https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mestske-lesy-znojmo-chystaji-akci-zalesnime-spolu-mramotice-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Městské lesy Znojmo chystají akci Zalesníme spolu Mramotice

31.7.2020 00:01 | ZNOJMO (ČTK)
Při brigádě bude k dispozici 11 500 sazenic, z toho 8200 dubů letních. Smrk, který byl pro Znojmo a okolí nevhodný, nahrazují v drtivé většině listnáče, nejvíce právě duby, které jsou zvyklé na sušší a teplejší klima.
Při brigádě bude k dispozici 11 500 sazenic, z toho 8200 dubů letních. Smrk, který byl pro Znojmo a okolí nevhodný, nahrazují v drtivé většině listnáče, nejvíce právě duby, které jsou zvyklé na sušší a teplejší klima.
Městské lesy Znojmo v říjnu chystají akci Zalesníme spolu Mramotice. V dubnu ji musely kvůli koronavirovým opatřením zrušit. Smrkový les, který zničilo sucho a kůrovec, nahradí novou výsadbou převážně dubů a také habrů a javorů. V plánu mají 24. října vysázet stromy na jednom hektaru, uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.
 

Městské lesy již loni vysázely 340 000 stromů a letos pokračují. Nyní bude při brigádě k dispozici 11 500 sazenic, z toho 8200 dubů letních. Smrk, který byl pro Znojmo a okolí nevhodný, nahrazují v drtivé většině listnáče, nejvíce duby, které jsou zvyklé na sušší a teplejší klima.

Kromě plochy, na níž se bude soustředit výsadba dubu, se chystá zalesnění i menšího prostoru, pro který je přichystáno 1620 sazenic lípy malolisté. "Všechny dřeviny jsme vybírali s ohledem na polohu a klimatické podmínky dané lokality," uvedl ředitel Městských lesů Zdeněk Trojan.

Zalesňování začne v 9:00 u koupaliště v Mramoticích, kde bude informační stánek organizátorů. Dobrovolníci dostanou i nářadí a rukavice. "Jedná se o první velkou akci tohoto typu, kterou pořádáme. Nevíme, jak velký zájem máme očekávat. Proto dobrovolníky prosíme, aby si vzali v případě možnosti vlastní pracovní rukavice i motyky," uvedl místostarosta Jakub Malačka (ČSSD).

Městské lesy spravují porosty na 2500 hektarech, velkou část tvořily smrkové monokultury. Znojemsko přitom patří k nejsušším oblastem republiky a je tedy pro smrky nevhodné. Znojemské lesy patří k nejpostiženějším v republice. To, co měl podnik vytěžit za deset let, musel kvůli suchu a kůrovci vytěžit za čtyři roky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

31.7.2020 07:14
No jako náhrada dřevin v pořádku, ale to provedení je opět nevhodné a "jako za starých časů". Drahé, neúčelné a ještě tím matou veřejnost s tím, že jim vtloukají do halvy, že les se musí vysazovat.... hlavně, že práci mají zadarmo....

Je vidět, že v lesnické praxi je zatím jediná změna a to náhrada dřevin za stanovištně vhodnější, ale jinak se lesnictví zatím nepoučilo. Pro jeho udržitelnost bude potřeba mnohem více změn.... a hlavně změnu myšlení.....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist