https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/migrace-ryb-misto-rybiho-prechodu-rybi-kanon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Migrace ryb: místo rybího přechodu rybí kanón

29.12.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
A jak to celé funguje? Migrující ryba je nalákána k ústí kanónu prouděním vody. Namísto pracného skákání je ale „vcucnuta“ vstupním otvorem nasávacího zařízení, ve kterém je podtlak, který rybu protahuje hladkým povrchem tubusu až k cíli.
A jak to celé funguje? Migrující ryba je nalákána k ústí kanónu prouděním vody. Namísto pracného skákání je ale „vcucnuta“ vstupním otvorem nasávacího zařízení, ve kterém je podtlak, který rybu protahuje hladkým povrchem tubusu až k cíli.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lososovité ryby, které se vrací proti proudu řek do svých trdlišť, neměly nikdy snadný život. Pokud se jim do cesty stavěly jen přirozené překážky, divoké peřeje a případně mlsní medvědi, věděli si lososi rady. Když ale dnes narazí na třicetimetrovou stěnu přehrady, končí jejich odvážná výprava ještě předtím, než dojde svého naplnění. Skupina technických nadšenců z Bellevue nedaleko Washingtonu se ale rozhodla vracejícím se lososům usnadnit život. Pomocí kanónu.
 

Jistě, jsou tu nejrůznější variace na rybí přechody a rybochody: terasovitá hrazení z klád, pozvolné stupně zavodněných betonových tůní, boční obtočná koryta a dokonce velkokapacitní rybí zdymadla. Jenže všem těmto vynálezům, které mají usnadnit lososovitým rybám cestu přes člověkem vytvořené překážky, je společná ekonomická náročnost realizace a také potřeba odborných znalostí pro jejich budování. Krom jiného se s nimi už nedá dále příliš pracovat, a v některých případech ryby stresují více, než samotná překážka. Nadšenci z Bellevue v rámci svého startupu s názvem Whoosh Innovations představili rybí kanón, který si dokáže poradit s „libovolně“ vysokou překážkou, a dostat ryby úspěšně na druhou stranu.


Dejte Ekolistu zobnout
Foto: Davide Mainardi/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Systém rybího kanónu od Whoosh Innovations je přenosný, flexibilní, může být k akci připraven velmi snadno a teoreticky dokáže být v provozu celoročně. Zároveň přitom dokáže transportovat na poměrně značné vzdálenosti (v testování 250 metrů včetně zákrutů) velké množství ryb (až 40 za minutu). A vypořádá se i s rybami až do váhy 15 kilogramů, které dokáže přepravovat tubusem rychlostí 10 m/s.

A jak to celé funguje? Migrující ryba je nalákána k ústí kanónu prouděním vody. Namísto pracného skákání je ale „vcucnuta“ vstupním otvorem nasávacího zařízení, ve kterém je podtlak, který rybu protahuje hladkým povrchem tubusu až k cíli.

Zařízení vzduchové pumpy má v závislosti na vytížení výkon 5 – 25 kW. Fungující rybí kanón eliminuje většinu zranění, která lososi při přeskocích proti proudu utrpí (a tím zabraňuje i šíření infekcí). Další výhodou pak je, že senzorické zařízení připojené k rybímu kanónu může konstantně monitorovat, jaké druhy a poddruhy ryb (včetně těch nepůvodních či chráněných) řekou v tomto směru plynou.


reklama

 
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist