Maďarsko chce, aby se ropné embargo EU nevztahovalo na přepravu ropovody
Komise minulou středu v rámci sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce tohoto roku zcela ukončit dovoz ruské ropy. Opatření, které má režim prezidenta Vladimira Putina připravit o významnou část zdrojů k financování vojenské agrese, však Budapešť nechce podpořit kvůli očekávanému ekonomickému dopadu na Maďarsko.
Orbánovu vládu nepřesvědčilo ani to, že Brusel navrhl pro země nejvíce závislé na ruské ropě výjimky, které mají vedle Maďarska získat i Slovensko a Česko. Budapešť a Bratislava mají dostat odklad do konce roku 2024, Praha do poloviny téhož roku.
"Brusel nenavrhl řešení...které by fungovalo na dopady srovnatelné s jaderným výbuchem, jež by toto potenciální embargo na ruskou ropu mělo na maďarskou ekonomiku," prohlásil dnes podle agentury Reuters maďarský ministr ve facebookovém videu. Dodal, že Maďarsko by podpořilo pouze embargo na dovoz ruské ropy po moři a nikoli potrubím. Maďarsko, které nemá přístup k moři, ropovodem Družba zajišťuje v současnosti zhruba dvě třetiny své spotřeby ropy.
O sankcích dnes jednají velvyslanci unijních zemí, kteří však podle diplomatických zdrojů s největší pravděpodobností nedospějí k výraznému posunu.
Podle vyjádření šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by mohli ke shodě dojít v pondělí ministři zahraničí členských zemí na pravidelném zasedání v Bruselu, Maďarsko však do té doby trvá na splnění svých podmínek, mezi něž patří investice do ropné infrastruktury. O nich by v nejbližších dnech chtěla jednat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která chystá videokonferenci s lídry zemí z okolí Maďarska.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Pavel Hanzl
11.5.2022 23:10 Reaguje naMaďaří půjdou první.
Jaroslav Řezáč
12.5.2022 05:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.5.2022 06:51 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJá si osobně myslím, že ta příčina je jednoduchá: Paks.
Orbán je asi naivní a myslí si, že mu to Rosatom dostaví.
Jaroslav Řezáč
12.5.2022 07:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.5.2022 07:56 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTomu nerozumím. Jaká změna, když je už dávno připravily??
Ten problém v tom ale není. Ropovod Ingoldstat je schopen nás zásobit na 100%, jenže je napojen na TAL, který má úzké místo v Alpách. A zvýšení kapacity bude trvat, někdo ale píše, že stačí posílit čerpadly. Tak na co 3 roky?
Pavel Hanzl
12.5.2022 07:58 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Studnička
12.5.2022 08:03 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hanzl
12.5.2022 06:54 Reaguje na Jaroslav ŘezáčUkrajina měla být jen odrazový můstek pro expanzi do Evropy. Především do bývalého Východního bloku, cílem je ale Eurasie od Lisabon po Vladivostok, samozřejmě pod nadvládou Kremlu.
Jaroslav Řezáč
12.5.2022 07:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.5.2022 07:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPokud bude Rusko vypráskáno a bude záruka, že se Rusko nemůže vrátit (členstvím v NATO), nastane na Ukrajině silný rozvoj a stavební boom.
Putin asi nechápe, že někdo může brát vážně jeho kdáky o Eurasii.