https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-maji-v-poslednich-letech-vyssi-zajem-o-tepelna-cerpadla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé mají v posledních letech vyšší zájem o tepelná čerpadla Aktualizováno

25.4.2022 01:50 | PRAHA (ČTK)
Lidé mají v posledních letech vyšší zájem o tepelná čerpadla, především jako o alternativu za vytápění zemním plynem. Řada firem zaznamenala zvýšenou poptávku, některé meziročně i o desítky procent, zjistila ČTK. Někteří odborníci však upozorňují na vysoké pořizovací i provozní náklady. Podle odborník na novou energetiku skupiny UCED Václava Skoblíka je však spotřeba energie na výrobu tepla v tepelných čerpadlech oproti využití plynových nebo elektrických kotlů zhruba třetinová.
 

Ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že zájem o tepelná čerpadla roste každým rokem. "Meziročně došlo k celkovému nárůstu prodaných tepelných čerpadel o zhruba pět procent, z čehož tepelná čerpadla vzduch-voda tvořila zhruba 94 procent celého trhu," uvedlo ministerstvo s tím, že od roku 2010 do roku 2020 bylo na český trh dodáno zhruba 138 000 tepelných čerpadel.

"Ano, obecně zájem o tepelná čerpadla v posledních letech výrazně roste a aktuálně nárůst objednávek meziročně je plus 50 procent. Týká se to jak zákazníků z tuzemska, tak z Evropy. Nárůst cen energií v posledním období, zejména cen zemního plynu, poptávku ještě akceleroval. Vzrůstá zájem o kombinaci tepelného čerpadla s fotovoltaickou a baterií, byť se dnes takové řešení promítne do úspory nákladů za vytápění jen omezeně," řekl jednatel společnosti MasterTherm Jiří Svoboda.

Ministerstvo životního prostředí zvýšilo v programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti maximální příspěvek na tepelná čerpadla o 50.000 korun na 180.000 korun. Na program půjde z evropských peněz z Operačního programu Životní prostředí 5,5 miliardy korun. Výzvu k podávání žádostí zatím vyhlásil Plzeňský kraj. Ostatní kraje by se měly přidat v květnu či v červnu.

Čerpadlo získává teplo z okolního prostředí a převádí ho do obývaného objektu. Jako další zdroj tepla lidé stále častěji volí také krby a krbová kamna. Krby lidé více využívají jako sekundární zdroj tepla, zatímco krbová kamna je možné použít jako jediný zdroj vytápění v domě.

Vyšší poptávku po tepelných čerpadlech hlásí i společnost DZ Dražice. "Český trh s ekologickými systémy na vytápění a ohřev vody doznal v posledních letech podstatných změn, které urychlilo několik faktorů: sílící tlak na udržitelnost ve výstavbě, rozšiřování státních dotačních programů a také současná energetická krize. Lidé se proto začali intenzivněji zajímat o ekologicky šetrné možnosti topení či chlazení v domácnostech, které by jim umožnily výrazněji snížit provozní náklady. Nárůst prodejů jsme zaznamenali jak u ohřívačů vody a akumulačních nádrží, které meziročně vzrostly v celkovém součtu o 20 procent, tak u tepelných čerpadel NIBE, kde evidujeme navýšení o šest procent," řekl generální ředitel DZ Dražice Karel Pacourek.

Podle odborníka na novou energetiku Václava Skoblíka je spotřeba energie na výrobu tepla v tepelných čerpadlech oproti využití plynových nebo elektrických kotlů zhruba třetinová. "Pořizovací náklady na tepelná čerpadla jsou však poměrně vysoké. Vysoké jsou i roční provozní náklady na nákup elektřiny, protože v současné době se ceny elektřiny odvíjí od vysokých cen povolenek a zejména zemního plynu. V případě, že se zákazník rozhodne nahradit existující plynový kotel tepelným čerpadlem, de facto nezmění zdroj vytápění a návratnost investice do tepelného čerpadla bude dlouhá," uvedl Skoblík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

25.4.2022 05:40
Stačí se podívat, za kolik nakupují obchodníci plyn a elektřinu na příští rok a hned je vidět, co nás čeká. Stále větší podíl lidí bude vydělávat na ty nejzákladnější životní potřeby. Tedy zchudnutí společnosti, kde přibude domácností, které se vrátily k topení v kamínkách v jedné místnosti.
Odpovědět
va

vaber

25.4.2022 08:50 Reaguje na Richard Vacek
neřešte drobné, 50miliard nás prý stáli uprchlích z Ukrajiny a bydlení s topením mají zadarmo,
tak se k sobě chovají praví bratři,
našinec na bydlení a topení dře celý život a nyní bude dřít o to víc
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.4.2022 06:38
Važení diskutující,než tady zase začnete řešit marginalie,okrajovou nepodstatnou zaležitost jako je cena tepla,vytapění vaších bytu,domu tak si uvědomte,že jsou v životě mnohm doležitější podstatné věcI a raději se věnujte jím-třeba změna pohlaví.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.4.2022 06:46
Pokud má někdo vhodný pozemek pro TČ země-voda , proč ne.
TČ vzduch-voda , kterých přibývá jako hub po dešti přinášejí další problém, vyšší úroveň hladiny hluku zejména v noci.

