Lesy ČR plánují vytěžit 8,5 milionu m3 dřeva, z toho 1,5 milionu m3 napadených kůrovcem
Lesy ČR letos plánují vytěžit 8,5 milionu metrů krychlových dřeva, z toho 1,5 milionu metrů krychlových napadených kůrovcem. Prioritou LČR zůstává obnova lesů po kalamitě. Ke 30. červnu podnik vykázal padesátiprocentní pokles zůstatků kůrovcového dříví ve srovnání s loňským rokem.
"Kůrovec je z celostátního pohledu na ústupu, očekáváme, že také poklesne objem dřeva vytěženého v souvislosti s kalamitou. Státnímu podniku Lesy ČR k úspěšnému zvládání kůrovcové kalamity významně napomáhají vlastní těžební kapacity," řekl Výborný.
Podle něj nyní bude třeba obnovit obrovské plochy, a to smíšenými lesy, které budou odolnější. "Chceme pokračovat v nastoleném trendu, už třetí rok po sobě roste plocha zalesněná listnáči. Loni představovala plocha obnovených lesních porostů v ČR rekordních 50 058 hektarů," řekl Výborný.
Podnik eviduje téměř 83 000 metrů krychlových zůstatků kůrovcového dříví. Celková nahodilá těžba, kam těžba kůrovcového dřeva spadá, ke konci června činila téměř 36 procent ročního plánu. Tato situace podle ředitele Šafaříka dává předpoklad letošních reálných úspor nákladů v ochraně lesa, a to minimálně o 100 milionů korun. "Pomohlo i chladnější jarní počasí, takže se oddálil počátek rojení kůrovce. Počítá se tak maximálně se dvěma kůrovcovými generacemi, na horách jednou, což je běžný přírodní stav. První rojení začalo v květnu, další v druhé polovině července," uvedl Šafařík.
Nejvíce kůrovcového dříví se ve státních lesích stále zpracovává na Rumbursku v severních Čechách, ale i tam se situace výrazně zlepšila. "Jednoznačně pozitivně působí naše vlastní těžební kapacity, lidi i stroje, díky nimž můžeme rychle zasahovat tam, kde je třeba," dodal Šafařík.
Prioritou je obnova lesa a důsledné provádění veškerých pěstebních činností, na něž letos Lesy ČR v rozpočtu rezervovaly 4,6 miliardy korun. Podnik v roce 2023 obnoví 16.000 hektarů, z toho 23 procent ze semen a plodů stojících stromů, tedy přirozeně. Zásadní je i ochrana lesa, a zejména mladých porostů před spárkatou zvěří. Podnik proto provádí řadu změn v oblasti myslivosti.
Zástupci podniku také uvedli, že kvůli stabilnímu financování pěstební činnosti předložil management Lesů ČR novou koncepci tvorby a čerpání rezerv na tuto činnost v letech 2023 až 2032. Podle Šafaříka vznikly rezervy na pěstební činnost v ročním saldu 5,5 až 5,0 miliardy korun v letech 2023 až 2027. Podnik podle něj také posílil fondy rozdělením loňského zisku, a to zákonný rezervní fond o 0,5 miliardy korun, Fond investičního rozvoje o 1,3 miliardy korun a Fond společenské odpovědnosti o 150 milionů korun.
Státní podnik Lesy České republiky loni podle auditovaných výsledků zvýšil čistý zisk o 83 procent na 5,03 miliardy korun z 2,74 miliardy korun v roce 2021. Šlo o třetí nejvyšší zisk v historii podniku. Hlavním důvodem růstu zisku bylo meziroční zvýšení cen dříví, a to až o 70 procent. Výsledek pozitivně ovlivnilo i postupné zvládnutí kůrovcové kalamity ve všech regionech.
reklama