderovaného webu je, že medzi príspevky tých čo veci rozumejú (pan Motl), zaradí ako rovnocenné bláboly typu "Ve školkách zasejí každé semeno co najdou". Proste formovanie verejnej mienky.
Odpovědět
Pe

Petr

27.11.2024 13:03 Reaguje na Peter Sládek
Na Slovensku se žaludy a bukvice nevykupují?
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

27.11.2024 13:38
Všimli ste si, že článok je o aukciách dreva lesov ČR? Ale pretože téma je nezaujímavá pre trolov, jeden z nich (nick vaber) oslím mostíkom prehodil tému na semenárstvo. Aby bola zaručená reakcia, poistil to nehoráznym bludom. A už to žije nezávisle od témy článku.
Odpovědět
va

vaber

28.11.2024 09:16 Reaguje na Peter Sládek
Kvalitní dřevo vyroste na kvalitních stromech a kvalitní výsadba s tím souvisí. Pokud ve školkách pěstují jen kvalitní sazenice ,vyrostou možná i kvalitní stromy, ale o kvalitní stromy je velký zájem a kácí se a je opravdu dost kvalitních semen?
Tady se mluví jen o přenášení reprodukčního materiálu.
Co je na tom nezávislého od článku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist