Lov tuleňů v Kanadě čelí rostoucím protestům
Každoročně jsou takto zabity statisíce tuleňů. Například podle Humánní společnosti USA bylo v roce 2004 zabito téměř 366 000 tuleňů - největší počet za poslední půlstoletí. Skutečný počet je asi ještě vyšší, protože mnozí jsou postřeleni ještě ve vodě během lovu a nepozorováni zahynou.
Rybáři sice mohou lovit tuleně puškami, ale za každou dírku v tulením kožichu se o 2 dolary snižuje jeho výkupní cena. Proto se snaží trefit napoprvé. Když se to nepodaří, tuleň pomalu umírá ve vodě, aniž by jej ulovili. Jinak jej táhnou lodními háky mezi ledovými krami.
Co je na lovu nejkrutější, je stahování kůží. Tým nezávislých veterinářů, který studoval lov tuleňů v roce 2001 zjistil, že vůbec nejsou dodržována vládní nařízení o "humánním" zabíjení. Šokující bylo zjištění, že ve 42 procentech případů byli tuleni stahováni z kůže ještě zaživa. Také házejí na hromadu mrtvá a umírající zvířata.
Rybáři si přitom lovem tuleňů vydělají jen zlomek svého ročního příjmu. I na Newfoundlandu, kde žije 90 % rybářů, tvoří zisky z lovu tuleňů méně než jedno procento lokální ekonomiky. Proto se aktivisté domnívají, že federální vláda by mohla lov tuleňů snadno nahradit ekonomickými alternativami. Vláda naopak donedávna ještě lov tuleňů dotovala, např. dotacemi na platy dělníků v továrnách zpracovávajících tulení kůže nebo kapitálovými akvizicemi pro zmíněné továrny.
Proti lovu tuleňů na kanadském území protestují i tamní novináři, vědci i členové parlamentu, ale navzdory tomu vláda neukládá ani pokuty rybářům, když překročí kvótu na ulovená zvířata k danému datu. Naopak, v roce 2002 ještě ministr rybolovu a oceánů prodloužil termín lovecké sezóny, jež měla končit 15. května, až do června. Stejně tak v roce 2004.
Lov tuleňů nepřímo podporuje i norská vláda. Jedna norská společnost odebírá 80 % kůží z Kanady, ještě v surovém stavu, v Norsku jsou upraveny a dále exportovány. Norská vláda zmíněné firmě každý rok poskytuje významnou finanční podporu.
Jsou tuleni přemnožení, když je možné je lovit takhle ve velkém? Podle nevládních organizací nikoliv - v 50. a 60. letech byly dvě třetiny tamní populace vymazány ze světa, v roce 1974 byla populace ve vážných problémech a vládní vědci doporučili zrušit komerční lov aspoň na deset let. Na počátku 80.let EU zakázala dovoz tuleňů s bílou kůží, čímž efektivně odstranila trh pro lovce. Další desetiletí počet ulovených tuleňů dramaticky poklesl a populace se začala zotavovat.
Podle posledního průzkumu z roku 1999 se tulení populace přestala obnovovat v roce 1996, kdy byl komerční lov znovu zaveden. S více než milionem tuleňů zabitých za poslední tři roky se můžeme jen podivovat, zda dopad na tuleně nebude opět stejně zdrcující jako v 50. a 60. letech minulého století.
reklama