https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mestske-zahrady-jsou-pro-opylovace-kvetoucimi-oazami-diky-kterym-prezivaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Městské zahrady jsou pro opylovače kvetoucími oázami, díky kterým přežívají

3.3.2021 16:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na profilu čtyř sledovaných měst tvoří skoro 29 % zelených ploch v zastavěném území. Je jich tu co do rozlohy 6x více, než kolik je tu parků a 40x více než trávníků. A díky nim se hmyz drží při životě.
Na profilu čtyř sledovaných měst tvoří skoro 29 % zelených ploch v zastavěném území. Je jich tu co do rozlohy 6x více, než kolik je tu parků a 40x více než trávníků. A díky nim se hmyz drží při životě.
Zdroj | Pexels
Jak moc záleží na tom, co na své zahrádce pěstujete? Může se to zdát jako maličkost, ale přímo z pohledu opylovačů je to opravdu dost zásadní věc. Jak naznačuje současný výzkum, zeleň našich zahrad a květy záhonků jsou mnohem výraznějším zdrojem potravy pro hmyz, než jsme si kdy troufali myslet. Píše o tom Bristol.ac.uk.
 

Prakticky zaměřená ekologická studie, na jejímž vedení se podíleli entomologové z univerzity v Bristolu, se soustředila na relativně prostou otázku. A to kolik nektaru mohou nejrůznější hmyzí opylovači, od včel a vosiček až třeba po čmeláky a motýly, získat na průměrné zahradě. Odpověď, podložená výzkumem v terénu, zní, že ze tří zahrádek je to v průměru jedna čajová lžička nektaru denně. Což se na nejeví nějak extrémně. Ve skutečnosti je to ale zdroj výživy, postačující k životu tisícovky včel.

Dobrat se této odpovědi samozřejmě nebyl žádný med. Ony údaje o „průměrné zahrádce“ vycházely z desítek měření v Bristolu, Edinburghu, Leedsu a Readingu. Badatelé přitom odebírali nektar uměle do skleněných trubiček z více než 3000 rostlin pro 536 druhů, a výživnost nektaru pak stanovovali s pomocí refraktometru. Přitom poptávka po takhle náročném výzkumu přitom vycházela z prosté zvědavosti.

Kde to víc kvete? A kde je opravdu sladce?

„Na venkově byla podobná měření provedena už dávno, ale ve městech to zatím nikoho nenapadlo,“ zmiňuje Nicholas Tew, ekolog university v Bristolu. Výsledek ale překvapil: „Ano, počítali jsme trochu dopředu s tím, že zahrady ve městech budou bohatým zdrojem, ale tohle nás opravdu zaskočilo.“ Zahrádky a zahrady se totiž ukázaly být o dost výraznějším zdrojem hmyzí výživy, než třeba venkovské louky a pastviny. A ne zrovna málo. Byly výživnější o zhruba 85 %.

„Pro život hmyzu tak hrají zahrady skutečně ústřední a nezastupitelnou roli,“ dodává. „A to se netýká jen opylovačů ve městech, ale prakticky všech napříč celou zemí.“ A nejde přitom jen o to, že jedna taková obyčejná průměrná zahrada nabízí na jednotku plochy víc kvetoucích rostlin (s vydatnějším, sladším nektarem), než kolik nabízí srovnatelná plocha ve volné krajině. Zásadní je tu i množství zahrádek a především jejich pestrost. Zahrádky jsou prostě hot-spotem biodiverzity.

Jedna obyčejná zahrada nabízí na jednotku plochy víc kvetoucích rostlin (s vydatnějším a sladším nektarem) než srovnatelná plocha ve volné krajině.
Jedna obyčejná zahrada nabízí na jednotku plochy víc kvetoucích rostlin (s vydatnějším a sladším nektarem) než srovnatelná plocha ve volné krajině.
Foto | Mandy Henry / Unsplash

Městská zahrada je ráj pro opylovače z celé země

Na profilu čtyř sledovaných měst tvoří skoro 29 % zelených ploch v zastavěném území. Je jich tu co do rozlohy 6x více, než kolik je tu parků a 40x více než trávníků. A díky nim se hmyz drží při životě. Jak to? „Florální zdroje nektaru a pylu, poskytující výživu hmyzím opylovačům na venkově, v posledních dekádách podlehly důsledkům proměny hospodaření a využívání krajiny,“ doplňuje entomoložka Jane Memmottová, spoluautorka studie.

Proto teď tak záleží na tom, že v jinak celkem neúživném prostředí mohou včely narazit na kvetoucí oázu. Městským zahradám přitom dominují druhy nepůvodní, s vysoce diverzifikovanou nabídkou nektaru. Což se mimochodem ukázalo být spolehlivějším ukazatelem diverzity opylovačů, než dosud užívaná pokryvnost nektarodárných květů na jednotku plochy.

Co z toho plyne? Že pokud vám není osud hmyzu a opylovačů lhostejný, tak zatraceně záleží na tom, co na své zahrádce či na záhoncích pěstujete. Jednotliví zahradníci hrají v ochraně opylovačů skutečně zásadní roli. Protože jejich okrasné a nepůvodní rostliny jsou klíčovým zdrojem nektaru pro hladovějící hmyz.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.3.2021 19:31
Nepřechválit. Většina trávníků nejsou kvetoucí louky sekané kosou. Ale travnaté plochy sekané minimálně 1x měsíčně sekačkami, působícími vlastně i jako vysavače. Rozumíme si, že.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist