https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mg-pozary-v-bangladesi-ohrozuji-zdejsi-populaci-tygru-bengalskych
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MG: Požáry v Bangladéši ohrožují zdejší populaci tygrů bengálských

7.4.2004 14:17 | PRAHA (EcoMonitor)
Prudký požár, který se prohnal pobřežními lesy jižního Bangladéše za sebou zanechal tisíce zčernalých stromů a poškodil místní divokou faunu v nejrozsáhlejším mangrovém porostu na světě. Oznámil to úřad správy lesního hospodářství Bangladéše.
 

"Bohatý lesní porost pokrývající plochu 400 hektarů změnily plameny na popel, když velmi brzký letní vítr rozfoukal požáry na více než padesáti místech v Sunderbans," popisuje začátek tragédie Mohammad Idrees, který první spatřil černý oblak kouře. Požár se podařilo dostat pod kontrolu za čtyři dny. Místní rybáři ovšem tvrdí, že i později viděli hořet stromy na pobřeží. Následky rozsáhlého požáru budou mít zřejmě velmi nepříznivý dopad na populaci místních tygrů, což potvrdil Úřad lesního hospodářství, sídlící v hlavním městě Dhaka. Tygři jsou zapsáni na mezinárodní listině ohrožených druhů. "Oheň velmi vážně poničil přirozené útočiště dalších zvířat, jako jsou ptáci nebo jeleni," říká jeden ze státních úředníků.

Zprávy státních úřadů uvádí, že zcela shořelo kolem 5000 stromů. Neoficiální propočty ukazují, že devastace zasáhla mnohem širší oblast. Bojovníci s ohněm, především dobrovolníci z pobřežních oblastí, podezřívají nelegální sběrače medu divokých včel, kteří chodí na lov po setmění a svítí si zapálenými loučemi. "Požár mohl vzniknout i od kuchyňských kamen v táboře lesních dělníků, kteří zde kácí stromy na palivové dříví," nabízí další vysvětlení lesník Mostafa Gazi.

Jeden milion hektarů tropické džungle tvoří největší mangrový les na světě, o který se dělí Indie (40 %) a Bangladéš (60 %). Dvě sousední země vytvořily letos v lednu společnou chráněnou rezervaci na obou stranách hranice, která by měla ochránit tygří populaci. Vědci z UNESCO prohlásili území Sunderbans za oblast světového dědictví. V současnosti probíhá sčítání těchto kočkovitých šelem, jehož výsledky budou známé v červnu. Odborníci se obávají, že počet tygrů bengálských v lesích na hranici států poklesl možná na méně než 400 kusů, kvůli stále častějším neoprávněným zásahům lidí, ničících jejich přirozené prostředí. Stejně tak je na vině nedostatečné prosazovaní ochrany přírody a zvířat na obou stranách přeshraničního parku.

Podle textu Mail&Guardian South Africa 29. 03. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist