Liberecká záchranná stanice Archa loni výrazně rozšířila okruh svého působení
"Kromě Liberecka, Jablonecka a Frýdlantska tedy nově obstaráváme též Turnovsko, Železnobrodsko a Tanvaldsko," uvedla. I přes rozšíření oblasti působení se ale v meziročním srovnání musela liberecká Archa postarat o méně zvířat. Loni přijala do péče 1551 živočichů, o rok dříve jich bylo rekordních 1933. Zpět do přírody vypustila loni zhruba polovinu. "Ještě k nim však přibude 107 zvířat, která vypustíme až v letošním roce. Jsou mezi nimi zejména netopýři a ježci, ale též tři káňata, dva slepýši a ještěrka," dodala Hancvenclová.
Stejně jako každý rok i loni byli nejpočetnější skupinou netopýři, kterých Archa přijala 618. Druhým nejčastějším zvířecím druhem byl ježek. Těch se v Arše vystřídalo 110. Ve většině případů šlo o zraněné ježky, s různými frakturami končetin, nebo o osiřelé ježčí kojence, kterých ve stanici odchovali 40.
Nejvzácnějším jedincem, který se loni do Archy dostal, bylo mládě jeřába popelavého. Ornitologové jej našli zraněné, s hlubokou tržnou ránou v noze, ležet na louce. Zachránit se ho ale přes veškerou péči nepodařilo. "Nepřijímal sám potravu, takže jsme ho museli krmit uměle. Abychom podnítili jeho snahu o samostatný pohyb, vodili jsme ho mimo voliéru ve speciálním postroji. Též veterináři se snažili udělat vše, co bylo v jejich silách. Záchrana se bohužel nepodařila a jeřáb nakonec uhynul,“ řekla Hancvenclová.
Naopak při záchraně lelka lesního, který zřejmě kvůli naraženému křídlu nebyl schopný letu, byli podle ní úspěšní. "Po několika dnech se naštěstí vzpamatoval a mohli jsme ho odvézt na místo nálezu," uvedla vedoucí stanice. Tohoto tažného ptáka má jinak málokdo šanci zahlédnout. "Loví totiž pouze v noci a dokonale splývá s kůrou stromu. Jedná se o silně ohrožený druh, málokdy v záchranných stanicích vídaný," dodala. Radost přinesla pracovníkům Archy i záchrana dvoutažných dravých ptáků, motáků pochopů, kteří se do záchranných stanic také často nedostávají. Podařilo se jim úspěšně vyléčit zlomeniny křídel a oba dravci mohli být vypuštěni zpět do přírody.
reklama