Letos se v Praze kvůli kůrovci kácí více stromů než loni
"Kdyby se vlastní aktivita kůrovce nesnížila, tak bychom museli stromy kácet ještě ve větší míře. Kvůli suchu a extrémním letním teplotám předcházejících let mají stromy nízkou obranyschopnost a stačí menší aktivita škůdce, aby napadení podlehly," řekla Fišerová.
Pracovníci Lesů hlavního města letos podle Fišerové vytěžili z porostů, které organizace spravuje, asi tři tisíce metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva. Od ledna do června loňského roku to bylo 418 metrů krychlových. Vedle smrků kůrovec napadá modříny a borovice.
Nejvíce je škůdcem zasažený Kunratický les. Tam se letos kácely poškozené stromy o objemu dřevní hmoty 646 metrů krychlových. K postiženým lokalitám se řadí také Modřanská rokle, Divoká Šárka a Hostivařský lesopark.
Holiny vzniklé odtěžením stromů se podle Fišerové opětovně zalesňují na jaře a na podzim. Letos v jarních měsících lesníci zasadili 78 tisíc stromů. Jde především o listnaté stromy, nejčastěji duby, buky a lípy. Z jehličnatých stromů mají mezi sazenicemi zastoupení borovice a jedle. V pražských lesích se podle příspěvkové organizace města smrky již delší dobu nevysazují.
Šíření škůdce se snaží lesníci zamezit především rychlým odstraněním napadených stromů. Výskyt kůrovců se podle mluvčí monitoruje například pomocí poražených, větvemi zakrytých kmenů, které mají škůdce lákat. Těchto tzv. lapáků jsou v pražských lesích rozmístěny stovky.
Příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy spravuje více než 2900 hektarů luk a lesů a dále zahrady a parky v metropoli mezi něž patří Stromovka, Letenské sady nebo Obora Hvězda. Organizace byla založena v roce 1992.
reklama