Lesy ČR kalamitu kůrovce nečekají. Rojení brouka kvůli chladnu zatím nezačalo
Zatím lesníci na obranu před kůrovcem připravili asi 50 000 metrů krychlových lapáků. "Ležící kmeny škůdce přitahují postupně vysychajícím lýkem. Během teplých dní je obsadí, aby v nich nakladli vajíčka a mohly se vyvíjet larvy. Lapáky pak z lesa odstraníme a nachystáme nové," uvedl výrobně-technický ředitel LČR Libor Strakoš. Lesníci také připravili téměř 13.000 kusů otrávených lapáků.
Základem obrany proti kůrovci je podle Strakoše neustálé vyhledávání napadených stromů a jejich rychlé odstranění z lesa. Podnik ke hledání napadených stromů začal používat i drony nebo družicové snímky. "Poznatky mají k dispozici i další vlastníci a správci lesů. Vycházejí z nich například Vojenské lesy a statky," uvedla Jouklová. Při rychlém nalezení kůrovcem napadených stromů se v lese vytěží jen malá skupina stromů, nevznikne holina a les se může přirozeně obnovit.
Dosud největší kůrovcová kalamita v Česku vypukla v roce 2018. Na jejím vrcholu v roce 2020 státní podnik vytěžil přes 14 milionů metrů krychlových dřeva, z nichž 9,6 milionu metrů krychlových tvořila kůrovcová těžba. K normálnímu způsobu hospodaření po kůrovcové kalamitě se Lesy ČR vrátily v letech 2022 a 2023
Většinu ploch vytěžených v době kalamity se Lesům ČR již podařilo obnovit. "Zalesnění holin dokončujeme. Letos obnovíme téměř 13 000 hektarů, z toho 9500 hektarů sazenicemi nebo síjí semen, zbytek přirozeně," uvedl Strakoš. Nové lesy po kalamitě by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin.
Z letos plánované těžby 8,1 milionu metrů krychlových by asi 63 procent mělo připadnout na úmyslné výchovné a mýtní těžby. Zbytek by měly tvořit nahodilé těžby po vichřicích, kůrovci či jiných přírodních živlech. V průběhu roku podnik odhad nahodilé těžby zpřesňuje.
Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil. Za loňské první tři čtvrtletí podniku klesl hrubý zisk meziročně o 16 procent na 3,875 miliardy korun z 4,63 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení zisku byl nižší výnos z prodeje dřeva. Podnik prodával více slabšího dříví a vlákninového dřeva z mladých porostů.
reklama