Mezinárodní agentura pro energii: Výstavba větrných elektráren na moři prudce poroste
Energie vyrobená z větrných elektráren na moři se podle zprávy nyní na celosvětové produkci elektřiny podílí 0,3 procenta. "(Ale) potenciál je obrovský," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel IEA Fatih Birol v hlavním městě Dánska. Tedy zemi, kde byla v roce 1991 instalována první větrná turbína na moři a kde loni elektřina z větrných elektráren na moři měla na celkové produkci elektřiny podíl 15 procent.
Obnovitelné zdroje nahrazující fosilní paliva jsou zásadní pro splnění globálně dohodnutého cíle - omezit v tomto století vzestup teploty pod dva stupně Celsia. Rozšíření větrných elektráren na moři by mohlo celosvětově zabránit vzniku pěti až sedmi miliard tun emisí oxidu uhličitého z elektráren, odhadla IEA.
Na základě současných navrhovaných postupů by kapacita těchto elektráren v příštích dvou desetiletích měla stoupnout 15krát. Do roku 2040 by tak hodnota tohoto odvětví měla dosáhnout jednoho bilionu USD (23,1 bilionu Kč).
Birol přirovnal elektrárny na moři k dvěma jiným zvratům v energetickém systému - k břidlicové revoluci a vzestupu solární fotovoltaiky. Větrné elektrárny na moři mají podle něj potenciál přinést podobné prudké snížení nákladů. Očekává, že průměrné náklady na produkci elektřiny z elektráren na moři se do pěti let sníží o polovinu na 60 dolarů za megawatthodinu. K tomuto snížení přispějí hlavně větší turbíny, které jsou vysoké až jako Eiffelova věž, a také nižší finanční náklady.
V Evropě větrné elektrárny na moři brzy překonají v nákladech nové paroplynové elektrárny a budou na stejné úrovni jako solární elektrárny a větrné elektrárny na pevnině. V Číně by se kolem roku 2030 měly stát konkurenceschopné s novými uhelnými elektrárnami, domnívá se IEA.
Největší kapacitu větrných elektráren na moři má nyní Británie, ale kolem roku 2025 by ji měla překonat Čína. Zájem o tyto elektrárny roste i ve Spojených státech, na Tchaj-wanu a v Japonsku.
Největším projektantem elektráren na moři je dánská společnost Orsted. Největšími výrobci větrných turbín využívaných na moři jsou firmy Siemens Gamesa a MHI Vestas, společný podnik firem Vestas a Mitsubishi Heavy Industries.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jiri Kovalovsky
30.10.2019 12:272) "Na základě současných navrhovaných postupů by kapacita těchto elektráren v příštích dvou desetiletích měla stoupnout 15krát."
tedy 0.3 * 15 = 4.5% podil na produkci elektriny
https://www.iea.org/weo2018/electricity/
"Electricity today accounts for 19% of total final consumption of energy"
tedy 0.045 * 0.19 = 0.00855, takze 0.86% z celkove spotreby energie
Nutno rici ze toto za DVACET LET od ted neni uplne zazrak.