Lidé chtějí vyšší cíle v ochraně klimatu, upozorňují ekologické organizace
"Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu je zásadním dokumentem, který určí podobu energetické transformace a ochrany klimatu v ČR. Bude mít přímé dopady na životy lidí, a proto je nutné, aby ministerstvo průmyslu a obchodu respektovalo a náležitě pracovalo s názory lidí na podobu transformace. Nakolik se tak děje, se dozvíme nejpozději v září,” řekla Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR.
MPO získalo v konzultaci celkem 164 odpovědí, z toho 128 od lidí, deset od nestátních neziskových organizací a 18 od podniků. K plánu se vyjádřily i jedna akademická a jedna státní instituce. Konzultace se uskutečnila v druhé polovině května, dotazník obsahoval celkem šest otázek. Podle aktivistů by se mělo konat ještě druhé kolo, ve kterém se budou lidé moci vyjádřit ke konkrétním cílům a opatřením.
Plán má stanovit, jakým způsobem chce Česko do roku 2030 dosáhnout cílů v oblasti energetiky a klimatu, veřejná konzultace je povinnou součástí přípravy. Dokument musí obsahovat i popis toho, jak byly výsledky účasti veřejnosti zohledněny v současné přípravě aktualizace plánu pro další období.
Česko je jednou ze zemí, které nesplnily lhůtu pro zaslání návrhu nového plánu Evropské komisi. Ta uplynula 30. června letošního roku, odeslání českého návrhu se očekává až v září.
"Výsledky veřejné konzultace ukazují zájem lidí o zavádění důsledných klimatických opatření. Ukazuje se i zájem o silnou roli obnovitelných zdrojů v české energetice. Je škoda, že v oblasti obnovitelných zdrojů zůstávají české ambice ve srovnání s Evropou spíše při zemi a, jak naznačuje i zadání modelových scénářů, část české vlády se i dnes upíná místo toho především k myšlence výstavby nových jaderných reaktorů,” řekla Jitka Martínková z Klimatické koalice.
Nyní se také modelují dva scénáře, jejichž zadání v červenci představili zástupci MPO a ministerstva životního prostředí, která za proces zodpovídají. První scénář má klást větší důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů, počítá i s novými jadernými reaktory. Podle aktivistů možnosti obnovitelných zdrojů ale plně nevyužívá.
Druhý scénář předpokládá rychlou a masivní výstavbu jaderných reaktorů a výrazně pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů. Zveřejněné výsledky konzultace jsou tak podle aktivistů v rozporu s některými parametry zadání modelů. MPO by se mělo podle nich s tímto rozporem vyrovnat a výsledky konzultací do vznikajícího dokumentu zahrnout.
Klimatická koalice je platforma neziskových organizací a neformálních iniciativ, které se zabývají zejména ochranou klimatu a životního prostředí. Patří do ní například Hnutí Duha, nebo Greenpeace.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
pepa knotek
10.8.2023 13:39Daniel Višňovský
10.8.2023 17:13 Reaguje na pepa knotekRadek Čuda
10.8.2023 14:05strukturovaného online dotazníku. Celkově bylo získáno a hodnoceno 164 odpovědí od respondentů."
Z toho bylo 128 občanů, ano, fakt tolik, a zbytek ... je to tam taky.
To je výsměch a zadarmo drahý ... a zadarmo to rozhodně nebylo.
smějící se bestie
10.8.2023 15:06Daniel Višňovský
10.8.2023 17:12Petr Brok
10.8.2023 18:36Michal Ukropec
10.8.2023 19:29Lukas B.
11.8.2023 07:57 Reaguje na Michal Ukropecovšem provede-li se výběr blbě, pak je to na úrovni seminární práce, kdy zpracovatel rozdá dotazníky kámošům ze své bubliny a zjistí věci nevídané a neslýchané.
Petr Brok
11.8.2023 09:59 Reaguje na Lukas B.Milan Milan
10.8.2023 21:36Vladimir Mertan
11.8.2023 07:15Břetislav Machaček
11.8.2023 09:01 Reaguje na Vladimir Mertanto má na háku a druhá půlka kdyby dostala ty ekology do rukou, tak
jim poopraví ciferníky(obličeje) kvůli vícenákladům za nové kotly
a "ušlechtilá" paliva. Prim diskuse bylo, kde mají levnější dřevo
a za kolik je v Polsku černé uhlí, když už tam zas jezdí pro naftu
a benzín. Prostě pohled na CO2 a gryndýl má každý podle své kapsy
a bohatí jdou cestou úspor a nových zdrojů energie díky dotacím i
od těch, kteří na to nemají. No a ten zbytek brblá, shání levnější
palivo a vymýšlí, jak vydrbat s ekologickými nesmysly. Poslední
nápad je fiktivní rozdělení domu na dva se dvěma malými kotly, na
které se nevztahují stávající ekologické normy a nebo malý kotel+
krb na temperaci teploty v chladnějších dnech.