Liberečtí vědci budou spolupracovat na lince na využití plastového odpadu
Pyrolýza je proces chemického rozkladu odpadu za pomoci tepla, ale bez přístupu kyslíku, vzduchu nebo jiných zplyňovacích látek, při zpracování vzniká pyrolýzní plyn, pyrolýzní lehký a těžký olej, které lze dál využít. Podle prorektora liberecké univerzity Petra Lenfelda je právě pyrolýza jednou z možností, jak pomoci životnímu prostředí a eliminovat a navíc dál využít širokou škálu odpadních surovin, hlavně plastů, a to včetně těch jinak nerecyklovatelných.
Na montáži linky KD Chemiko pracuje, zprovoznit ji chce už na podzim, při plném výkonu by měla být schopna za deset hodin zpracovat až 12 tun odpadních plastů. "Dohodli jsme se na spolupráci při zprovoznění linky, tvorbě technické dokumentace a případných úprav, tvorbě kontrolního a řídicího systému nebo využití zařízení pro pyrolýzu vybraných odpadů, jako jsou plasty, textilie, uhlíkové kompozity, medicínské a zdravotnické produkty, hygienické potřeby, ochranné pomůcky nebo pneumatiky," doplnil ke spolupráci Lenfeld.
KD Chemiko chce spolu s vědci TUL nalézt i další možné využití vyrobených surovin. "Naše linka umí stoprocentně využít odpad, který by buď skončil na skládce, nebo v lepším případě v recyklační firmě. Taková firma by přitom odpad zpracovala pouze jako recyklát přibližně ze 70 procent," řekl prezident Asociace na podporu pyrolýzy Vítězslav Gärtner.
Výsledným produktem linky na zpracování odpadu je podle Gärtnera surovina, kterou lze využít opět v průmyslu k výrobě stejných produktů. "Může se stát i aditivem a náhradou řepkového oleje do pohonných hmot nebo surovinou pro výrobu plastových obalů či dílů pro vše, co nás obklopuje. Vzhledem k technologii zpracování je i hygienizovaná a lze ji využít i v potravinářství, oděvním průmyslu nebo u filtračních technologiích," dodal.
Zařízení na zpracování odpadů musí splňovat přísná pravidla, normy a zákony. V případě pyrolýzy je ale podle Gärtnera obtížné schvalovací proces v Česku splnit. "Bohužel, česká legislativa v tomto směru zaspala. Pyrolýzní linky již několik let provozují státy v EU, USA a jinde, kde je na tuto technologii pohlíženo jako na novou a inovativní metodu," dodal Gärtner. Asociace se tak bude pode něj snažit za podpory hmatatelných výsledků z provozu linky prosadit změny některých českých zákonů a vyhlášek, které zatím využití technologie brzdí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
smějící se bestie
14.8.2023 07:43To mělo být už při začátcích používání plastů a celosvětově !
Slavomil Vinkler
14.8.2023 08:07Miroslav Vinkler
14.8.2023 14:57https://www.kdchemiko.cz
Dluhopisy v hodnotě 25 000 Kč vám umožní vydělávat i s menším kapitálem. Bez poplatků. Ekologická investice co vynáší. Měsíční výplata na váš účet. Pravidelný měsíční příjem. Transparentní prostředí. Vstupní poplatek 0% Výplata zisků měsíčně. Žádné skryté poplatky.
-----------------------------------------------------
Pyrolýzu zpovzdálí sleduji řadu let a není mi znám ani jediný úspěšný projekt.
Společně s emisí dluhopisů KD Chemiko to mám lidově řečeno za švindl.
Takže se domnívám, že se opět jedná o sofistikovaný dotační podvod, protože nevěřím, že to není financované z nějakého vládního grantu nebo ještě hůře, že to financuje vysoká škola textilní.