Lososi připlavali zpátky do Kamenice, hlásí Národní park České Švýcarsko
Lososi tráví většinu svého života v moři, třít se však připlouvají do řek, odkud sami pocházejí. V Česku byly tyto ryby vyhubeny, zejména tím, že jim člověk kladl do cesty překážky v podobě přehrad a pro ryby těžko překonatelných jezů. Svůj vliv mělo i silné znečištění řek.
Vyhubení ale snad bylo jen dočasné. Dospělých lososů, kteří se vracejí na místo svého vypuštění, může být více. Jak informuje Tomáš Salov, tiskový mluvčí parku, voda v řece Kamenici je kvůli deštivému počasí a pracím v korytě řeky mírně zakalená, což ztěžuje pozorování.
Sedm jedinců nicméně zaznamenali i němečtí rybáři v toku Lachsbach v Bad Schandau. Ti očekávají nárůst počtu pozorování v souvislosti se zvýšením průtoku, ke kterému v uplynulém týdnu došlo.
„Důležitější než absolutní počet ryb je sama skutečnost, že se dospělí lososi vracejí pravidelně, a to i navzdory letošní poměrně nízké hladině vody v Kamenici a v Labi,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko. “Pokud jim však člověk bude nadále pomáhat, například zprůchodňováním migračních překážek na vodních tocích, mohou počty vracejících se ryb v budoucnu dále stoupat.”
Losos obecný je v minulosti vyhubený druh, který se do české přírody vrací právě díky lidské pomoci. Český rybářský svaz usiluje o návrat lososů od roku 1998 pravidelným jarním vypouštěním rybího plůdku, správa národního parku od roku 2008 podporuje návratové programy rybářského svazu podzimním vypouštěním větších rybiček, a to v rámci projektu Návrat lososů.
Projekt Návrat lososů je společná aktivita Správy Národního parku České Švýcarsko, Českého rybářského svazu, obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko a norské značky konzervovaných ryb King Oscar, jejímž smyslem je především zapojení veřejnosti do unikátního reintrodukčního programu. Projekt tak pomáhá šířit myšlenku spoluodpovědnosti za stav prostředí, které je životním prostorem nejen pro člověka, ale také pro množství jiných druhů, z nichž celá řada patří k druhům silně ohroženým, případně byly v minulosti člověkem již vyhubeny.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
někde ještě mám pacli - 13. 11. 2012 - fafnirPetr 2máte zajímavý přístup k životu.Protože někteří lidé jsou dobytci,tak všechno zakážeme.Vinen nevinen,vsjo rovno.Podle toho svého hlediska byste měl být nadosmrti zavřen,protože někteří lidé kradou. K meritu věci.Já jsem si svoje sjel,ať to byla Vltava kilometr pod Kvildou a i takové řeky jako Losenice,ostružná,Křemelná,když jsme na té Šumavě.Sjížděli jsme vše co mělo vodu,byť třeba jen za tajících sněhů.O mě nejde,jde o ty po mě,moje vnuky. Už jsem to napsal,ochranáři jsou jen klony těch lidí se žlutou páskou PS VB,kteří si za svůj životní cíl a úkol dali buzerovaní svého okolí,a svobodný člověk,který si sedne na mez mimo značenou cestu,sjede řeku na lodi,vyleze na skálu,nebo prostě jinak projeví svobodnou vůli,a třeba přespí na louce je pro takové lidi smrtelným ynebezpečím.Nás chtali na nádražích,brali nám vše co neslo značku US,teď se zaštiťují pseudoochranou přírody.Vztah jen jednoduchý.Oni nenávidí lidi,že prý škodí přírodě.Já jim jejich lásku oplácím stejnou měrou. |