Loď Viking Energy bude první zásobovací lodí poháněnou amoniakem
26.8.2024 20:17
(ČTK)
Výroba čpavku za pomoci energie z obnovitelných zdrojů je podle vědců nejlevnější alternativou k benzinu.
Zdroj | Wärtsilä Corporation
Wärtsilä uvedla svůj první čtyřtaktní motor na amoniak na trh ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Tato technologie může podle firmy pomoci snížit emise skleníkových plynů ve srovnání s podobným řešením na naftu o více než 70 procent.
Přečtěte si také |
Lodní doprava znečišťuje více oxidy síry než emisemi skleníkových plynů, upozorňuje FreidingerVýroba čpavku za pomoci energie z obnovitelných zdrojů je podle vědců nejlevnější alternativou k benzinu. Je také levnější na skladování a distribuci než další alternativní palivo vodík. Nevýhodou je jeho nižší energetická účinnost, což může znamenat, že jsou nutné větší nádrže nebo častější doplňování paliva ve srovnání s naftou.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
SV
Slavomil Vinkler
27.8.2024 13:30No, ale čpavek je dost jedovatý, v uzavřeném prostoru strojovny...
Odpovědět
RV
Richard Vacek
27.8.2024 20:54Rozhodující bude, za kolik takové plavidlo nabídne dopravu. Samozřejmě bez dotací.
Odpovědět
PH
JB
Jaroslav Bobr
28.8.2024 22:50Jen obecné kydy bez ekonomického rozboru,pohledem do Wikipedie zjistíte,že výroba amoniaku není nic ekologického ani laciného.Obrat nejlevnější alternativa k benzínovému pohonu je o ničem, jen z něj vyplívá že je dražší. Haberův proces(nejběžnější způsob výroby amoniaku -Wikipedie) spotřebuje 3 až 5 % světové produkce zemního plynu (asi 1–2 % světové roční spotřeby energie).
Odpovědět
PH
Pavel Hanzl
29.8.2024 14:22 Reaguje na Jaroslav BobrNejdou nejběžším procesem a používají zelený vodík, ne zemní plyn.
Odpovědět
JB
Jaroslav Bobr
29.8.2024 17:24 Reaguje na Pavel HanzlJen aby,ovšem neefektivně vyrobený zelený vodík použít na výrobu amoniaku za další spotřeby energie žádný zázrak nebude.To by museli mít té elektřiny z OZE opravdu moc.Ovšem pokud je to výhodné, zaráží mě, že stejným způsobem nevyrábí hnojiva.
Odpovědět
PH
Pavel Hanzl
29.8.2024 20:18 Reaguje na Jaroslav BobrNa hnojiva potřebujete vodík? Ne uhlovodíky? Ale zelený vodík je stále dražší, než šedý a u hnojiv se uhlíková stopa nepočítá, kdežto u paliv ano.
Odpovědět
JB
PH
Pavel Hanzl
29.8.2024 20:19 Reaguje na Jaroslav BobrVýroba vodíku se počítá především na efektivitě.
Odpovědět
JB
Jaroslav Bobr
31.8.2024 00:43 Reaguje na Pavel HanzlNebylo by jednodušší ten amoniak jímat a pak ho těm Norům prodávat? Zdá se, že zdrojů je dost - https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/amoniak-z-drubezaren-skodi-lidskemu-zdravi .
Odpovědět