ČR obecně řeší otázku čím nahrazovat fosilní paliva, zejména ZP a z mého pohledu absolutně neví, co má dělat.
Bity tak jsou domácnosti, které si myslely, že stát nikdy nedopustí, aby se zajištění energií pro jejich chod stalo Eldorádem všeho schopných spekulantů parazitujících na jejich rozpočtech.

Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

26.4.2022 23:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miri, máš pravdu s tím kraválem tepelka i když vývoj jde dopředu a ten hluk už není takový jak popisuješ. Trochu se to zlepšuje a doporučuji to přikrmovat fotovoltaikou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.4.2022 12:24
Myslím, že dnes snad není nikdo, kdo by u novostavby TČ min nezvažoval, a platí to i velké části řekněme zásadních rekonstrukcí. V ostatních případech ale instalace TČ vyžaduje zcela zásadní změnu otopné soustavy, proti které je samotná instalace a nákup TČ, a to i přes jeho vysokou cenu, vyloženě sranda.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.4.2022 16:25
Bude to jako se vším tím, co bylo propagováno v minulosti. Levná elektřina
po revoluci= elektrokotle + přímotopy, pak její zdražení. Levný plyn z Ruska= plynofikujte + dotace na plynové kotle, pak jeho zdražení a nyní i hrozba jeho nedostatku. Tam, kde není plyn vám zadotujeme kotle na peletky a hráškové hnědé uhlí. Nyní vám peletky zdražíme a ve výhledu zakážeme to
uhlí. No a poslední hit je tepelné čerpadlo pochybné kvality, kterému
těsně po záruce odejde ventilátor a k tomu vám zdražíme elektřinu. Máte
na změny topného média co deset let? Tak si měňte kotle, vytápěcí systémy
a my zase vymyslíme něco jiného, abychom z vás dostali uspořené peníze.
Nakonec ten, co třicet let ignoroval "pokrok", čoudil ve starém kotli,
tak zvítězil. Bude mít v nouzi možnost zatopit vším, co hoří a ostatní
budou čekat, zda bude v potrubí plyn a v drátech elektřina.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.4.2022 23:22
Tepelná čerpadla? Nové ekologické kotle? Vodíková auta? Elektromobily? Nakonec i ony chytré bomby a rakety? Ouha. Dnes Všechno potřebuje čipy a elektroniku. (Kde nejvíc? Výcvhodní Asie). Ta zase suroviny kterých je málo a nazlost stále nejvíc v Rusku a na Ukrajině. Takže západní vykukové už rozebírají staré automatky a ostatní elektro a vytahují čipy. Ovšem prozatím to jde, protože naši i ostatní vykukové ještě nezasáhli a nemají z oněch starých výrobků elektroniky kšeft. Ono dnes půjde skoro o vše počítači a pračkami začínaje a televizory a mobily konče. Inu když je bída o něco, je cokoli dobré. A než lidé procitnou a nebudou ony věci s čipy vyhazovvat ale kšeftovat s nimi to chvílku potrvá. Ovšem případná krize je naučí hospodařit. A nejen s čipy ale se vším....
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2022 21:40 Reaguje na Zan K.
To jsou spíš fejky. Jen velmi málo staré elektroniky nebo nové spotřební elektroniky má ty správné chipy. Maximálně pár chipů pro standartizované sběrnice nebo internetová připojení. Co se týká řízení a regulace, mimo některé aplikace v automobilech a velmi složitých a drahých strojích by všude jinde měly stačit jednodušší procesory a další obslužné obvody vyráběné klidně i 20 let zastaralou technologií. Tudíž na linkách, které jsou pomalu v každém větším technologicky vyvinutějším státu. U nás je taková linka někde u Rožnova pod Radhoštěm a potom je celý větší biotop takových výroben kousek od našich hranic v Drážďanech v Německu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2022 21:48 Reaguje na Zan K.
Navíc při získávání chipů, jejich vypájení je tady technický limit daný vysokým teplotním zatížením toho chipu při vypájení. Vypájené chipy jsou při tom teplem nadnormálně zatěžovány a tudíž budou mít mnohem vyšší poruchovost. Výrobek s takovými chipy nemůže plnit přísnější normy jakosti a tak by taková produkce byla třeba v automotive nepřípustná.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

26.4.2022 23:08
Každý má nějaký problém s topením a musí si to vyřešit po svém. Stát také na mne ušil boudu a budu se s tím muset naučit žít. Něco změnit a vytáhnout další peníze ze svých úspor. V této diskusi cítím hlupáky, kteří si tu vylévají zlost a jejich osobní příběhy jsou smýšlené.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2022 22:01
Všichni preferují tepelná čerpadla vzduch voda, ty ale neřeší nízké teploty. Při teplotách -5 -10 st C klesne jejich topný faktor tolik, že bude třeba zapnout náhradní zdroj, který je obvykle elektrický kotel. V mrazivých zimních dnech tak najednou výrazněš stoupne spotřeba elektřiny, protože ta se bude muset používat na přímé vytápění domů místo instalovaných tepelných čerpadel.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist