https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-zachranna-stanice-archa-loni-vyrazne-rozsirila-okruh-sveho-pusobeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká záchranná stanice Archa loni výrazně rozšířila okruh svého působení

14.1.2023 01:13 | LIBEREC (ČTK)
Stejně jako každý rok i loni byli nejpočetnější skupinou netopýři, kterých Archa přijala 618. Ilustrační foto
Stejně jako každý rok i loni byli nejpočetnější skupinou netopýři, kterých Archa přijala 618. Ilustrační foto
Foto | Bill Tyne / Flickr
Liberecká záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa loni výrazně rozšířila okruh svého působení. Do správy převzala část území po záchranné stanici v Libštátě na Semilsku, jež ukončila činnost, informovala vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.
 

"Kromě Liberecka, Jablonecka a Frýdlantska tedy nově obstaráváme též Turnovsko, Železnobrodsko a Tanvaldsko," uvedla. I přes rozšíření oblasti působení se ale v meziročním srovnání musela liberecká Archa postarat o méně zvířat. Loni přijala do péče 1551 živočichů, o rok dříve jich bylo rekordních 1933. Zpět do přírody vypustila loni zhruba polovinu. "Ještě k nim však přibude 107 zvířat, která vypustíme až v letošním roce. Jsou mezi nimi zejména netopýři a ježci, ale též tři káňata, dva slepýši a ještěrka," dodala Hancvenclová.

Stejně jako každý rok i loni byli nejpočetnější skupinou netopýři, kterých Archa přijala 618. Druhým nejčastějším zvířecím druhem byl ježek. Těch se v Arše vystřídalo 110. Ve většině případů šlo o zraněné ježky, s různými frakturami končetin, nebo o osiřelé ježčí kojence, kterých ve stanici odchovali 40.

Nejvzácnějším jedincem, který se loni do Archy dostal, bylo mládě jeřába popelavého. Ornitologové jej našli zraněné, s hlubokou tržnou ránou v noze, ležet na louce. Zachránit se ho ale přes veškerou péči nepodařilo. "Nepřijímal sám potravu, takže jsme ho museli krmit uměle. Abychom podnítili jeho snahu o samostatný pohyb, vodili jsme ho mimo voliéru ve speciálním postroji. Též veterináři se snažili udělat vše, co bylo v jejich silách. Záchrana se bohužel nepodařila a jeřáb nakonec uhynul,“ řekla Hancvenclová.

Naopak při záchraně lelka lesního, který zřejmě kvůli naraženému křídlu nebyl schopný letu, byli podle ní úspěšní. "Po několika dnech se naštěstí vzpamatoval a mohli jsme ho odvézt na místo nálezu," uvedla vedoucí stanice. Tohoto tažného ptáka má jinak málokdo šanci zahlédnout. "Loví totiž pouze v noci a dokonale splývá s kůrou stromu. Jedná se o silně ohrožený druh, málokdy v záchranných stanicích vídaný," dodala. Radost přinesla pracovníkům Archy i záchrana dvoutažných dravých ptáků, motáků pochopů, kteří se do záchranných stanic také často nedostávají. Podařilo se jim úspěšně vyléčit zlomeniny křídel a oba dravci mohli být vypuštěni zpět do přírody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist