https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-eviduji-ubytek-cernych-skladek-jejich-likvidace-stoji-statisice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR evidují úbytek černých skládek, jejich likvidace stojí statisíce

4.2.2024 21:34 | KOSOŘÍN (ČTK)
Nelegálně uložené odpady lesníci nacházejí nejčastěji v lesích u měst a obcí a také na odpočívadlech u hlavních silničních tahů. Jde hlavně o pneumatiky, plastové i skleněné lahve, spreje, oblečení, starý nábytek, části aut nebo elektrospotřebiče.
Nelegálně uložené odpady lesníci nacházejí nejčastěji v lesích u měst a obcí a také na odpočívadlech u hlavních silničních tahů. Jde hlavně o pneumatiky, plastové i skleněné lahve, spreje, oblečení, starý nábytek, části aut nebo elektrospotřebiče.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | StevenFleming / Pixabay
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) eviduje v posledních pěti letech úbytek černých skládek téměř o polovinu. Zatímco v roce 2018 lesníci našli v lesích přes 630 skládek, loni jich bylo 322 a předloni 337. Podnik, který spravuje téměř polovinu lesů v zemi, úbytek skládek přičítá osvětě a tomu, že lidé více třídí. Likvidace černých skládek nadále stojí statisíce korun. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.
 
"Počet černých skládek sice klesl, ale stále je považujeme za velký problém. Větší skládky s případně nebezpečným odpadem musíme zadat k likvidaci specializované firmě. Menší, ve kterých není nebezpečný odpad, odstraníme okamžitě. Využíváme naše pracovní čety, které máme na lesních správách a polesích," řekla Jouklová.

Za posledních pět let dal podnik zlikvidovat 911 skládek, za což zaplatil čtyři miliony korun. Z toho loni se likvidace týkala téměř 200 skládek s náklady asi 900.000 korun. Nepovolenou skládku lesníci zdokumentují a podklady předají policii a obcím, v jejichž katastru se skládka nachází. Odhalený pachatel hradí i likvidaci skládky. Lesníci přiznávají, že najít původce skládky není snadné.

Nelegálně uložené odpady lesníci nacházejí nejčastěji v lesích u měst a obcí a také na odpočívadlech u hlavních silničních tahů. Jde hlavně o pneumatiky, plastové i skleněné lahve, spreje, oblečení, starý nábytek, části aut nebo elektrospotřebiče. Nad vznikem černých skládek se pozastavují i proto, že dnes jsou ve většině měst i obcí sběrné dvory, kam lze nepotřebné věci odvézt.

Nejvíce černých skládek Lesy ČR evidují ve Středočeském kraji, v posledních letech to bylo kolem 80 až 90 skládek ročně. Nadprůměrné množství skládek je i v Ústeckém a Libereckém kraji.

Vytvoření černé lesní skládky je přestupkem proti lesnímu zákonu i zákonu o odpadech. Viník může v přestupkovém řízení dostat pokutu až 100.000 korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.2.2024 09:26
To je dobře, ale nepřechválit. Cena za odevzdání odpadu má růst.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist