Malta Independent: Malta zlepšuje ochranu mořských želv
Kromě nechtěného výlovu rybářskými sítěmi, ohrožuje želvy nejvíce mořské znečištění. Připomíná jim totiž potravu, zejména plastový a textilní odpad. Dalším velkým problémem jsou nehody a srážky s nejrůznějšími plavidly a v neposlední řadě trápí mořskou populaci želv klesající zdroje potravy.
"Během tří hodin vypustili ochránci na volné moře 18 želv, které se přidaly k dalším třiceti kusům, který byly vypuštěny na svobodu v posledních dvou letech," vypočítává ministr životního prostředí a venkova Georgie Pullicino. Jeho ministerstvo klade důraz na dodržování závazku uchovat tento velmi citlivý živočišný druh dodržováním všech konvencí a ochranářských programů. Snaží se dosáhnout dohody o ochraně mořských želv na celém území Středomořského regionu, nebo alespoň v těch oblastech, které jsou nevíce ohrožené.
Malta se také zavázala, vedle odborného výzkumu populace želvy a její ochrany, když ne zvýšit počet kusů ve středomořských vodách, tak alespoň udržet existující počet jedinců. Ministr Pullicino inicioval program, který by měl vyřešit místní problémy ničící lokální populace mořských plazů. Mimo jiné jde o podporu MCFS, starající se o pomoc zraněným kusům ohrožených druhů. Želvy vylovené rybáři dostanou lékařskou péči a jsou umístěny v nádržích na břehu moře, kde se doléčí před opětovným vypuštěním na otevřené moře. Během pobytu v chráněném výběhu jsou zvířata vážena, čištěna a veškerá jejich biometrická data se ukládají do databáze. Úřad pro životní prostředí a plánování pracuje na dlouhodobé studii mořských želv, vyskytujících se v maltských vodách, včetně analýzy jejich DNA.
Ministerstvo současně blízce spolupracuje s týmem mořských vědců nevládní organizace Nature Trusts. Spolupráce poskytuje lepší pozici pro případnou okamžitou akci na ochranu mořských želv a pláží, kam zvířata kladou svá vejce. Mořská želva je jedním z prastarých živočišných druhů, který společně s lidmi sdílí planetu velice dlouhou dobu. Na celé zeměkouli zbylo již jen osm druhů, proto je jejich ochrana tak důležitá a zákoně ji určuje celá řada mezinárodních úmluv i místních nařízení. Všechny želvy, které se nacházejí na území maltských ostrovů, jsou přísně chráněny zdejšími zákony. Z existujících osmi druhů se jich pět nachází na Maltě, nejznámějším druhem je kareta obecná.
Podle článku The Malta Independent Online 07. 04. 2004.
reklama