Lesy ČR zřídí fond na obnovu a zakládání větrolamů se 150 miliony korun
"Hektar zdravého větrolamu ochrání 150 až 200 hektarů zemědělské půdy v hodnotě stovek milionů korun. Dnes o ně pečujeme na 780 hektarech v Jihomoravském kraji a vytipovali jsme další lokality, například v Polabí. Vzhledem ke klimatické změně to považuji za jedno z podstatných rezortních témat," uvedl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík.
Nejhustší síť větrolamů v Česku je v Dolnomoravském a Dyjsko-svrateckém úvalu v okresech Břeclav, Znojmo a Hodonín. O většinu z nich pečují právě Lesy České republiky.
Větrolamy tvoří osm až 40 metrů široké pásy různých druhů stromů. Časté jsou javory, duby, jasany, topoly, jilmy, lípy či ořešáky. Rozčleňují krajinu a slouží i jako hnízdiště ptáků a migrační útočiště zvláště chráněných druhů zvířat, uvedli zástupci LČR.
Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a starají se také o 38 000 kilometrů vodních toků.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Karel Zvářal
17.2.2023 14:52Pavel Jeřábek
18.2.2023 21:34 Reaguje na Karel ZvářalKolik vlastníků svého pozemku ho dá pod větrolam, aby tak chránil sousedův pozemek před erozí ?
Vlastník pozemku pod větrolamem nedostane od zemědělce ani nájem, a navíc, o pozemku potom budou rozhodovat státní orgány, zda bude moci kácet či ne.
Jan Škrdla
18.2.2023 23:47 Reaguje na Pavel JeřábekNa větrolam by se v podstatě měly použít pozemky státu nebo obcí.
Jenže když se v krajině navrhují opatření (v rámci plánu společných zařízení), tak na prvním místě jsou cesty (a to i takové, které zůstanou jen na mapě), pak opatření proti vodní erozi. Pokud něco zbyde, tak se to použije pro větrolamy nebo biokoridory (které ve své podstatě můžou fungovat jako větrolamy).