https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-nabizi-dotaci-na-sdilena-kola-v-turnove-k-tomu-vyhlasili-anketu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj nabízí dotaci na sdílená kola, v Turnově k tomu vyhlásili anketu

29.3.2023 00:19 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Liberecký kraj nabízí dotaci na sdílená kola. V programu na podporu městské mobility, který schválili krajští zastupitelé, jsou tři miliony korun. Cílem je snížení individuální automobilové dopravy ve vybraných obcích v kraji, řekl na jednání zastupitelstva náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál předkládal. Žadateli mohou být obce s rozšířenou působností, kterých je v kraji deset, získat mohou až půl milionu korun, maximálně 70 procent nákladů.
 

Žádosti o dotace bude možné podávat od 3. května do konce června. Mezi těmi, kdo o využití peněz z programu uvažují, jsou Nový Bor nebo Turnov. Podle starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka (Starostové pro Liberecký kraj) přišli s nápadem na sdílená kola sami obyvatelé města. "Než však takovou službu spustíme, chceme vědět, zda by lidé sdílená kola skutečně uvítali," řekl starosta. Město proto vyhlásilo anketu, obyvatel se radnice ptá, zda budou mít o službu zájem, k jakým účelům by kola využívali a také, kde by měla být umístěna stanoviště. Odpovídat mohou do pátku.

Pro anketu se rozhodli také v Turnově, vyhlásili ji včera a lidé mají čas do 28. dubna se ke sdíleným kolům vyjádřit. "Chceme zjistit zájem veřejnosti, uvědomujeme si, že má ten projekt nějaké hranice," řekl ČTK turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Kola podle něj nemohou používat například děti, protože v jejich případě je povinná přilba, problémem je i nedostatečná síť cyklostezek ve městě nebo náročný terén. "Na druhou stranu je to velká příležitost získat peníze z kraje na projekt, o kterém už delší dobu uvažujeme," dodal Hocke. Náklady město odhaduje na 600 000 korun.

Třeba v České Lípě využití sdílených kol zatím příliš nakloněni nejsou, řekla ČTK starostka Jitka Volfová (ANO). "Obáváme se nepořádku a problémů s tím spojených," přiznala. Ze zkušeností z jiných měst ví, že lidé často neodkládají kola na určená stanoviště a nechávají je pohozená různě po městě, kde blokují ulice nebo chodníky. Takové negativní zkušenosti má například i Liberec se sdílenými koloběžkami.

Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) jde o pilotní projekt, u něhož se počítá s napojením na nový odbavovací systém veřejné dopravy. "Cílem je usnadnit cestování, a to zejména tím, že lidé mohou po vystoupení z vlaku či autobusu pokračovat dál na kolech, přičemž by prvních 15 minut využití sdíleného kola bylo zdarma, a to především pro ty, kteří využívají aplikaci IDOLka," doplnil Půta. Nejde ale o jediný program na podporu rozvoje cyklodopravy v Libereckém kraji. Jen na dotacích rozdělí letos kraj 14 milionů korun. Nejvíc, 6,5 milionu, je určeno na výstavbu cyklostezek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

29.3.2023 07:42
ono na šlapací kolo které se běžně ukazuje u Hradce, by se v Libereckém hornatém kraji chcípli na zástavu srdce. Pokud to nemá několik převodů, tak je to zbytečné.
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.3.2023 20:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Co to melete, v Holandsku na kole jezdí všichni, proč by nemohli v Turnově?!?

(Ono takové poručíme větru dešti může mít i jiné podoby. Blbci jich ještě vymyslí ... )
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.3.2023 07:28 Reaguje na Viktor Šedivý
to myslíte to Holandsko, jehož nejvyšší kopec má 300 m.n.m? v rámci města máme převýšení 200m
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 09:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Což o to, co myslím já. ;-)
Horší je, co si myslí aktivističtí hlasatelé lepších zítřků.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist