https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-kalamitu-kurovce-necekaji-rojeni-brouka-kvuli-chladnu-zatim-nezacalo
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR kalamitu kůrovce nečekají. Rojení brouka kvůli chladnu zatím nezačalo

9.4.2025 11:37 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Vyhledávání stromů v porostu zjednodušují drony.
Vyhledávání stromů v porostu zjednodušují drony.
Zdroj | Lesy ČR
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos nečeká kůrovcovou kalamitu. Vytěženého kůrovcového dřeva by mělo být méně než loni. Lesníkům pomáhá nynější chladné počasí, díky kterému rojení kůrovce dosud nezačalo. Na obranu proti kůrovci LČR připravily desítky tisíc lapáků z pokácených stromů a 8700 feromonových lapačů, sdělila mluvčí státních lesů Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v Česku.
 
"Kůrovcem napadených stromů je letos výrazně méně než v předchozích letech," uvedla mluvčí. Loni Lesy ČR zpracovaly 555 000 metrů krychlových kůrovcem přímo napadeného dřeva a dalších asi 231 000 metrů krychlových použily na lapáky. Celková kůrovcová těžba tak činila 0,79 milionu metrů krychlových a meziročně byla nižší o 52 procent. Celková těžba dřeva loni činila 8,09 milionu metrů krychlových a letos má být na stejné úrovni.

Zatím lesníci na obranu před kůrovcem připravili asi 50 000 metrů krychlových lapáků. "Ležící kmeny škůdce přitahují postupně vysychajícím lýkem. Během teplých dní je obsadí, aby v nich nakladli vajíčka a mohly se vyvíjet larvy. Lapáky pak z lesa odstraníme a nachystáme nové," uvedl výrobně-technický ředitel LČR Libor Strakoš. Lesníci také připravili téměř 13.000 kusů otrávených lapáků.

Základem obrany proti kůrovci je podle Strakoše neustálé vyhledávání napadených stromů a jejich rychlé odstranění z lesa. Podnik ke hledání napadených stromů začal používat i drony nebo družicové snímky. "Poznatky mají k dispozici i další vlastníci a správci lesů. Vycházejí z nich například Vojenské lesy a statky," uvedla Jouklová. Při rychlém nalezení kůrovcem napadených stromů se v lese vytěží jen malá skupina stromů, nevznikne holina a les se může přirozeně obnovit.

Zdroj | Lesy ČR

Dosud největší kůrovcová kalamita v Česku vypukla v roce 2018. Na jejím vrcholu v roce 2020 státní podnik vytěžil přes 14 milionů metrů krychlových dřeva, z nichž 9,6 milionu metrů krychlových tvořila kůrovcová těžba. K normálnímu způsobu hospodaření po kůrovcové kalamitě se Lesy ČR vrátily v letech 2022 a 2023

Většinu ploch vytěžených v době kalamity se Lesům ČR již podařilo obnovit. "Zalesnění holin dokončujeme. Letos obnovíme téměř 13 000 hektarů, z toho 9500 hektarů sazenicemi nebo síjí semen, zbytek přirozeně," uvedl Strakoš. Nové lesy po kalamitě by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin.

Z letos plánované těžby 8,1 milionu metrů krychlových by asi 63 procent mělo připadnout na úmyslné výchovné a mýtní těžby. Zbytek by měly tvořit nahodilé těžby po vichřicích, kůrovci či jiných přírodních živlech. V průběhu roku podnik odhad nahodilé těžby zpřesňuje.

Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil. Za loňské první tři čtvrtletí podniku klesl hrubý zisk meziročně o 16 procent na 3,875 miliardy korun z 4,63 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení zisku byl nižší výnos z prodeje dřeva. Podnik prodával více slabšího dříví a vlákninového dřeva z mladých porostů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

9.4.2025 16:16
U´do, to je noumáka.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.4.2025 21:13
Škoda, že se tím neřídili v NP Šumava. A potom, kdo je inteligentnější: přírodovědci - absolventi přírodovědecké fakulty nebo obyčejní lesníci!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.4.2025 08:29 Reaguje na Honza Honza
No víte oni jsou dva druhy. Jedni uznávají kanadskoamerickou metodu bezzásahu (ač v kalifornii se už i ta drolí) a druzí si uvědomují (sta)tisíciletý vliv megafauny, posléze člověka na kultuní krajinu evropy. Tedy i s jejími negativy. Jde o to, zda mít boreální kanadosibiř, nebo udržet to co známe.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist