Migrace ryb: místo rybího přechodu rybí kanón
Jistě, jsou tu nejrůznější variace na rybí přechody a rybochody: terasovitá hrazení z klád, pozvolné stupně zavodněných betonových tůní, boční obtočná koryta a dokonce velkokapacitní rybí zdymadla. Jenže všem těmto vynálezům, které mají usnadnit lososovitým rybám cestu přes člověkem vytvořené překážky, je společná ekonomická náročnost realizace a také potřeba odborných znalostí pro jejich budování. Krom jiného se s nimi už nedá dále příliš pracovat, a v některých případech ryby stresují více, než samotná překážka. Nadšenci z Bellevue v rámci svého startupu s názvem Whoosh Innovations představili rybí kanón, který si dokáže poradit s „libovolně“ vysokou překážkou, a dostat ryby úspěšně na druhou stranu.
Foto: Davide Mainardi/Flickr (CC BY-SA 2.0)
Systém rybího kanónu od Whoosh Innovations je přenosný, flexibilní, může být k akci připraven velmi snadno a teoreticky dokáže být v provozu celoročně. Zároveň přitom dokáže transportovat na poměrně značné vzdálenosti (v testování 250 metrů včetně zákrutů) velké množství ryb (až 40 za minutu). A vypořádá se i s rybami až do váhy 15 kilogramů, které dokáže přepravovat tubusem rychlostí 10 m/s.
A jak to celé funguje? Migrující ryba je nalákána k ústí kanónu prouděním vody. Namísto pracného skákání je ale „vcucnuta“ vstupním otvorem nasávacího zařízení, ve kterém je podtlak, který rybu protahuje hladkým povrchem tubusu až k cíli.
Zařízení vzduchové pumpy má v závislosti na vytížení výkon 5 – 25 kW. Fungující rybí kanón eliminuje většinu zranění, která lososi při přeskocích proti proudu utrpí (a tím zabraňuje i šíření infekcí). Další výhodou pak je, že senzorické zařízení připojené k rybímu kanónu může konstantně monitorovat, jaké druhy a poddruhy ryb (včetně těch nepůvodních či chráněných) řekou v tomto směru plynou.
reklama