Migrující jeřábi dorazili do Izraele později než obvykle
Jeřábi s načervenalým peřím na hlavách přilétají na místa, která kdysi Izrael ve snaze vyhovět potřebám zemědělství vysušil a později částečně znovu zaplavil.
Z Ruska, Finska a Estonska míří většinou až k etiopskému jezeru Tana, někteří ake v Izraeli zůstanou po celou zimu. Letos dorazilo 100 000 ptáků později než v jiných letech.
"První z nich většinou přilétají na konci září, letos to bylo o čtrnáct dní později. Myslíme si, že jedním z důvodů bylo teplé září, takže neměli proč vydat se na jih," řekla školící manažerka v přírodní rezervaci Chulského údolí Inbar Šlomit Rubinová.
Hlavní ornitolog národní židovské nadace Jaron Charka považuje ptačí migraci za přírodní hodiny. "Vidíte ty hodiny tikat každý rok a vždy je to podobné. Blíží se sezona a ptáci přilétají v pravý čas. Někdy ale pozorujete změny a o jejich příčinách si nejsme moc jistí. Většinou by to mělo souviset s klimatickou změnou," řekl ornitolog.
Do národního parku v údolí začali za jeřáby proudit návštěvníci, kteří si užívají uvolnění koronavirové uzávěry. "Úžasné množství lidí, kteří milují přírodu, chce vyjít ven, pozorovat ptáky a trochu se vydýchat. Má to léčivé účinky," řekla Rubinová.
reklama