Liberecká Archa zachraňuje sýkorky, které uvízly v lepových pastech na stromech

Lepidlo a lepicí pasti na stromech podle ní nepřestavují nebezpečí jen pro drobné sýkorky. "Pamatuju si, že loni jsme měli někdy během léta straku takhle přilepenou. Občas se to stává třeba strakapoudům, ale také netopýři se přilepují," doplnila vedoucí záchranné stanice. Sýkorky podle ní měly štěstí, mnozí ptáci se do záchranné stanice ani nedostanou, protože je zahrádkáři najdou v lepidle mrtvé. Problematická jsou podle Hancvenclové lepidla, lepicí pásky, ale třeba i mucholapky.
Snadné přitom ani lepidlo z ptáka smýt. "Každý na to máme nějaký recept, ale ono to moc nezabírá. Mně se to teď z těch sýkorek, co přežily, podařilo sundat lékařským benzinem. Je ale problém, že zvlášť malí ptáčkové jsou citliví na stres, člověk s nimi nesmí moc dlouho manipulovat. Takže si musí vybrat, jestli je zkusit nechat přepeřit, nebo jestli riskovat, že zkolabují při nějaké manipulaci," poznamenala Hancvenclová. Třeba straku museli loni ostříhat a počkat, až jí naroste nové peří, byla celá obalená nalepenou špínou.
Zákon na ochranu zvířat používání lepicích pastí zakazuje, podle Ústřední komise pro ochranu zvířat musí být lepicí pasti pro hmyz vyrobené a použité tak, aby neumožňovaly přilepení malých hlodavců a ptáků. "Výrobu, nabízení, prodej nebo použití takových lepicích pastí, které jsou sice dle výrobce nebo prodejce určeny pouze pro hmyz, ale ve skutečnosti umožňují přilepení se také obratlovců, je nutné považovat za obcházení zákazu," uvedla komise ve svém stanovisku z června 2022. V obchodech a e-shopech jich jsou ale stále desítky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
