https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-uzavrely-miliardovy-tendr-zakazky-ma-21-firem-v-cele-s-unilesem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR uzavřely miliardový tendr, zakázky má 21 firem v čele s Unilesem

10.1.2023 00:45 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Zakázky z dvanáctimiliardového lesnického tendru 2023+ státního podniku Lesy České republiky (LČR) si rozdělilo 21 firem v čele s těžařskou firmou Uniles z koncernu Agrofert. Z 84 soutěžených jednotek Uniles získal 16 kontraktů. Na druhém místě skončily se šesti smlouvami firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Lesostavby Frýdek-Místek a skupina PETRA z Hodonína. ČTK to zjistila z přehledu uzavřených smluv na webu Lesů ČR. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
 

Na třech jednotkách podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu. "Pro všechny tři zrušené zakázky připravujeme novou soutěž. Všechny ostatní smlouvy jsou od 23. prosince podepsané a práce už začaly nebo mohou začít," řekla ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová. Smlouvy jsou pětileté do konce roku 2027.

Za Unilesem, Storou Enso, skupinou PETRA a Lesostavbami Frýdek-Místek skončily s pěti kontrakty 1. písecká lesní a dřevařská, firma Královské lesy ze Ždírce nad Doubravou, firma Egrega a společnost Lesy Beskydy. Po čtyřech kontraktech mají Jihozápadní dřevařská a Kloboucká lesní.

Uniles uspěl v lesnických tendrech státního podniku i v minulých letech. Například v tendru 2021+ Uniles získal z 29 soutěžených jednotek 12 kontraktů a v tendru 2022+ patři mezi pět nejúspěšnějších. Předloni Uniles, který má sídlo v Rumburku, meziročně zvedl zisk o 43 procent na rekordních 129,4 milionu korun. Obrat zvýšil o 54 procent na 3,12 miliardy korun.

Tendr 2023+ Lesy ČR vypsaly loni v září a přijaly do něj nabídky od 48 firem. Odhadovaná hodnota lesnických prací a služeb v tendru byla 11,74 miliardy korun a objem dřeva k těžbě 11 milionů metrů krychlových. Tendr počítá s obnovou 22.000 hektarů lesa. Soutěž podle LČR zohledňuje rozsáhlou obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, která vyžaduje zvýšený objem pěstebních prací.

Tendry byly trojího typu. U 50 jednotek šlo o takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Na 17 jednotkách firmy provedou pouze pěstební práce a těžbu a na zbylých 17 jednotkách budou dělat jen pěstební práce a zalesňování. U každého typu tendru byla jedna soutěž zrušena.

Nejhodnotnější je pro firmy komplexní zakázka. Firma Uniles v ní uspěla nejlépe, když ze 49 smluv získala 14 kontraktů. Dva kontrakty má Uniles na pěstební zakázce.

Tendry podnik vypisuje takzvaným senátním systémem, kdy každý rok soutěží práce přibližně na pětině území. Oproti tendru 2022+ byly objem soutěžených prací i těžby v tendru 2023+ více než dvojnásobné. Bylo to dáno tím, že do tendru 2023+ Lesy ČR zahrnuly také předčasně ukončené zakázky. V tendru 2022+ se o kontrakty na 43 jednotkách podělilo 13 lesnických firem.

Lesy ČR za letošní tři čtvrtletí meziročně znásobily hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Úkolem LČR v nadcházejícím období bude obnova lesů po kůrovcové kalamitě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

14.1.2023 15:21
Opět stejné zpitomění. Kdo asi bude kontrolovat nezávadnost a "nepřikrádání" soukromých firem? Vždyť to ani nelze. jediné řešení je těžba pouze vlastními silami státu, krajů, měst a obcí a oněmi pár soukromníky. Ale žádné soukromé velkofirmy. Ty mohou maximálně půjčovat a pronajímat stroje a zařízení.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist